gebe
  1. meleğim_rüzgarım

meleğim_rüzgarım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

'Bu şarkı burada bitmez' depoda çürür

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında meleğim_rüzgarım tarafından paylaşıldı.

Başbakan Erdoğan'ın geliri düşünce suçlularına kalacak 'Bu Şarkı Burada Bitmez' isimli şiir kasetinin 80 bini elde kalmış. Kasetin gelirinden cezaevindeyken Fikret Başkaya da yararlanmış. Başbakan Erdoğan'ın Siirt'te okuduğu şiir nedeniyle cezaevine girmeden önce çıkarttığı şiirlerden oluşan ve gelirini düşünce suçlularına bağışladığı 'Bu şarkı Burda Bitmez' adlı şiir kasetinin 80 bini depoda kalmış. Kasetler, Eser İşletme Belgesi'ni elinde bulunduran Adam Müzik ile, kasetin dağıtım hakkını elinde bulunduran Ulus Müzik'in 'telif gelirleri' konusunda yaşadığı sorun nedeniyle Ulus Müzik'in deposunda çürümeye terk edildi. Piyasadayken yoğun ilgi gören kasetin gelirinden faydalanan düşünce suçluları da oldu. Bunlardan biri Fikret Başkaya'ydı.
    Başbakan Erdoğan, cezaevine girmeden önce 1999 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği'nin önerisi ile 'Bu Şarkı Burada Bitmez' isimli bir şiir kaseti yapmıştı. Şiir kasetinin bütün telif gelirlerinin Fethullah Gülen cemaatineyakın olduğu öne sürülen Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı kanalıyla 'düşünce suçlularına' verilmesi şartı getirilmişti. Kasetin 'Eser İşletme Belgesi'ni Adam Müzik isimli firma aldı. Dağıtımını ise İskender Ulus'un sahip olduğu Ulus Müzik üstlendi. Kaset 'Şiir okuyan adam' sloganıyla büyük ilgi gördü.

Telif anlaşmazlığı
    İskender Ulus'un verdiği bilgilere göre, Adam Müzik protokolde belirtildiği gibi Erdoğan'ın kasetinin telif gelirlerinin tamamını Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı'na vermek istemedi.
    İmzalanan protokole Adam Müzik'in uymaması iki firmanın yollarını ayırmasına neden oldu. Adam Müzik, Ulus Müzik'le yollarını ayırınca, eser işletme belgesi sayesinde yeni kasetler bastırarak piyasaya düşük fiyattan sürmeye başladı. Ulus Müzik de elinde kalan 80 bin kaseti eser işletme belgesi olmadığından satamadı ve depoya kaldırmak zorunda kaldı. Ulus Müzik sahibi İskender Ulus Radikal'e yaptığı açıklamada, kasetlerin şu anda kendi deposunda saklı olduğunu anlatarak, "Kaset piyasaya çıktığında büyük ilgi gördü, ancak telif hakları konusunda Adam Müzik'le yaşadığımız sorunlar nedeniyle yaklaşık 80 bin kaseti depolarımıza çekmek zorunda kaldık"diye konuştu.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Müdürü Ahmet Fidan kasetin satışında Başbakan Erdoğan'ın elde edeceği telif gelirlerinin tamamının kendileri aracılığıyla düşünce suçlularına verilmesi konusunda bir anlaşma sağlandığını anlatarak şöyle konuştu: "Kasetin ilk çıktığı günlerde elde edilen gelirden yaklaşık 22 bin ABD Doları düşünce mağdurlarına verildi. Yardım yapılan kişiler arasında yazar Fikret Başkaya ve Nurettin Şirin gibi isimler de var. Başkaya'ya cezaevinde yardım yapıldı. Bize mektup yazarak teşekkür etti."

Başkaya para aldı
    Yazar Fikret Başkaya da 2001 yılında Kalecik Cezaevi'nde kalırken ziyaretine gelen vakıf yöneticilerinin kendisine bir miktar para verdiklerini hatırladığını ifade ederek, "Bir miktar para aldım ama ne kadar olduğunu şu an tam hatırlamıyorum. Cezaevi koşullarında parayı reddetmek pek mümkün değildi" dedi.

Fidan, korsanların Erdoğan'ın kasetini yaptığını anlattı. Fidan, "Korsanlar nedeniyle kaset gelirleri istenilen düzeyde olmamasında etken oldu" diye konuştu.
    (Radikal

'Bu şarkı burada bitmez' depoda çürür konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mahsun Kırmızıgül - Bu Sevda Bitmez

Mahsun Kırmızıgül - Bu Sevda Bitmez

Ben yasaklara değil sevdalara yenildim Ben yıllara değil yalnızlığa yenildim Ben hayata değil tek sana yenildim Benim sana olan bu sevdam bitmez Zincirlere vursalar Zamanı durdursalar Sırtımdanda vursalar Bu sevda bitmez Benim sevdiğim kadar kimse seni sevemez Benden başka hiç kimse uğrunda ölemez İstersen çek git eller kıymetini bilmez Benim sana olan bu sevdam bitmez _____________________
  2. Karanfil sevenler buraya işte faydaları saymakla bitmez

Karanfil sevenler buraya işte faydaları saymakla bitmez

Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya’daki, adı yerli dilinde baharat anlamına gelen Moluk takımadalarıdır. Ama, günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir, iklimi uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı, 10-20 m’ye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen duyarlı bir bitkidir. Derimsi...
  3. Ramiz - Bitmez Bu Sevda 2009

Ramiz - Bitmez Bu Sevda 2009

ramiz bitmez bu sevda 2007 yılında Cem Özkan prodüktörlüğünde albüm çalışmalarına başlayan Ramiz, düşünlerindeki soundu bulmak için uzun bir süre Soundcheck deneme kayıtları yaptı. Müzisyen arkadaşları Bora Uzer’den de fikirler alarak çalışmalarına devam eden Ramiz seksenin üzerinde demo kayıtlarından sonra istediği soundu buldu. 2008 Kasım ayın da albüm kayıtlarına başlayan Ramiz için, Rap...
  4. Bu Film Bitmez

Bu Film Bitmez

bu film bitmez türkler aya çıkarsa bu film bitmez futbolcu pazarı BKM yaz tatiline girdi ne yapmak lazım boşlukları doldurmak lazım tiyatro skeçler halk tarafından sevilen izleyici kitlesi yüksek bir tv programı haline geldi artık..... ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR'A RAKİP ÇIKTI! SHOW TV, KANAL D'NİN TATİL ARASI VERDİĞİ ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR'A RAKİP OLACAK YENİ KOMEDİ PROGRAMINI BU AKŞAM...
  5. Yağ Depolarınızı Eritecek Çay Tarifi Burada Melekler..

Yağ Depolarınızı Eritecek Çay Tarifi Burada Melekler..

yağ yakıcı çay, yağ eriten çay tarifi, yağ depolarını eriten çay tarifi Sevgili melekler, hızlı bir şekilde kilo vermeyi ister misiniz? Benimki de laf, bunu herkes ister. :) O halde hem hızlı yağ yakmayı sağlayan hem de kilo vermeyi kolaylaştıran mucize bi çay tarifi olduğunu biliyor nuydunuz? Uzman diyetisyen Selahattin Dönmez, yağ depolarını eriten mucize bir yeşil çay tarifi verdi....

Sayfayı Paylaş