gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Bütün gün uyuyarak oruç tutmak doğrumudur ?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

uyuyarak oruç tutulurmu Oruçlusunuz ve zaman geçsin iftar saati bir an önce gelmesi adına orucunuzu uyuyarak geçiriyorsunuz peki bu ne kadar doğru sizce ?
    Bununla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum bakalım uyuyarak oruç geçiriliyormuymuş

Soru: Uyuyarak oruç tutmak hakkında herhangi bir rivayet var mıdır?

Büyüklerden birine, bir şahsın oruçlu halini uyuyarak geçirdiğini şikâyet etmişler,böyle bir durumun olup olamayacağı hakkında sormuşlar.

O kişi de ` Haram görmez, haram duymaz, haram söylemez`diyerek uyurken tutulan orucun daha makbul ve temiz olacağını ima etmiştir.
    Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? (Taha İpek)

Bu konuda bir ayet yoktur, fakat Kur`ân günün saatlerini şöyle bir denge içinde olması gerektiğini bildiriyor:

Uykunuzu bir dinlenme kıldık. Geceyi bir örtü yaptık. Gündüzü de çalışıp kazanma zamanı kıldık.`1

Bu durum Ramazan ayı dahil yılın bütün ayları için geçerlidir.

Diğer yandan bu konuda bir hadise de rastlamadım. Ancak oruçlunun sevabını anlatan şöyle hadis vardır:

`Oruç tutan insanın uykusu ibadettir,susması da tesbih sayılır İyilik ve ibadetlerine kat kat sevap verilir Duası kabul olunur,günahları da affedilerek silinir`2

Hadisten anlaşılan mana açıktır. Oruç tutan bir insanın uykuyla geçen anları ibadet sayılır. Yoksa gündüz saatlerini uykuyla geçirmesi istenmiyor.

Sözünü ettiğiniz durum bir defa istisna bir olaydır. Ramazan`ı gün boyu uykuyla
    geçirmek, herkes için, her zaman söz konusu değildir. İşi, konumu ve meşguliyeti müsait olanlar yapabilir.Yapsalar bile, bir insanın sürekli uykuda kalması mümkün değildir. Bir defa öğle ve kindi namazlarında uyanıp kılması gerekir.İkincisi, bir insan çalışmasa bile,sorumlulukları vardır.

Takip etmesi, yürütmesi ve yapması gereken bazı işleri vardır.Ramazan`da gündüz vaktinin ibadeti sadece oruç değildir. İnsan camiye, cemaate gider, eşiyle dostuyla görüşür, ihtiyaç sahipleriyle ilgilenir, dini hizmetlerini yapar.

Kış uykusuna yatar gibi sürekli gözü kapalı durmaz.

`Haram görmez, haram duymaz, haram söylemez` meselesi biraz değişik anlaşılmıştır.

Bir kere bunları yapmamak için sürekli uykuda kalma şartı yoktur. İnsan çalışmıyorsa, evinde oturur,işini yapar yine aynı haramları işlemez.

Ama önemli olan, hayatın normal süreci içinde haramlardan uzak durarak, günahlı ortamlardan çekinerek, korunmaya çalışarak yaşamaktır. Çünkü insanın
    haramlardan gözünü, yönünü çevirmesi bir takvadır, salih amelin bir şeklidir, bir çeşit ibadettir.
    Bu arada Peygamberimizin ve onun yetiştirdiği sahabilerin hayatına baktığımızda böyle bir şey görmüyoruz. Onlar Ramazan`ı böyle geçirmemişler.
    Sadece öğle ile ikindi arasında kaylule/şekerleme/siesta yaptıklarını biliyoruz.
    Gündüzün diğer saatlerini ibadetle ve çalışarak görüyoruz.

Bir de orucun normal şartlar altında tutulması esastır. Ramazan ayı gittikçe yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerine rastlayacaktır.

