gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çarkıfelek oyası yapımı teknikleri

Konu, 'Örgü, Dikiş & Nakış' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Çarkıfelek oyası yapılışı Çarkıfelek oyası teknikleri

Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda oya işlemeyi yeni öğrenenler için ve çarkıfelek oyasına meraklı oalnlar için, çarkıfelek oyası yapımı hakkında bilgiler sunuyoruz.

KULLANILAN RENKLER

Yeşil, Beyaz, Eflatun, Sarı

Çarkın dişlilerine benzetildiği ve oyanın kenarları tırtıklı olduğu için halk arasında “Çarkıfelek” adıyla bilinmektedir. Genellikle başarısız evlilikten sonraki ayrılıklarda kadınlar bu oyayla işlenmiş başörtülerini örtmektedirler.

Zürefa ve Kök

Bıyık ve Boru

Coşturan oyasında anlatıl*mıştır.

Ana Örgeye Geçiş

Oyanın dışına ana borunun üs*tüne üç ilmekten başlanıp altı ilmeğe kadar artırılarak bırakı*lır. Bu şekilde dört yarım yap*rak yapılır. Yarım yaprakların etrafı çevrilirken, en geniş uç*larda ve ortalarda olmak üze*re çirtikler yapılır. Şekil 3′de görüldüğü gibi sekiz çirtik meydana gelir. Ana örgenin içi: Aynı boru üzerinde üç il*meklen beş ilmeğe kadar artı*rılıp bitirilen üç yarım yaprak, oyanın dışında yapılan çirtik-lerle tutturulur. Çarkıfelek iki bölümden oluşur.

Çarkıfelek oyası yapımı teknikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çarkıfelek

çarkıfelek

burayı tıklayınız
  2. Çarkıfelek oyası nasıl yapılır

Çarkıfelek oyası nasıl yapılır

Çarkıfelek oyası nasıl yapılır selam kızlar aranızda çarkıfelek oyasını yapmayı bilenlerden rica ediyorum bana çarkıfelek oyası tekniklerini yazsınlar.
  3. Resimli anlatımlı iğne oyası yapımı

Resimli anlatımlı iğne oyası yapımı

İğne oyası nasıl yapılır resimli iğne oyası yapımını anlatacak bir melek istiyorum. Teşekkürler.
  4. İğne Oyası Broş Yapımı

İğne Oyası Broş Yapımı

İğne Oyası Broş Yapımı hakkında bilgi verir misiniz bende İğne Oyası Broş Yapacam ama tekniğini bilmiyorum şimdiden tşkler.

Sayfayı Paylaş