gebe
  1. TaMaRa

TaMaRa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bu da 'kadın amele' pazarı

Konu, 'Kadınca' kısmında TaMaRa tarafından paylaşıldı.

Eksi 10 derecede bekliyorlar. Gündelikleri 10 YTL. Aileri reisi onlar. Amele pazarında iş bekliyorlar. Hepsinin bir hikayesi var. [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Uşak'ta halk arasında ''kadın amele pazarı'' olarak adlandırılan alanda toplanan kadınlar, gündeliği 10 YTL'lik iş bulabilmek için şiddetli soğuk altında saatlerce bekliyor. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Uşak'ın Eski Tabakhane bölgesinde her gün çok erken saatlerde kurulan ''kadın amele pazarı''na gelen kadınlar saatlerce gündelik iş bulabilmek için bekliyorlar. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]YEVMİYE 10 YTL[/FONT]
    [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif][​IMG][/FONT]
    [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Kadın işçiler, daha çok deri ve tekstil sanayisindeki günlük işler için 10 YTL yevmiye karşılığı tercih ediliyor. Özellikle kış aylarında iş beklerken zorluk çeken kadınlar, yetkililerden kendilerine kapalı bir mekan tahsis edilmesi talebinde bulundu. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Pazarda yer alanlardan biri de 60 yaşındaki Fadime İnce... 39 yaşındaki kızı Nursel İnce de annesi ile her gün amele pazarına çıkıyor...[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Fadime ninenin oğlu askerdeyken intihar ederek canına kıymış... [/FONT]
    [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Ondan geriye iki çocuk kalmış...[/FONT]
    [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Fadime Nine'nin derdi işte bu iki çocuğu bakabilmek... [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]YETİMLER İÇİN 60'INDA ÇALIŞIYOR[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Şöyle anlatıyor halini Fadime İnce; ''Şimdi oğlumun yetimlerine [​IMG]bakmak için her sabah buraya geliyor, iş bekliyorum. Yaşlıyım diye bana iş vermiyorlar. Ayda 4-5 gün iş bulabiliyorum. Kızım da hasta. Sürekli bayılıyor. Onu yalnız bırakamadığım için ikimiz geliyoruz."[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Kızıyla birlikte iş bulabildiği günlerde büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Fadime İnce, torunlarını okutabilmenin tek amacı olduğunu vurguladı. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]ŞANSLI OLAN O GÜN İŞ BULUYOR[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Fabrika sahipleri ve görevlilerinin sabah pazar gelerek işçi seçtiklerini, şanslı olanların iş bulduğunu, bulamayanların evine geri döndüğünü söyleyen Ayşe Çomak (50) ise şunları kaydetti: ''Yün, deri, nakliye, temizlik, aklınıza gelecek her türlü işte çalışıyoruz. Buradan kazandığımız günlük parayla evimizin geçimini sağlamaya çalışıyoruz. Ama eskisi gibi iş olmuyor.'' [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]2 ÇOCUĞUNA BAKIYOR[/FONT]
    [FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Hava Akduman ise iki günlük kazançlarıyla evlerinin ihtiyaçlarını gideremediklerini belirterek, ''Okumam yazmam yok. Hava -10 derec[​IMG]e, biz burada bir lokma ekmek için saatlerdir bekliyoruz. İki gün çalışsak eve 5 kilogram yağ alamıyoruz. Benim iki çocuğum var. Buradan kazandıklarımla onlara bakıyorum'' dedi. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]ERKEKLER KAHVEDE, KADIN SOKAKTA[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Akduman, belediye yetkililerinden kapalı bir mekan yaptırmalarını isteyerek, ''Erkek işçiler kahvede bekliyor. Ama biz kadın olduğumuz için kahveye giremiyoruz. Burada beklemek bizi perişan ediyor'' diye konuştu. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]İşçilerden Elif Karga (42) ise eski tabakhane, Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi ve Tekstil Organize Sanayide gündelik işçi olarak çalışan yaklaşık 300 kadın işçi olduğunu belirterek, yazın orman, kışın ise sanayide çalıştıklarını kaydetti. [/FONT]

Alintidir...

