gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113

Çakıl

Konu, 'C-D' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

Hac mevsiminde küçük taş topladığını görmek hacca gitmeye, Elde görülen küçük taşlar zikrullaha ve uyanık bulunmaya, Etekteki küçük taşlar ufak tefek düşmanlıklara, Birkaç küçük çakıl taşı şahitlik yapmaya, Akarsu dibinde görülen çakıl taşları temiz fıtrratlı insanlara, mahdut ama sürekli gelire delalet eder.Söz, laf, konuşma, haber olarak yorumlanır. Çakıltaşları iftiradır.Rüyada küçük taslar, erkeklere, kadinlara, insanlann küçüklerine sayilmis paralara, ilim ve siirden ögrenmek isteyene, sikinti veren seyleri ezberleyip siralamaya, hacca, seytani taslamaya, üzüntüye ve iftiraya isarettir. Gökten bir kusun indigini ve mescidden bir tas alarak uçtugunu görmek, mescid halkindan veya iyi kimselerden birinin helak olmasina isarettir. Eger rüyayi gören hasta ve hayirli kimselerdense, yahut kendisinden baska hasta olarak o mescidde namaz kilan da yoksa rüyayi görenin ölümüne isarettir. Kus, tasi kiliseden alip uçarsa, tabir isyankar bir hasta için önceki gibidir. Eger tasi rüyayi görenin evinden veya meçhul bir yerden alarak uçursa, rüyayi görenin veya bir baskasinin çocugu ölür. Bir kimse, birkaç adet tas toplayip elbisesinin içine koysa ve yutsa yahut taslari, bir mescidden veya bir alimin evi yahut zikir halkasindan aldigini görse, topladigi taslarin miktan nispetince, zikir ve ilimden ve Kur'an'dan bir takim meseleleri ve ayetleri ögrenip ezberler. Eger o taslari sokak ve pazardan yahut ekilecek yerden ve agaç köklerinden toplamissa, o kimsenin uyanikligindaki adeti ve çalismasi miktannca dünya meyvelerinden ya hut ticaretten biriktirecegi menfaata yahut dilencilik ve sadakadan eline geçecek mala isarettir. Topladigi taslari denize attigini gören kimsenin denizde mali gider. Topladigi çakil taslari bir kuyuya attigini görse, nikahlanir veya mal satin alir. Yerden aldigi çakil tasim, aslan, kaplan, maymun, çekirge ve karga gibi hayvanlara attigini görse, rüyayi da Hacc aylarinda görmüs ise, gelecekte Hacc yapar ve seytani taslar. Eger rüya Hacc mevsiminde degilse küçük taslar, rüyayi görenin, düsman veya günahkar aleyhinde dua etmesi veya sahitligi ya da sövüp saymasidir. Çakil taslarim zikredilen hayvanlarin disindaki hayvanlardan veya Müslümanlardan bir kimsenin üzerine attigini görse, rüyayi görenin küfürbaz kogucu ve iyi kimse ve namuslu kadinlar hakkinda iftira eden birisi olduguna isarettir. Çakil taslari, insanlarin alimlerine, bazi tabirciler günahkarim tevbe etmesine, kafirin Müslümann olmasina isaret eder, dediler. Bazen de küçük çakil taslan, sahitlige isarettir. Bazen de küçük taslari yüklenmek, kum hastaligi gibi hastaliga, yollara ve orada yürümek, ser ve düsmanliga, Bazen de, ölüme isarettir. Bazen de küçük taslar, ölçü ve tarti yapilari v.s. gibi seylere ve kati söze de isarettir. Çok olarak görülen küçük taslar mesguliyeti insanin mesgalesidir.

Çakıl konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şebnem Ferah - Çakıl Taşlarım

Şebnem Ferah - Çakıl Taşlarım

benim çakıl taşlarım var irili ufaklı kaybolduğumda yere yayıp yol yaptığım çakıl taşlarım var her yerden topladığım boşluğa düştüğümde oyunlar yaratıp oynadığım benim bir sözlüğüm var unutulmuş bir dil oysa ki içinde her şeyin anlamı gizli benim bir gözlüğüm var sol camı kırıldı taktığım zamanlarda içini gösteren adeta sen hiç 'hiç' oldun mu, birden duruldun mu? bulanıkmış...
  2. Çakılı Silgi Katili Hitler

Çakılı Silgi Katili Hitler

katil bebek çaki izle katil bebek çaki filmini izle caki filmi çakinin filimleri Lisedeyiz, manyak bir tane Almanca hocamız var... Fiziksel tarifini nasıl versem dedim ama eşgali bile korkunçtu hani :D Sınıf mevcudumuz az zaten ama hocamız tedbiri elden bırakmıyor, 12 kişiyiz, indirdi bizi yemekhaneye dağıttı dört bir tarafa. Biz durur muyuz, silgi alışverişiydi, kalemtraştı derken adamın...
  3. Şebnem Ferah - Çakıl Taşları

Şebnem Ferah - Çakıl Taşları

benim çakıl taşlarım var irili ufaklı kaybolduğumda yere yayıp yol yaptığım çakıl taşlarım var her yerden topladığım boşluğa düştüğümde oyunlar yaratıp oynadığım benim bir sözlüğüm var unutulmuş bir dil oysa ki içinde her şeyin anlamı gizli benim bir gözlüğüm var sol camı kırıldı taktığım zamanlarda içini gösteren adeta sen hiç 'hiç' oldun mu, birden duruldun mu? bulanıkmış...
  4. Helikopter süpermarkete çakıldı

Helikopter süpermarkete çakıldı

Helikopter bir süpermarketin üzerine düştü. 11 kişinin öldüğü kazanın nedeni henüz belirlenemedi. Panama'nın başkenti Panama'da helikopter kazasında ölü sayısı 11'e çıktı. Adalet Bakanı Daniel Delgado Diamante, helikopterin bir süpermarketin üzerine düşmesi sonucu ölenler arasında Şili askeri polis şefi General Jose Alejandro Bernales'in yer aldığını belirttiği açıklamasında, ölenlerin...
  5. Dolar uçuşta, borsa çakıldı

Dolar uçuşta, borsa çakıldı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) bileşik endeks 52 binin altına gerilerken, dolar 1,53'e yaklaştı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 3,76 oranında değer kaybetti. İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 93,37 puan artarak 51.454,89 puandan kapandı. Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer artışı...

Sayfayı Paylaş