gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Büyük ada nerdedir ? Büyük adaya nasıl gidilir ?

Konu, 'Haydi Tatile' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

büyük adaya nerden gidilir,büyük ada nerdedir,büyük adada gezilcek yerler,büyük adada nerde kalınır,büyük adaya vapur nerden kalkıyor,büyük ada hakkında bilgiler
    Şehirden uzaklaşmak için birçok farklı alternatifiniz var ama İstanbul'da trafikten kaçmak için tek yol adalara gitmek. Biz de Bostancı'dan ada vapuruna bindik ve Büyükada'ya doğru yola koyulduk. Ada vapurları, Bostancı, Sirkeci ve Kabataş'tan yaz döneminde yaklaşık yarım saatte bir kalkıyor. Vapura binerken vapurun doğrudan Büyükada'ya gidip gitmediğine bakmakta yarar var. Çünkü birçok vapur diğer adalara uğrayarak Büyükada'ya ulaşıyor. Deniz otobüsleri, daha az sayıda sefer yapıyor, ama daha hızlı ulaşım sağlıyor. Özel yolcu motorları ile ulaşım da diğer bir alternatif.

Ada vapurunun keyfi bir başka oluyor doğrusu. Vapurda çayınızı içip etrafı seyrederken zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz ve Prens Adaları'nın en büyüğüne, yani eski adı Prinkipo olan Büyükada'ya kadar martılar eşliğinde geliyorsunuz. Ama özellikle haftasonları ada vapurlarının çok kalabalık olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Adaya gelenler, harita istiyorlar ama ihtiyaç yok "Bir küçük tur bir de büyük tur var"

Faytona bindiğinizde arabaların gürültüsü ve egzost dumanı artık tamamen arkada kalıyor. Adada sadece temiz hava, bugonviller ve nal sesleri var.

Faytonlar adanın vazgeçilmezi. Zaten adada, motorlu taşıtlara izin verilmiyor. Etrafta sadece faytonlar, bisikletler ve son iki senedir kullanılmaya başlanan ve elektrikle çalışan scooterlar var.

Faytonla küçük tur 5 , büyük tur 12 kilometre sürüyor. Faytona binerken eski adalıların uyarısına kulak veriyoruz. Arabacı binmeden sakın siz de faytona binmeyin diyorlar.

Nizam caddesindeki sağlı sollu köşkler o kadar etkileyici ki, zaman içerisinde bu köşklerde kimlerin neler yaşadığını merak etmemek elde değil.

Eskiden Rumların yoğunlukla yaşadığı adada Osmanlı aydınları ve yazarlarının da yaşadığı tarihi köşklerin hepsinin ayrı bir hikayesi var. Troçki'nin sürgün sırasında yaşadığı ev ve şimdi Adalar Kaymakamlığı olarak kullanılan Hacapulos Köşkü...

Adanın bir yanı nizam bölgesi, diğer yanı maden. Biz bu seferlik tam ortadan gidiyoruz. Adanın en yaşlısı Koço Kalfa...

Koço Kalfa eski adayı anlatıyor biraz... "Çok değişti ada çoook" diyor. Atatürk'ün ada ziyaretlerini de soruyoruz Koço Kalfa'ya... Atatürk'ü görebilmek için nasıl sahile koştuklarını, Anadolu Klübü'nde yapılan dansları, özellikle tangoları uzun uzun anlatıyor...

Büyükada'nın birçok yerinden denize girilebiliyor. Yörük Ali Plajı da en çok rağbet gören yerlerden biri.

Yörük Ali Plajı, Dil Burnu'nda. Burası nefis bir çam korusunu ve denizi bir arada sunuyor.

Yörük Ali Plajı ve Naki Bey Plajı adanın eskiden beri denize girilen yerlerinden. Şimdi bir de bunlara Beach Club'lar eklenmiş. Prenses koyundaki Yaman Beach Club bunlardan biri. Burada su sporları yapmak da mümkün.

Büyükada'da denizin keyfini tam anlamıyla çıkarabilmek için poyraz esmesini beklemek gerekiyor. Hergün genelde rüzgar 17.00'den sonra poyraza dönüyor zaten.

Aya Yorgi Manastırı Büyükada'nın en yüksek noktasında..

buyukada1.jpg buyukada-33.jpg buyukada-istanbul.jpg büyükada.JPG bada2.jpg Fayton1.jpg DSC00874.JPG

Büyük ada nerdedir ? Büyük adaya nasıl gidilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Pinhani - Ben nasıl büyük adam olucam

Pinhani - Ben nasıl büyük adam olucam

gormezdim onumu gormezdim okudum yillarca hep okudum okumaktan boynumu buktum yoruldum bilmezdim adimi bilmezdim aradim her sehirde aradim kostum dere depe astim dolastim kimin ugruna? ne ugruna? herkes kosesini kapmis iyi ama ben nasil büyük adam olucam bir tek seni bana cok gordu dunya iiler bu savasi kaybetmis peki ama ben nasil büyük adam olucam kotu olmak seni geri getirir mi acaba?...
  2. işte büyük adam ADAM GİBİ ADAM!!

işte büyük adam ADAM GİBİ ADAM!!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. Pinhani - Ben Nasıl Büyük Adam Olucam

Pinhani - Ben Nasıl Büyük Adam Olucam

Görmezdim önümü görmezdim Okudum yıllarca hep okudum Okumaktan boynumu büktüm yoruldum Bilmezdim adımı bilmezdim Aradım her şehirde aradım Koştum dere tepe aştım dolaştım Kimin uğruna.... Ne uğruna....... Herkez köşesini kapmış,iyi ama Ben nası büyük adam olucam Bir tek seni bana çok gördü dünya İyiler bu savaşı kaybetmiş Peki ben nası büyük adam olucam Kötü olmak seni geri getirirmi acaba......
  4. Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

galata kulesi,galata kulesine giriş ücreti,galata kulesine nasıl gidilir,galata kulesi tarihi,galata kulesi hakkında bilgiler,galata kulesi nerededir, İstanbul’un Karaköy sırtlarında Galata semtinde bulunan Galata Kulesi, yerden 70 metre yüksekliğiyle Haliç’ten İstanbul Boğazı’na geniş bir açıda ziyaretçilerine İstanbul manzarası izleme imkanı sunmaktadır. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk...
  5. Kanarya Adalarına Nasıl Gidilir ?

Kanarya Adalarına Nasıl Gidilir ?

kanarya adalarına vize varmı,kanarya adaları hakkında bilgiler,kanarya adalarına nasıl gidilir,kanarya adaları nerede Kanarya Adaları Afrika’nın kuzeybatısında 110 km açığında bulunur. Toplam 7 adadan oluşur. Afrika’nın kuzeybatı kesimlerinin 110km açığında bulunan kanarya adaları toplam 7 ada olmak üzere adaların isimleri, Canaria, Las Palmas ili Gran Lanzarote, Fuerteventura, La Palma,...

Sayfayı Paylaş