gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir Cahit Sıtkı Tarancı biyografisi

Sevgili melekler, Türk Edebiyatının ölümsüz isimlerinden şair Cahit Sıtkı Tarancı hayatı ile ilgili bilgilerimiz şöyle...

Cahit Sıtkı Tarancı 2 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya geldi. Tarancı’nın babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım’dır. İlk öğrenimini Diyarbakır'da tamamlayan cahit Sıtkı Tarancı, orta öğrenimi için İstanbul Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’ne gönderildi ve burada dört yıl eğitim aldıktan sonra 1931 yılında Galatasaray Lisesi’ne gitti.

Fransızcayı çok iyi öğrendi ve Baudelaire, Rimbaud, Mallarme’yi özümsedi. 1931-1935 yılları arasında Mülkiye Mektebi’nde ve Yüksek Ticaret Okulu’nda okudu. 1938-1940 yılları arasında Paris’te Sciences Politiques’te yüksek öğrenimini tamamladı. 1946′da CHP Şiir Ödülü’nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı. 1956 yılında tedavi için Avrupa’ya götürüldü. Ama iyileşemeyen Cahit Sıtkı Tarancı 13 Ekim 1956 tarihinde hayatını kaybetti.

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı ( 1910)- (1956) Diyarbakır'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Mülkiye Mektebi'nde okudu. Paris'e gitti. ikinci Dünya Savaşı çıkınca geri döndü. Çevirmenlik yaptı. Ağır bir hastalığa yakalandı. Viyana'ya götürüldü. Orada öldü. Ankara'ya getirilip toprağa verildi. Otuz Beş Yaş şiiriyle ün yaptı. Hayat, aşk ve ölüm, şiirlerinin başlıca temalarını oluşturmaktadır....
  2. Atatürk Şiirleri Cahit Sıtkı Tarancı

Atatürk Şiirleri Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı Atatürk şiiri Cahit Sıtkı Tarancı Atatürk Atatürk Atatürküm eğilmiş vatan haritasına Görmedim tunç yüzünü böylesine geceler Atatürk neylesin memleketin yarasına Uçup gitmiş elinden, eski makbul çareler Nerede İstiklal harbinin o mutlu günleri Türlü düşmana karşı kazanılan zaferi Hiç sanmam, öyle ağarsın bi daha tan yeri Atatürküm ben ölecek adam değildim der Git...
  3. Cahit Sıtkı Tarancı Güzel Sözleri lazım

Cahit Sıtkı Tarancı Güzel Sözleri lazım

Cahit Sıtkı Tarancı Güzel Sözleri yazar mısınız? Ben Cahit Sıtkı Tarancı'ya ait olan Güzel Sözleri arıyorum umarım bu sitede bulabilirim.
  4. Bestekar Cahit Atasoy Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler

Bestekar Cahit Atasoy Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler

Cahit Atasoy Kısaca Hayatı Cahit Atasoy Biyografisi Sevgili melekler, Kim Kimdir bölümümzde bu sayfada bestekar Cahit Atasoy hayatı hakkında bilgiler sunacağız sizlere... Besteci Cahit Atasoy,1 Mart 1927 tarihinde Trabzon'da doğdu. Atasoy; İTÜ TMDK'nın kurucularındandı. İTÜ TMDK'da lisans ve yüksek lisansta Türk Musikisi Solfej ve Nazariyat, Terminoloji dersleri verdi. Cahit Atasoy,...
  5. Yazar Cahit Uçuk Hayatı Hakkında Bilgiler

Yazar Cahit Uçuk Hayatı Hakkında Bilgiler

Cahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Kısaca Hayatı Sevgili melekler, Türk edebiyatı yazarlarımızdan Cahit Uçuk hayatı hakkında ki bilgilerle sizlerleyiz... Cahit Uçuk, gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile tanınan ve her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikâye ve roman tefrikaları...

Sayfayı Paylaş