gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Burdur'dan yemekler

Konu, 'Yöresel Yemekler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Burdur güzel bir Akdeniz Bölgesi ilidir. Gölleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilimiz mutfağında fazla bir çeşitleme olmaksızın kültürel yaşamını sürdürmektedir.

Gazel Böreği

4 kase un
    1 kase nişasta
    2 kase zeytinyağı
    tuz
    su

iç malzemesi:
    ¼ kg kıyma
    2 adet patates
    bir demet maydanoz
    tuz
    karabiber

İki kaşık yağ içinde rendelenmiş soğan, rendelenmiş patates ve kıyma ateşte kavrulur; ocaktan indirilir. Tuzu biberi maydanoz karıştırılır; soğumaya bırakılır.Su ve tuz katılarak kulak memesinden daha katı yoğrulur. Cevizden büyük parçalara ayrılır; nemli bezle örtülür; nişastayla incecik açılır. Her yufka yağlı tepsiye kondukça erimiş yağdan serpilir. Yarısına gelindiğinde iç malzemesi yayılır; yufkalar tamamlanır. Üzerine yağla karışık bir yumurta sarısı veya yoğurtla karışık yağ sürülür. Üçgenler kesilir; fırına verilir.

Çekme

1 kg. kuzu budu
    2 kase pirinç
    ½ kase margarin
    1 çorba kaşığı salça
    maydanoz
    tuz
    su
    karabiber

Pirinç ayıklanır; tuzlu suda ıslatılır. Et dört parçaya bölünür; sekiz bardak suda haşlanır. Salça sürülür. Kapaklı ızgarada nar gibi kızartılır. İki bardak pirinç,dört bardak et suyu ile pirinç pilavı pişirilir. Kavrulmuş yağ dökülür. Kıyılmış maydanoz ve karabiber serpilir. Servis yapılır.

Burdur'dan yemekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Birisiyle beraber yemek yemek

Birisiyle beraber yemek yemek

Rüyada ölüyle beraber yemek, borca isaret eder. Yabanci birisiyle yemek yemek, o yabancidan elde edecegi hayra cin ve seytanlarla beraber yemek yemek de serli kimselerle beraber düsüp kalkmaya isaret eder.
  2. İzmir Yemekleri

İzmir Yemekleri

izmir yemekleri izmirin meşhur yemekleri izmire has yemekler izmir meşhur in yiyecekleri Her ilin yörenin kendine has adetleri yemekleri olduğu gibi tabi ki İzmir ilinin de meşhur bazı yemekleri var bunları merak ediyormusunuz? işte İzmir'in meşhur yemekleri İzmir ve yöresinin yemekleri çeşit açısından son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının özgün bir bileşimidir....
  3. faiz yemek..

faiz yemek..

faiz yemek Bakara Suresi Ayet: 275 Allah,a inanıyor ve seviyorsanız canı gönülden bu emri fermanı dinleyelim. Bismillahirrahmanirrahim "faiz yiyen kimseler, kendisine şeytan çarpmış olan nasıl kalkarsa mezarından öylece kalkarlar. bu halde olmaları 'alışverişte aynen faiz gibidir' demeleri yüzündendir. halbuki Allah alışverişi helal ve faizi haram kılmıştır. bundan böyle kim kendisine...
  4. yemek

yemek

mumbar dolması nasıl yapılır?Acil cevap gerekiyor.....
  5. kalabalikla yemek yemek

kalabalikla yemek yemek

2 gecedir ruyamda kalabalik masada yemek yenildigini goruyorum insanlar net degil birkac konustugum insan var tanidigim digerlerini gormuyorum. Birde kayinpederimin elinde 2 tane bilezik vardi ikiside ayniydi kalin islemeli sari bir altin bilezik birini benim sol koluma takti begenmedim ama bisey demedim

Sayfayı Paylaş