gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Boza nasıl içilir?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

boza nasıl içilir boza nasil icilir hazır nasıl içilir nedir hazır yapılır Arkadaşlar bu akşam market alışverişimizde merak edip boza aldık neyse eve geldik ve eşimle birbirimize bakıp acaba bunu nasıl içiyoruz diye sorduk ne yazıkki ikimizde nasıl içildiğini bilmiyorduk:D Özellikle eski İstanbul'un en meşhur içeceği diye bildiğim bozayı Mersin'de alırsan tabiki nasıl içildiğini bilmezsin:D
    Ama Allahtan evde internet var girdim ve boza nasıl içilir diye araştırma yaptım eğer sizde daha önce boza içmemişseniz bizim gibi ve nasıl içileceğini bilmiyorsanız şimdi vereceğim bilgiler işinize yarayacaktır:)
    Ben size boza hakkında çok geniş bilgiler vermek istiyorum bozanın nasıl yapıldığından nasıl içileceğine kadar tüm bilgileri bulabilirsiniz ve işte ailece merak ettiğimiz şu meşhur bozanın nasıl içildiğinin cevabı:D

Boza Nasıl İçilir:

Boza soğuk olarak içilir.Üstüne tarçın ilave edilebilir. Normal içilebileceği gibi bardak içine koyarak orta boy kaşık ile içilmesi de tavsiye edilir.(Bozanın üzerine tarçın ve sarı leblebide konulup içiliyormuş arkadaşlar belirtmek istedim=)

Malzemeler :
    2 bardak bulgur
    21 bardak su
    2 çorba kaşığı un
    ½ bardak yoğurt
    ½ tatlı kaşığı kuru maya
    2,5 çorba kaşığı şeker
    ½ çorba kaşığı vanilya
    2 çorba kaşığı tarçın

Hazırlanışı :
    Bulguru büyük bir tencereye koyup 12 bardak su ile üzeri kapalı olarak oda sıcaklığında 1 gece bekletin. Kısık ateşte 2 saat pişirin. Mutfak robotuna koyup çekin ve süzgeçten geçirin. Karışımı buzdolabına koyun.

Süzgeçin üzerinde kalan bulguru yeniden tencereye koyun ve 8 bardak su ilave edip kısık ateşte 1 saat daha pişirin. Süzgeçten geçirip buzdolabına koyun.

Unu küçük bir tencereye koyup üzerine 2/3 bardak su koyun ve kısık ateşte sürekli karıştırarak koyulaşıncaya dek pişirin. Ateşten alıp içine 2 çorba kaşığı şeker koyup eriyinceye dek karıştırın. Ilıyınca içine yoğurt katın.

Mayayı ¼ bardak ılık suda ezip 5 dakika bekletin ve yoğurt karışımına katın. Ilık ortamda 30 dakika bekletin.

Mayalı karışımı ezilmiş bulgura ekleyip oda sıcaklığında yaklaşık 1-2 gün bekletin ve ara sıra karıştırın. Vanilya ve kalan şekeri ekleyip şeker iyice eriyinceye dek karıştırın. Tarçınla servis yapın.

Bu karışım buzdolabında 2-3 gün bekletilebilir. 12 kişilik

Bozanın Faydaları:

Bozanın faydaları da oldukça fazla. Farklı lezzetiyle soğuk ve uzun kış gecelerini ısıtan boza, vitamin deposu özelliği de taşıyor.Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor. Bozanın faydalarının TÜBİTAK'ta yapılan araştırmayla ortaya konulmuştur: "Kolera hastalığında bile etkili olduğu söylenir. Bir vitamin deposu aynı zamanda. İçindeki yağ oranı da sıfır.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

cok teşekkürler..
    bizde aynen sizin gibi bozayı markette görüp, merak edip, sepete attık ev arkadaşımla.. eve geldiğimizde nasıl içileceği konusunda süphelerimiz oluştu, internete boza nasıl içilir yazdım ve biz gibi durumdan müzdarip sizin yazınızı görünce, sevindim, gülmekten kırıldım burda:):) ama tadı beklediğimiz gibi değildi malesef..:(:( cok teşekkürler..

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

boza

bizde sizin gibi internetten baktık ama malesef beklediğimiz bir tat degılmiş

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Boza

bizde szlr gibi internetten ögrendk nasil icilecegini tadı bıraz buruk

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

boza nasıl içilir
    bilgi için teşekkürler aynı dertten bende internete girip bakayım dedim herkese afiyet olsun

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sağolun bende bilmiyodum öğrenmiş oldum teşekkürler :)))

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok sağolun bizde seyyar tayyara uyduk aldık nasıl içildini bilmeden aydınlattınız bizi sağolun.

