Cam yapımını öğrenin

M

Misafir

Forum Okuru
Cam yapımını öğrenin
Cam yapımını öğrenin
hob0042.jpg
Cam Ocağı’nda iki haftalık yoğun eğitimler devam ediyor. Okul her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın farklı ülkelerinden gelen eğitmen ve öğrencileri aynı çatı altında buluşturuyor. 2-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak eğitimlerden birine katılarak siz de dünya standartlarındaki bu okulda cam yapımını öğrenebilir ve Cam Ocağı’nın yeşillikler içindeki mekanında farklı bir tatil geçirebilirsiniz.

Cam Üfleme / John De Wit
Uluslararası bir üne sahip olan cam sanatçısı John De Wit, en son 2005 yılında Kore’de yapılan 4. Cheongju El Sanatları Bienali’nde ikincilik ödülüyle onurlandırıldı. Sanatçının geliştirdiği boyama tekniklerini, İsveç ve İtalyan cam üfleme süreçlerinin karışımıyla birleştirerek ürettiği kap ve objeler, camın genel kullanımının ötesine geçerek bu malzemenin heykel alanında sunduğu olanakları yansıtıyor. Her seviyeden öğrencinin katılabileceği eğitimde, öncelikle öğrencilerin var olan becerileri geliştirilecek ve camın sunduğu olanaklardan faydalanmak için gerekli olan teknikler üzerinde durulacak. www.johndewit.com

Alevle Çalışma / Matthew Eskuche
Her seviyeden öğrencinin katılabileceği bu eğitimde alevle çalışmanın temelleri üzerinde durulacak. Öğrenciler çalışmalarında, ağırlıklı olarak üfleme tekniğiyle kap yapma, maşa, elmas makas gibi el aletlerinin kullanımına yoğunlaşacak. 2006 yılında ABD’deki birçok cam okulu ve merkezinin yanı sıra İngiltere ve Yeni Zelanda’da eğitim veren Matthew Eskuche’nin hocaları ünlü İtalyan sanatçılar Emilio Santini ve Cesare Toffolo. www.blownglass.ws

Kalıpla Şekillendirme / Sunny Wang
Camla 10 yıldır çalışan Tayvanlı sanatçı şu anda Adelaide’daki Güney Avustralya Üniversitesi’nde cam üzerine doktora yapıyor. Açık yüzlü kalıptan üç boyutlu heykel kalıbına, kilden balmumuna, bir kerelik çalışmadan seri üretim çalışmasına kadar pek çok kalıpla şekillendirme tekniği (özellikle de kalıptan balmumunu eriterek çıkarma tekniği) üzerinde durulacak olan bu eğitim başlangıç ve orta seviyedeki öğrencilerin yanı sıra tasarımcılara, takı ile ilgilenenlere ve heykeltıraşlara da hitap ediyor. Sınıftaki öğrencilere aynı teknikler öğretilecek ama her öğrencinin tekniği uygulama tarzı farklı olacak! www.sunnywangglass.com

2006 yılı eğitim programı, iki günlük atölyeler ve uygulamalı geziler hakkında bilgi için internet adresimiz www.camocagi.org’u ziyaret edebilir veya 0216 433 36 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Geri