Bu elbiseyi giyen 10 kat güçleniyor

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Bu elbiseyi giyen 10 kat güçleniyor
Ben hep filmlerde izlediğim güç sahnelerinde onlar gibi İnsan ötesi bir güce sahip olmak isterim yani filmelerden çok etkilenirim:D genelde Hollywood filmlerine konu olan bir şeydir. Adama 10 tane yumtuk aatrsınız adam yine yıkılmaz.Üzerine 10 ton birşey düşse bişe olmaz:D:DBenim de hayalim böyle birşeydi :DAma benim bu hayalim gerçek oldu ve Japonlar tarafından giyeni on kat güçlendiren elektrikli bir dış iskelet üretildi.:D:D:D
İşte o elbise;

giyeni-10-kat-guclendiren-giysi-7266.jpg

Japonya'da mütevazi bir törenle tanıtılan ve "Hibrit Destekleyici Kol/Bacak Uzvu (HAL)" adı verilen bu giysimsi dış iskelet dünyanın ilk tam fonksiyonlu robot iskeleti oldu ve giyenin gücünü ve becerilerini hayal edilenin ötesinde artırıyor.
The Times Gazetesi'nin haberine göre, bu robot giysi Cyberdyne denilen bir Japon firması tarafından geliştirildi ve sadece giyen kişi istediğinde hareket ediyor. Cilde takılan ve beynin belirli bir hareketi gerçekleştirmek için sinir sistemi aracılığıyla yolladığı elektrik dalgalarını algılayan sensörler aracılığıyla çalışıyor. Bu sensörler sinyali algılayıp robot giysinin elektrikli kol ve bacak kısımlarına yönlendiren bir bilgisayara bağlı. Sinyal algılanır algılanmaz, robot giysi, gerçek ayak kası harekete geçmeden önce hızla hareket ediyor.
Giysinin üst kısmı kol gücünü artırıyor; örneğin deneme sırasında giysiyi giyen kişi 40 kg. Ağırlığındaki üç çuval pirinci rahatlıkla havaya kaldırdı. Giysi giyen kişinin güç oranına göre ayarlı yani daha güçsüz birisi hareket ettiğinde robot giysi daha fazla yardımcı oluyor. İki yıl önce bu giysinin prototipini giyen bir dağcı, elleri ve ayakları felçli olan bir kişiyi yaklaşık 4200 metrelik Breithorn dağının zirvesine kadar sırtında taşımıştı.
Cyberdyne firması 500 adet robot giysinin alt vücut parçalarını bir sene boyunca aylık 1300 pound fiyatla kiralamayı planlıyor ve bazı Japon ve Hollandalı firmalarla bu teknolojinin kiralanması için anlaşmalar yaptı.
Rehabilitasyon aracı olarak dizayn edilen robot giysi, yaşlı ve fiziksel engelli kişilere hareket ve güç kazandıracak. Bu teknolojinin askeri ve endüstriyel amaçlarla da kullanılabileceği belirtiliyor. Giysinin üst vücut parçaları ile herhangi bir bilgi henüz açıklanmadı.

Bu japonlardan korkulur valla.Artık hayal kurmaktan bile korkar oldum.Her hayali gerçeğe çevirirlerse hayatın dengesi değişir:D:D:D

ben bunlardan korkuyorum yaa gerçekten:D ama bende isterdim:))

Geri