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bulgur konmaz arkadaşım ^^darı konulur-ve 1yemek kaşığıda şeker gerekir fazla içmeyın birafta motoru bozarsınız.ve aldığınız yere çok dikkat edin eşki bir koku geliyorsa içmeyin çok çabuk bozulan bir içecekdir

9. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    marketlerde satılıyorsa cok güzel kesinlikle alcam hiç icmedim

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

teşşekkr edrm yha bzde bilmiodk ailemle, bn ewin 15 yaşnda küçük kizi olrk grdm bktm we annemlere söyledim :D çok teşkkrler sayezde öğrendim :D

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok teşekkür ederim ama tadı bana göre kötü

12. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Bizde almıştık soğuk içtik tadı kötü bide sıcak içelim dedik öyle de kötü geldi :D:D

Çokta güzel gözüküyo ama göründüğü gibi değil. Sevenlere afiyet olsun :)

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bizde yoldan geçen bozacıdan aldık şimdi içmeye çalışıyoruz :))Ama ilk defa aldığımızdan sizler gibi google amcaya sormakta bulduk çareyi şimdi sizin yorumlarınızı okuyup içiyor bir taraftan da gülüyoruz yanlız olmadığımızı bilmek güzel :)))

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Arkadaşlar bir boza manyağı olarak şunu belirtmek isterim. Evet haklısınız şu anda piyasada marketlerde satılan bozlar beş para etmez çünkü hiç biri ekşimiyor!!! Ben özellikle son kullanma tarihi geçmiş olanlarını almaya çalışıyorum ama nafile!! Boza mayhoş tadıyla sevilen bir içecektir ama şu anda piyasadaki bozalar sanki şekerli koyu un çorbası!! Bulabilirseniz orjinal vefa bozası alın bir tencereye dökün kapağını kapatıp battaniyeye sarın, evin sıcak bir köşesinde 1-2 gün mayalanmasına müsade edin ve gerçek boza neymiş görün.. Merak etmeyin boza öyle kolay kolay bozulmaz, diğer gıda maddeleriyle karıştırmayın. Piyasadaki tırt bozaları tadarakta bozama çamur atmayın.

15. şahıs

şahıs Forum Okuru

Y şu bozanın sıcak mı, soğuk mu, sulandırarakmı öylecemi içileceğini söyleyecek bir tane müslüman yokmu.Her tarafta aynı şeyler yazıyor.

Boza nasıl içilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boza

Boza

Rüyasında boza içen kimsenin sindirim sistemi ile ilgili bir sağlık sorunu olacak demektir.Rüyada boza içtigini görmek, zengin bir kimse ile dostluk kuracagina ve borçlu ise borcunu ödeyecegine delalet eder.
  2. Zayıflama Çayları Nasıl İçilir ?

Zayıflama Çayları Nasıl İçilir ?

form çayı ne zaman içilmeli zayıflama çayları ne zaman içilmeli mate çayı mate nasıl demlenir form çayları içilir Zayıflama çayı olarak içtiğimiz yeşilçay ve benzer doğal bitkisel çayların da bir içme kuralı var. Bu çaylar gelişigüzel içilmemeli. Her gün abanıp da 10 bardak içmek olmaz değil mi ? Zayıflama çaylarını her gün en az 1 kupa en çok 3-4 kupa içiniz. Bolca da su tüketmeyi ihmal...
  3. Bahamalar'a Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Ne İçilir, İşte Tanıtımı !

Bahamalar'a Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Ne İçilir, İşte Tanıtımı !

Bu konu; Bahamalar tanıtımı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kışın soğuklarını yaşadığımız şu günlerde, kızgün güneşin altında kumlarda uzanmak ve masmavi bir denize girmek istemes misiniz? İstersiniz ama nasıl? Tabi ki Bahamalar'da. Yılın dört mevsimi sıcak olan bu bölgeye nasıl gidilir, oralarda ne yenir ne içilir, yazımızda sizlere anlatmak istiyoruz. Belli mi olur belki...
  4. Bora Bora Adasına Nasıl Gidilir? Ne Yenilir Ne İçilir?

Bora Bora Adasına Nasıl Gidilir? Ne Yenilir Ne İçilir?

Bu konu; Bora Bora Adasına Nasıl Gidilir? Ne Yenilir Ne İçilir? hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, dünyanın en gözde tatil beldelerinden biri olan Bora Bora Adası bu yazımızın konusu. Tahiti'nin kuzeybatısında kalan Bora Boraya nasıl gidilir, ne yenir, ne içilir, yazımıza bir göz atalım..:) Son James Bond olarak ünlenen Pierce Brosnan, güzel karısı ve dört çocuğuyla Bora...
  5. Su Nasıl İçilir?

Su Nasıl İçilir?

su nasıl içilir su nasıl içilmeli Sevgili melekler, başlık garibinize gitmesin, zira suyun da içilirken dikkat edilmesi gereken noktaları var. Nedir bunlar diyor ve merak ediyorsanız, buyrun yazımıza... Su içerken dikkat etmeniz gereken bir kaç öneri var bunlardan ilki suyu kafanıza dikerek içmenin yerine yudum yudum yavaş yavaş ve özellikle hatırlatmak istiyoruzki sağlık açısından bu...

Sayfayı Paylaş