gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Burdur Adı Nereden Gelmektedir?

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

burdur ismi nerden gelmiştir burdur adını nerden almıştır ismi nereden gelmiştir adını nereden almıştır burdurun adı gelmektedir Burdur, Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde, Göller Bölgesinde yer almaktadır. Burdur adının nereden geldiği hakkında çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Birinci görüş, Burdur adının “Polydorion” kelimesinin daha sonra, “Polydor” şekline dönüştüğü, oradan da Burdur şekline dönüştüğüdür. İkinci görüş ise Burdur yöresinin eski adı Limobrama “Göl Kenti” anlamına gelen Limobria kelimesinden türemiştir. Sonradan da değişerek Burdur olmuştur. Fakat Antik Çağlarda Burdur’un yerinde herhangi bir şehir bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Bunun için bu iki adın kesin olarak ne zaman kullanıldığı bilinmemektedir.

Üçüncü görüş ve en akla yatkın olanı da; Burdur şehrinikuran Türkmen boylarından Kınalı Oymağı mensupları, konaklama yeri ararken, burayı buluyorlar ve bölgenin güzelliği karşısında “Cennet Buradadır” demişler ve “Burada Dur” sözü zamanla hece düşmesine uğramış ve Burdur’a dönüşmüştür.

2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    cennet buradadur :)

Burdur Adı Nereden Gelmektedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hakan Peker - Adın Nerede

Hakan Peker - Adın Nerede

Her yanım karanlık Her yanım boşluk Hani o sımsıcak ellerin nerede Şimdi bana kaldı yalnız sarhoşluk Beni benden alıp giden gözlerin nerede Nerede, Nerede hayaller nerede Nerede rüyalar nerede O güzelikler Her yanım sensizlik Her yanım soğuk Hani o sevdalı geceler nerede Şimdi bana kaldı dolu mutsuzluk Seni benden çalıp giden özlemin nerede Nerede, Nerede hayaller nerede Nerede rüyaler...
  2. hamburgerin adı nereden geliyor?

hamburgerin adı nereden geliyor?

'Ham' kelimesinin İngilizce'deki anlamı 'domuzun bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutularak yapılan yemek' demektir. Öyleyse hamburger domuz etinden yapıldığı için mi bu adı almıştır? Kesinlikle hayır! Hamburgerin tarihi Orta Asya'ya Tatar diye bilinen Türk toplumlarına kadar uzanır. O zamanlar savaşçı Tatar atlıları çiğ et yiyorlardı. Zamanla bu eti eğerlerinin altına koyduklarında,...
  3. adını yaz bakalım nerede çıkacak

adını yaz bakalım nerede çıkacak

tattoo isim yazma .aşağıdaki linke tıklayın ve isminizi yazınnnnn... Crusty demons - Tattoo Parlour
  4. Amerika Adı Nereden Geliyor?

Amerika Adı Nereden Geliyor?

amerika, adı nereden geliyor, ne demek, ameryk kimdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Amerika deyince aklıma hemen ,Rafet El Roman'ın elinde gitarla ,''Macera dolu Amerika'' diyerek ülkenin sokaklarını dolaştığı klibi aklıma gelir nedense..Canlı,hayat dolu,macera dolu,kıpır kıpır ,bir o kadar da tehlikelerle dolu bir ülke..Bence yanlış olan...
  5. BENİM ADIM GÜLTEPE NEREDE ÇEKİLİYOR?

BENİM ADIM GÜLTEPE NEREDE ÇEKİLİYOR?

benim adım gültepe dizisi nerede çekiliyor,benim adım gültepenin çekim yeri,benim adım gültepe dizisi hangi şehirde çekiliyor,benim adım gültepe hangi bölgede çekiliyor, benim adım gültepe dizisinin seti nerede,benim adım gültepe dizisinin çekildiği yer hakkında bilgiler İzmirlilerin özellikle Gültepe'de yaşamakta olan İzmirlilerin yakından ilgisini çeken konulardan birisi de Benim Adım...

Sayfayı Paylaş