gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Anlamı nedir acaba

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

selam kızlar eminim sizde ara ara duymuş yada kendiniz de söylemişsinizdir Buyrun Cenaze Namazına Deyimini pekşi merak ettim nedir Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Anlamı acaba?

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Buyrun Cenaze Namazına Deyimi Ne Demek

Buyrun Cenaze Namazına Ne Demek

Bu deyim diğer pek çok deyimden farklı olarak tarihsel bir geçmişe sahiptir. Olay 4. Murad zamanında geçer:

Bilindiği gibi, IV Murad zamanında tütün,içki ,keyif verici madde yasağı koyarve yasağa uymayanları şiddetle cezalandırır.

Bugünkü üsküdar civarında bir kahvehanede tütün vs içildiğini istihbarat alır.Derviş kılığında tebdili kıyafet buraya gider.Selam verir oturur. Kahveci yanına gelip,

-"baba erenler kahve içermi" diye sorar.
    -padişah "evet" der.
    -"tütün içermisin" der
    -"hayır" der

kahveci işkillenirtütün içimiyorda ne işi var burda.zaten padişahın tebdili kıyafet dolaştığı haberleri var.eli titreye titreye kahveyi götürür.

-baba erenler ismini bağışlarmı?
    -Murad
    -peki isimde sultanda varmı?
    -elbette var

deyince kahvecinin bet beniz atar. zangır zangır titrer ve:

-öyleyse buyrun cenaze namazına der. olduğu yere yığılır

IV Murad bu lafa çok güler ve kahveciyi bir defalığına affeder.

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Anlamı nedir acaba konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boğazı İşlemek Deyiminin Anlamı nedir acaba

Boğazı İşlemek Deyiminin Anlamı nedir acaba

Arkadaşlar sizlere bir deyimi merak ettiğim ve anlamını öğrenmek için yazıyorum acaba Boğazı İşlemek Deyiminin Anlamı nedir bilen var mı varsa bana yazsın Boğazı İşlemek Deyiminin Anlamını:)
  2. Boy Atmak Deyiminin Anlamı nedir acaba

Boy Atmak Deyiminin Anlamı nedir acaba

Merhaba arkadaşlar acaba Boy Atmak Deyiminin Anlamı nedir bu deyimin açıklamasını gerçekten de çok merak ediyorum aranızda Boy Atmak Deyiminin Anlamını bilen varsa bana da yazsın.
  3. Boyacı Küpü mü Deyiminin Anlamı nedir acaba

Boyacı Küpü mü Deyiminin Anlamı nedir acaba

Merhaba arkadaşlar ara ara belki sizde duyuyorsunuz Boyacı Küpü mü Deyimini peki nedir bu Boyacı Küpü mü Deyiminin Anlamı biliyor musunuz?
  4. Burnu Kaf Dağında Deyiminin Anlamı nedir acaba

Burnu Kaf Dağında Deyiminin Anlamı nedir acaba

Selam arkadaşlar ben Burnu Kaf Dağında Deyiminin Anlamını çok merak ediyorum havalı kimseler için söyleniyor da ama Burnu Kaf Dağında Deyiminin Anlamı nedir?
  5. Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Merhaba arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim acaba Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı bu konuda bilgisi olan varsa bana yazsın lütfen.

Sayfayı Paylaş