gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Bu üç sabırla mükellefiz

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Sen üç sabır ile mükellefsin. Birisi: Taat üstünde sabırdır.

Birisi: Masiyetten sabırdır.

Diğeri: Musibete karşı sabırdır.

(Risale-i Nur Külliyâtı, 21. Söz)

“Taat üstünde sabır” insanın salih amel konusunda usanç duymaması, nefsinin bütün itirazlarına, şeytanın bütün oyunlarına karşı taviz vermeden daima ilerlemesidir.

İnsan, ibadetine devam edecektir, bu noktada bir kesinti düşünülemez. Yine insan, güzel ahlâklı olmaya da devam edecektir. Bunda bir yorulma ve ara verme tasavvur edilemez. Meselâ, insan diyemez ki, “bu kadar yıldan beri hep doğru söyledim, biraz da karşı şıkkı deneyeyim.” Burada yorulmanın yeri olmadığı gibi, salih amelde de yorulmanın yeri yoktur.

“Masiyyetten sabır
    günah işlememeye sabretmek demektir. İnsanı kötülüğe teşvik eden nefsinden, günahlarla kaynaşmış bozuk toplum hayatına kadar nice düşmanlara karşı yılmadan çarpışmak ve bütün engelleri aşmakta azminden bir şey kaybetmemek sabrın ikinci koludur.

“Musibete karşı sabır” ise, insanı bir imtihan sorusu olarak yoklayan ve onun manevî terakkisinde büyük rol oynayacak olan hastalıklara, musibetlere, kıtlıklara, yokluklara, ölümlere, ayrılıklara karşı sabır göstermektir. Bu sabır, Allah’a tevekkül etme, O’ndan yardım dileme ve O’nun takdirine razı olma sonucun doğurur.

Sabır imtihanını bu üç cephede de kazanan insan, zafere ermiş, kurtulmuş ve azaptan emin olarak saadet yurduna doğru yol almaya başlamıştır.

alıntı

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bu üç sabırla mükellefiz
    emeğine sağlık

Bu üç sabırla mükellefiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sabır

Sabır

Sabır Sabrın kendisi acıdır ama meyvesi tatlı mı tatlıdır İnsanı kederden koruyan sabırla sÜslÜ aklıdır Bu bekleyişlerde kim bilir ne hikmetler saklıdır Her şey ALLAH'ın takdiri O her zaman haklı mı haklıdır Zorluklara sabreden yiğit kişi mahşerde koşan bir atlıdır Cennet semâlarında uçan melekler gibi kanatlıdır
  2. sabır

sabır

Sabır istmek yerine, müsibetin kalkmasına mı dua etmelidir? Bir rivayete göre, Hz. Peygamber(a.s.m), hasta olan Hz. Ali’yi sormaya gitmiş ve hangi dualar ettiğini sormuş, o da Allah’tan sabır dilediğini söylemiştir. Bunun üzerine Hz. Peygamber(a.s.m), “Musibetimde bana sabır ver, demek yerine, neden: “Rabbena Atina…” (Ya Rabi! Bana dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver..)...
  3. hiçbir ölüm bu üç harfe sığmıyor...

hiçbir ölüm bu üç harfe sığmıyor...

ikiye üç kala...Satır aralarında sakladığım kenarı kırık seslerimi yerleştirdim boğazıma...Oysa kaç tane perde aralamıştın aklımda...? Adımların ruhumu sarıp sarmalardı her defasında...Sen geçerken bildiğim tüm şiirlerimdenayak seslerin ''adıma'' çalardı rengini...Adım ''sen'' oldukçadını ''ben'' sanardım... Şarkılar vardı sözlerinde...Yarı uykuluyarı uyanık melodiler...Ve dilimize pelesenk...
  4. sabır sabır derken intihara kadar gidick bu galiba :(

sabır sabır derken intihara kadar gidick bu galiba :(

ben açtığım konularda pek fikir alamıyorum ama yinede yazmak istedim karmaşık bi aşk içinde bogulup gidiyorum ben bu çocuğu başlarda sevmiyrdm peşimden koştu aşık etti mutluydum ilişkimiz ilk 10 ayı çok mutlu geçmişti sonra ne mi oldu o gülücüklerin yerine aglama nöbetlerim yerini aldı bana yanlış yapmıyo ama mutluda etmiyo ben ona aşık oldugum için böyle tam 2 yıl oldu onunla beraber olalı...
  5. Bu Üç Suyu Mutlaka İçmelisiniz!

Bu Üç Suyu Mutlaka İçmelisiniz!

suyun faydaları, suyun yararları, suyun faydaları nelerdir. Tüm canlıların hayati devamı için su tüketimi mutlaka şarttır. Düzenli olarak bol su tükeminde sağlık açısından fayda olduğunu belirten uzmanlar çok sık su tüketmeyen ve suyu içmekten zevk almayanlar için üç suyu öneriyorlar. Su ihtiyacınızı bu üç öyntem ile sağlıklı bir şekil de giderebilirsiniz. Ancak, suyu lezzetsiz...

Sayfayı Paylaş