Son düzenleme: 3 Mart 2008
  2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: Bu da 'kadın amele' pazarı
    allah yardımcıları olsun..ne zor hayatlar var..halimize şükretmemiz lazım:(

3. meleğim_rüzgarım

meleğim_rüzgarım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

herzaman halıme sukrederım ama bu hayatları gordukce nerde devlet dıyorum bızı temsıl eden mıllet vekıllerı bızı nasıl temsıl edıyoda okadar maası alıyolar yanı neyımızı temsıl edıyolar

4. serra

serra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

RABBIM yardimcilari olsun kadin olmak öyle zorki yazik birde o yaslarinda koca bir yük omuzlarinda:(

5. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    hepinizeee katılıyorum kıslar... kadınlıkkk bu dünyada iştee bizlerii ayrııı kılann en güzelll özellikk... allahh yardımcılarıı olsunnn

6. örgüm

örgüm Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16

çalışıp çabalamadan olmuyor ama kadın başına ne kadar zor üstelik 2 yetim kalmış vay o babannenin haline rabbim yardımcıları olsun

7. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113
    çok üzüldüm bu karelere bir kadın için ağır yükler.çok yazıkk allah yardımcıları olsun emeğine sağlık canım

8. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

emegine saglik,guzel paylasim

9. TaMaRa

TaMaRa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Rica ed. evt Türkiyede Kadin olmanin, anne olmanin bir kez daha ne kadar zor oldugunu bu tabloyla görduk,bu kadinlar her türlü zorluga böyle gögüs gererken kocalarida kahvelerde keyif yapiyor:(Bu nasil vicdandir ben anlamadim dogrusu ,Allah yardimcilari olsun....

10. Misafir

Misafir Forum Okuru

emeğine sağlık canım,allah yardımcıları olsun.

Bu da 'kadın amele' pazarı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Amele

Amele

Bakınız; İşçi.Rüyanizda amele olarak bir insaatta veya herhangi bir iste çalistiginizi görmek, yaptiginiz iste yükseleceginize, esnaf veya tüccar iseniz isinizi büyüteceginize; memur iseniz terfi ederek daha baska bir vazifeye atanacaginiza; ev kadini iseniz kocaniz tarafindan sevindirileceginize; genç kiz veya genç bir erkek iseniz iyi bir evlenme yapacaginiza; ögrenci iseniz iyi bir...
  2. Amel

Amel

Bakınız; İshal.Rüyasında amel yani ishal olduğunu gören kimse büyük bir paraya sahip olur.
  3. Osmanlı Da Kadın....

Osmanlı Da Kadın....

OSMANLI DA KADIN Osmanlı Devletinin klâsik dönemine bugünden bakarak kadınların siyasî, ekonomik, askerî, kültürel haklarının olmadığını belirtmek mümkün değildir. Kadınlar, ekonomik hakları bakımından tıpkı erkekler gibi eşit haklara sahipti. Kazandığı para kendisine aitti ve dilediği gibi kullanabilirdi. Kadınların gelirlerinin başında, evlenirken nikah akdi sırasında belirlenen mehir,...
  4. Bu (O) Kadar Kusur Kadı Kızında Da Bulunur Deyiminin Anlamı nedir

Bu (O) Kadar Kusur Kadı Kızında Da Bulunur Deyiminin Anlamı nedir

Arkadaşlar ara ara duyupta anlamını gerçekten de çok merak ettiğim bir deyim var Bu (O) Kadar Kusur Kadı Kızında Da Bulunur Deyimi peki neden söylenmiş bu deyim kadı kızı çok mu kusursuzmuşda :S
  5. Teoman Bu Pazar Evleniyor

Teoman Bu Pazar Evleniyor

Bu konu; teoman evleniyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, şarkıcı Teoman nihayet evleniyor. Daha önce yaza doğru evlilik yapacağını haber verdiğimiz şarkıcı Teoman, düğün tarihini öne aldı. Ayşe Kaya 'yla nikah masasına oturacak olan ünlü rockçının haber detayları şöyle... Önce müziğe geri döndüğünü açıklayan, ardından Mart 2014’te baba olmak istediğini...

Sayfayı Paylaş