Mesela Sahabilerden Ebu Bekir bin Abdurrahman, Peygamberimizin oruçlu iken
    sıcaktan dolayı başına su dökerken gördüğünü anlatıyor.3

Ayrıca insan oruçlu iken açlık, susuzluk çeker,yorgun ve halsiz düşer, nefes alış verişleri bile değişir.Bu durumda insanın nefesinin bile Allah`a hoş geldiğini belirten Peygamberimiz şöyle buyuruyor:`Allah`a yemin ederim ki, oruç tutanın
    ağzının kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur.`4

1. Nebe` Suresi, 9-11.
    2. Kenzü`l-Ummal, 3:327
    3. Müsned, 3:292,319.
    4. İbn Mace, Sıyam:1.

2. zaga

zaga Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    gececi olanlar mecbur gündüzleri uyuyo,ve uyuyarak oruç tutuyorlar,herkes gibi bende bu şekilde tutulan orucu merak ediyodum,ve ıstediğim bilgileri aldım,tşk canım

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgi için teşekkürler adminim emeğine sağlık...

4. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    ben geçen yaz sabahladıgım icin sahurdan sonra uyudugum zaman bazen 3te bazen 4 te kalkıyordum... :S ama simdi uyku düzenim iyi erken kalkıp erken uyumayı planlıyorum

Bütün gün uyuyarak oruç tutmak doğrumudur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

sıcak günlerde oruç sıcak günlerde oruç tutmak sıcakta tutmak sıcaklarda . Sıcak Günlerde Oruç Tutmak Diğer bir hadis-i şerif. Ebû Bürde ve Ebû Mûsâ RA'dan İbn-i Ebid-Dünyâ (Rh.A) rivayet etmiş. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz bu ikinci hadis-i şerifte: (İnnallàhe teàlâ kadà alâ nefsihî ennehû men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin, kâne hakkan alellàhi azze ve celle en yerviyehû...
  2. Oruç tutmak doğurganlığı arttırıyormu

Oruç tutmak doğurganlığı arttırıyormu

Sekizi sağlıklı, onu sperm sayısı düşük ve üçü hiç spermleri olmayan 21 kişiden Şaban, Ramazan ve Şevval aylarında ayrı ayrı alınan kan ve sperm örnekleri üzerinde sperm analizi ve Ramazan ayı orucunun erkeğin doğurganlığı üzerinde etkisi araştırıldı. El-Medine gazetesinin haberine göre yapılan bu araştırma sonucunda ramazan ayında erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteronun daha iyi...
  3. Kışın Kısa Günlerde Kaza Orucu Tutmak Caiz midir?

Kışın Kısa Günlerde Kaza Orucu Tutmak Caiz midir?

kışın kaza orucu, kaza orucu, kaza orucu ne zaman tutulur Sual: Kış günleri kısa olduğu için nafile veya kaza orucu tutmam uygun olur mu? CEVAP Evet. Kolaylıklardan istifade etmek iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Kışın oruç tutmak, meşakkatsiz elde edilen bir ganimettir.) [Tirmizi] (Kış mevsimi, müminin baharıdır. Gündüzleri kısadır, oruç tutar, geceleri uzundur, o vakitleri...
  4. ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva Arife gününde Arafat'ta buluştukları için bugüne ve yere bu isimler verilmiştir.Arife günü oruç tutmanın fazîleti Hadis-i şeriflerde: *(Arife günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) *(Arife günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani] *(Arife günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.)...
  5. Uyuyarak oruç tutulurmu?

Uyuyarak oruç tutulurmu?

Bir hoca, (Uyuyarak oruç tutan sevab yerine hava alır ve sevabına ancak rüyada kavuşur, sevabını hayâl bile edemez) diyor. Ben, gece çalışıyorum, gündüz uyuyorum, sadece namaz vakitlerinde uyanıyor, namazımı kılıp yatıyorum. Benim oruçlarım boşa mı gidiyor? CEVAP Hayır, oruçlunun uyumasının mahzuru olmaz. Aksine uyuması bile sevab olur. Gece çalışmasanız bile, gündüz uyuyabilirsiniz. Bir...

Sayfayı Paylaş