gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Çamlığın Başında Tüter Bir Tütün (ZİYA'NIN TÜRKÜSÜ)

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

yar meleke türküsü türkülerin hikaye haritası ziyanın türküsü
    "At Üstünde Kuşlar Gibi Dönen Yar
    Gendi gidip ehbabları kalan yar" nakaratıyla söylenen Ziya Türküsünün Hikayesi şöyledir;

Ziya yakışıklı bir delikanlıdır. Yozgat'ın Karacalar Köyündendir. Aynı köyden Fikriye adlı kızı sever ve nişanlanır. Fikriye'nin babası Karacalar Köyü imamı Ali Hocadır. Ali Hoca Kızıltepe Köyüne imam olur. Ziya sık sık nişanlısını görmeye at sırtında gider. İki tarafta birbirini oldukça sevmektedir. Ziya bir gün ekin sularken üşütmüş ve karın ağrısından şikayet etmektedir. Doktora gider ama fayda bulamaz, bir hafta içinde ölür. Bir başka söylentiye göre, Ziya Bey yakışıklı, at düşkünü, çok iyi atan binen, iyi cirit oynayan bir yiğittir. İki köy arasında oynanan ciritte attan düşer orada ölür. Fikriye, nişanlısının ani ölümü karşısında duyduğu acıyı ve kederi şiire döker böylece Ziya Türküsü ortaya çıkar. Ağıtın tamamı 30 kıtadır. Yozgat'ta çok sevilen ve söylenen bir türküdür.

ZİYA TÜRKÜSÜ

(Fikriye'nin Söylediği Şekliyle)

Çamlığın başında tüter bir tütün;
    Acı gormiyenin yürüğü bütün
    Ziya'nın atını pazara tutun
    Gelen geçen Ziyam ölmüş desinler.

At üstünde guşlar gibi dönen yar,
    Gendi gidip ehbabları yanan yar.

Benim yarim yaylalarda oturur
    Ak elini soğuk suya batırır
    Demedim mi yarim ben sana
    Çok muhabbet tez ayrılık getirir.

Gendi gidip ehbabları yanan yar.

Ham meyveyi koparttılar dalından
    Ayırdılar beni nalı yerimden
    Demedimmi nazlı yarim ben sana
    Çok muhabbet tez ayrılık getirir.

Gendi gidip ehbabları yanan yar

Çamlığın Başında Tüter Bir Tütün (ZİYA'NIN TÜRKÜSÜ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sonu başı bir :)

sonu başı bir :)

Oyun basit aslında. İlk ve son harfi aynı olan kelimeleri yazacağız... Örneğin KöpeK, AsA gibi... Sürekli aynı kelimeleri tekrarlamak yerine yeni kelimeler bulmaya çalışırsak oyun daha zevkli olur bence... ARSA :clapping::yo::second::23::busted_blue::Dancing_furious:
  2. Bir Arkadaşıyla Başı Dertteyse

Bir Arkadaşıyla Başı Dertteyse

Bir Arkadaşıyla Başı DertteDoç. Dr. Nilüfer Darıca Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Bir insanın herhangi bir olaya ya da bireye karsı geliştirdiği tutumlar, onun kişiliği doğrultusunda şekillenir. Kişilik ise insanı başkalarından ayıran tutum ve davranış örüntülerini içeren tüm ruhsal özelliklerden oluşur. Diğer bir deyişle, bir insanın tüm İlgilerini,...
  3. Tütün

Tütün

Tütün görmek sevindirici habere, tünün yahut sigara içmek içinde şüphe bulunan hazlara yahut bedeli sonra ödenecek tutkulara delalet eder.Anlaşmazlık, sıkıntıdır.
  4. Hüseyin Turan - Bir Delikanlının Türküsü

Hüseyin Turan - Bir Delikanlının Türküsü

Bir Delikanlının Türküsü Irmaklar aştım susuz kaldım Ben bu işe şaştım kaldım Dost bildim de ben herkesi Sonunda bak yalnız kaldım Neylemeli ah neylemeli Aman dostlar neylemeli Bu dünyanın kökü,temeli de bozuk Güzel işler eylemeli Yasak işler elime de düştü Zindanlarda pek dolaştım Doğru sözden hiç şaşmadım Karşı durdum yanlış işe Sonunda bak yalnız kaldım Şaştım kaldım ben bu...
  5. Bir Şarkısın Sen Canan Arlı'dan Başında ki Yazmayı Sarıya mı Boyattın Türküsü

Bir Şarkısın Sen Canan Arlı'dan Başında ki Yazmayı Sarıya mı Boyattın Türküsü

Başındaki Yazmayı Sarıya mı Boyattın Türküsü Başındaki Yazmayı Sarıya mı Boyattın Sözleri Sevilen yarışma programında Canan Arlı 'nın seslendirdiği Başındaki Yazmayı Sarıya mı Boyattın Türküsü sizlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Başındaki Yazmayı Da Sarıya Mı Boyadın Neden Sararıp Soldun Da Sevdaya Mı Uğradın Tokattan Mı Geliyon Da Yar Sen Almuslu Musun Ben Sana...

Sayfayı Paylaş