gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çabuk yorulma nedenleri

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

çabuk yorulma nedenleri, ve halsizlik, neden olur, sebepleri, halsizlik, nefes darlığı, ve terleme, tedavisi hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar
    Sizde çabuk yoruluyor ve halsizmisiniz? O halde bu makalemizde ki bilgiler, sizide yakından ilgilendiriyor Melek'ler.

Soluk bir teniniz ve dökülen saçlarınız varsa, azıcık iş yaptığınızda da yoruluyorsanız hemen kapsamlı bir tahlil yaptırmalı ve kanınızdaki demir düzeyi, ferritin ve hemoglobin oranlarına baktırmalısınız.

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, yorgunluğa karşı alınabilecek önlemleri anlattı…

Kronik yorgunluk çoğu kişinin ortak sorunu. Bu problemin temelinde ise çoğunlukla demir eksikliği yatıyor. Bir kan testi sorunun kaynağını bulmak için yeterli. Eğer kanda demir düzeyi, ferrin ve hemoglobin eksik ise demirden zengin beslenerek hızla eski aktif formunuza dönebilirsiniz.

Demir kaynakları
    En iyi kaynakları kırmızı et, organ etleri, yumurta; orta dereceli kaynakları kurubaklagiller, yağlı tohumlar; az miktarda içeren yiyecekler ise koyu yeşil yapraklılar, sebzeler, kuru meyvelerdir.

Demirin biyolojik görevleri
    Enzimlerin sistemli bir şekilde çalışmasında, solunumla alınan oksijenin kan hücrelerine taşınmasında, besin öğelerinden enerji oluşturulmasında ve bağışıklık sistemin güçlendirilmesinde çok önemli görevleri vardır. Gereğinden fazla alımı toksik etki yaratabilir.

Demir yetersizliği
    Hipokromik mikrositik anemi, baş dönmesi, yorgunluk, iştahsızlık, sindirim sisteminde bozuluşlar, iş veriminde düşüş gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Demirin yararları
    Anemi oluşumunu ve anemiye bağlı sağlık sorunlarının oluşmasını önler, enfeksiyonlara direnci artırır.

Magnezyumla kramplara son

Beslenmenizi mutlaka ceviz, fındık ve badem karışımı ile zenginleştirerek kas kasılmalarınızı önleyin.

Magnezyum kaynakları
    En iyi kaynakları yağlı tohumlar, kurubaklagiler, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar; orta derece kaynaklı yiyecekler süt ve süt ürünleri, etler; düşük dereceli kaynakları koyu yeşil yapraklılar, sebzeler ve kuru meyvelerdir.

Magnezyumun biyolojik görevleri
    Kemik ve diş yapımında, sıvı elektrolit dengesi, sinir kas çalışması, enzim çalışması, bazı hormonların aktivitelerinde görev alır.

Magnezyum yetersizliği
    Titreme, sese ve dokunmaya karşı hassasiyet, kas kasılmaları, halüsinasyonlar yetersizliğinde görülebilecek bazı durumlar arasında sayılabilir.

Magnezyumun yararları
    Kan basıncını düzenler. Yaşlılarda glikoz toleransını düzeltir. Gebeliğe bağlı kasılma ve krampları önler. Kalp hastalığı riskini azaltır.

CeMoŞ bunu beğendi.
  2. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    ayy hepsi bende var çok halsizim zaten kansızlık var bende en kısa zamanda dr gidim ben paylaşım için sağol canım

Çabuk yorulma nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Saçlarımız çabuk uzayacak!!!!!!

Saçlarımız çabuk uzayacak!!!!!!

Saçınızı kestirdiniz.Kadınca bunalımlar böyle ani kararlar vermemize sebep olur bilirim.Benim de çok başıma geliyor.Bir esiyor hemen gidip saçlarımı kestiriyorum ama uzun saçlı güzel hemcinslerimi görünce açıkcası çok pişman oluyorum. Saçlarımı neden kestirdim diye kendime çok kızıyorum.Saçları kestirdiğinizde sizin de pişmanlıklarınız olur ve aklınıza hemen şu soru gelir: Saçlarım nasıl hemen...
  2. nedenler

nedenler

Küçük bir çocuk olmak isterdim öle hemen büyümekte istemezdim, sanki zaman durmuş gibi oyun oynarken her düştüğümde dizimdeki yaraları en büyük acı sansaydım keşke yine. Kavgalar, küslükler hep oyunlardaki gibi olsa oyun bitince yine barışsak küstüğümüz, kırdığımız kırıldığımız insanlarla. Hayat bazen bilgisayar oyunu gibi birileri bizi yönlendiriyor biz sadece onun tıkladığı seçeneği...
  3. Kilo Verdiren hareketler yorulmadan

Kilo Verdiren hareketler yorulmadan

Kilo Verdiren Basit 8 Hareket kilo verdiren hareketler kilo verdirici hareketler verdiren egzersiz hareketleri spor hareketleri en çok hareket Kızlar şimdi size vücudunuzu şekle sokup kilo vermenize, fit görünmenize yardımcı olacak 8 basit hareket sunuyorum... Günün istediğiniz bir vaktinde yapıp azar azar başlayıp zaman ilerledikçe hareket sayılarını çoğaltabilirsiniz... Haydi spora :ehi:...
  4. Cildiniz Yorulmasın İşte Cildinizi Zinde Tutacak Maskeler...

Cildiniz Yorulmasın İşte Cildinizi Zinde Tutacak Maskeler...

Yorgunluk İçin Maskeler Yorgunluğa Karşı Bitkisel Maskeler İş güç hayat insanı çok yoruyor değil mi? Eve geliyorsunuz atıyorsunuz kendinizi yatağa ...İşte yorgunluğunuzu alacak ve sizi zinde gösterecek cildiniz için maske tarifleri....Yorgun cilt için 2 ayrı formülü sizin için sunuyorum... Yorgunluk İçin Formül 1 Kullanılacak Malzemeler: *1 şişe maden suyu *1 adet limon *3 yemek...
  5. Açık Tenliler Çabuk Yaşlanıyor!

Açık Tenliler Çabuk Yaşlanıyor!

açık tenliler, açık renk tenliler, cildi açık renkliler Sevgili melekler, yapılan araştırmalar açık tenlilerin daha çabuk yaşlandıklarını ve cilt kanseri riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zerrin Öğretmen'in yaptığı araştırmaya göre, cilt rengiyle...

Sayfayı Paylaş