Camların Parlaması İçin Neler Yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Camların Parlaması İçin Neler Yapılır?
Camların temiz ve parlak olması kilit noktalardan birisidir. Parlak ve temiz camlara sahip olmak için uygulanabilecek bazı yöntemler cam temizliğini çok daha pratik hale getirir.Cam silme suyuna sirke katıldığında daha parlak görünmesine sebep olduğunu biliyordum da doğrusu buna da üşeniyordum, halbuki deterjan koymaktan ne farkı varsa. Galiba alıştığımız düzeni değiştirmekten ziyade, onu hatırlayıp uygulama aşamasına geçmek zor olan. Farklı yöntemlerle cam parlatma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz..

Camların parlaması için cam temizliğinde kullanılacak bezin özelliği çok önemlidir. Cam temizliği için kağıt havlu ya da peçete gibi malzemelerin kullanılması, bu malzemelerin temizlenmek istenen cam üzerinde dağılması ile sonlanarak temizliği daha da zorlu hale getirir.

Camların Parlaması İçin Neler Yapılır.jpg

Camların parlatılabilmesi için kullanılabilecek en etkili temizlik araçları ise mikrofiber bez, pazen bez ve gazete kâğıdıdır. Özellikle mikrofiber bezler özel yapıları sayesinde cam yüzeylerde çok etkili temizlik sağarlar ve “cam bezi” olarak da anılırlar. Ancak cam temizliğinde buruşturulmuş gazete kağıdı da beklenmeyecek kadar etkilidir.

Camların arap sabunlu veya deterjanlı su ile yıkanmaları ve durulanıp silinmeleri ya da sadece hazır olarak satılan cam silici sıvılarla silinmeleri sonucunda etkili bir temizlik gerçekleşir ve bu temizlik sonucunda temizlenen camlar parlar.

Birçok alanda temizlik amacıyla kullanılan çamaşır suyu camların parlatılması için de kullanılabilir. Amonyak da çamaşır suyu ile benzer işleve sahiptir. Her iki madde de cam silme suyuna az miktarda damlatılarak temizlikte oldukça etkili sonuçlara neden olur.

Cam eşyaların parlatılmasında oldukça etkili olan bulaşık deterjanları evdeki camların parlatılmasında da kullanılabilir. Bunun için cam temizleme suyuna birkaç damla elde yıkama bulaşık deterjanı damlatılarak camların bu su ile silinmesi yeterlidir. Ayrıca bulaşık makinelerindeki bulaşıkların pırıl pırıl olmasını sağlayan parlatıcılar da aynı şekilde camların parlatılmasında kullanılabilir.

Camlar diğer çoğu eşyadaki kirletici etkilere maruz kalmazlar. Camlarda genellikle toz lekeleri ve yağışlardan dolayı su izleri oluşur. Bu nedenle cam temizliğinde ağır kimyasallar kullanılmasına gerek yoktur. Camların doğal malzemelerle parlatılabilmesi içinse sirke oldukça etkilidir. Sirke ile camların parlatılabilmesi için cam silme suyunun içerisine az miktarda beyaz sirke ilave edilmesi yeterlidir.

Temizlenen camın parlaklığını uzun süre koruması ve cam üzerinde su izi oluşmaması içinse temizlenmesinin ardından cam üzerine gliserin damlatılan temiz bir bez ile silinmelidir. Cam üzerinde oluşan ince gliserin katmanı camın hem parlamasına hem de kirletici etkenlerden daha uzun süre korunmasına yardımcı olur.

ne yaparsam yapayım camlarım hep lekeli gazeteyle sildim o bile çözüm olmadı.en son eşimin atletiyle sildim yine leke :( misafir gelicek vallahi utanıyorum lekelerden

Merhaba,

Burda ki bilgiler işinize yaramadıysa size önerim , marketler de cam silmek için üretilen bezler var. Bu bezlerle camlarınızın ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz. Şayet camınız çift cam ise leke iç kısım da olabilir. İyi inceleyip bakın ,boşuna uğraşmayın..

geçenlerde ilk kez marketten vissmate diye slikonlu bir cansil türü birşey aldım sadece camsil olarak değil çok amaçlı bir temizleyici ve fiyatıda oldukça uygun ben çok memnum kaldım camlarıda tertemiz yapıyor kokusunu da çok beğendim tavsiye ederim yani

cam silinecek suyun içine biraz sirke koyduğunuzda da camlar çok daha parlak ve temiz oluyor buda benim dip notum :D:D

Geri