gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.223
    Ödül Puanları:
    113

Çarşambayı Sel Aldı - Hikayesi

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

türkü hikaye haritası türkülerin hikaye haritası çarşambayı sel aldı türküsünün çarşambayı sel aldı hikayesinin hikayesi Ahmet, Abdal Deresi'nin kıyısındaki yoksul köylülerden birinin oğluydu. Kara sevdası karşılık bulmuş, Melek ona kalbini açmıştı. Nişanlandılar ve Ahmet askere gitti. Ağa oğlu Mehmet Ali, Melek'e göz koydu. Melek, Mehmet Ali'yi reddedince, ağa oğlu ve adamları tarafından dağa kaldırıldı. Kötü haberi alınca firar eden Ahmet, silahını alıp, yollara düştü. Gece gündüz Melek'i aradı. Bir gün yağmur yağdı, Yeşilırmak taştı. Çarşamba bir anda göle döndü. Sel, Canik Dağlan'ndan aşağı bir çığ gibi, önüne kattığı herşeyi sürükledi. Selin ardından hayat yeniden normale döndü. Abdal Deresi'nin Yeşilırmak'a döküldüğü yerde ahali toplandı. Derenin nehre bağlandığı yerdeki kayanın üstünde, selin getirdiği iki kişinin cesedi görüldü. Cesetler, Melek ve Ahmet'e aitti. Elele tutuşmuş Öylece yatıyorlardı. Rivayete göre büyük kaya parçası, yedi yerinden ayrıldı ve her birinden bir servi boyu su fışkırdı. Ahali dua etti. Dualar, yıllardır can alan, insanların acısını dile getiren dizelere dönüştü.' Çarşamba'yı sel aldı' türküsü de, o acı mırıltılardan doğdu. Kayanın bulunduğu yere daha sonra bir su değirmeni kuruldu ve o yöre 'Değirmenbaşı' olarak anıldı. Ahşap değirmenin yedi taşı vardı. Yedi oluğuna su veren set üzerinden yedi kez yürümek, sağ ve sol omuz üzerinden yedişer kez su atmak uğur sayıldı. Her Hıdırellez'de tekrarlanan gelenek, 1970'lerde değirmenin yıkılmasına kadar sürdü.

Çarşamba'yı sel aldı
    Bir yar sevdim el aldı
    Keşke sevmez olaydım
    Elim koynunda kaldı

Oy ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Gizli sevda çekmesi
    Ateşten gömlek imiş

Çarşamba yollarında
    Kelepçe kollarımda
    Allah canımı alsın
    O yarin kollarında

Oy ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Gizli sevda çekmesi
    Ateşten gömlek imiş

Çarşamba yazıları
    Körpedir kuzuları
    Allah alnıma yazmış
    Bu kara yazıları

Oy ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Gizli sevda çekmesi
    Ateşten gömlek imiş

Cahit Öztelli "Evlerinin Önü" adlı araştırmasında
    aynı türküyü şu haliyle vermektedir (s.98)

Çarşamba'yı sel aldı
    Bir yar sevdim el aldı
    Keşke sevmez olaydım
    Elim koynunda kaldı

Ah ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Kimse sevda çekmesin
    Ateşten gömlek imiş

Çarşamba yollarında
    Bilezik kollarımda
    Yavrum seni tanırım
    Pınarın yollarında

Ah ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Kimse sevda çekmesin
    Ateşten gömlek imiş

Karanfilim susuzum
    Kaç gündür uykusuzum
    Girsem yarin koynuna
    Elim durmaz huysuzum

Ah ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş
    Kimse sevda çekmesin
    Ateşten gömlek imiş

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

teşekkürleer.

3. sudembeyaz

sudembeyaz Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    118
    Ödül Puanları:
    63
    Bir yar sevdim el aldı
    Keşke sevmez olaydım
    Elim koynunda kaldı

Oy ne imiş ne imiş
    Kaderim böyle imiş

Gizli sevda çekmesi
    Ateş
    ten gömlek imiş

harikaaa mawimmm adminimmm :18: çook severim bu şarkıyı ellerine sağlık

4. erhan

erhan Forum Okuru

bende çarşambalıyım süperrrrrrrrrrrrrrr müzik:)

Çarşambayı Sel Aldı - Hikayesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çarşamba

Çarşamba

Kişinin isteklerinin çabuk veya Çarşamba günü gerçekleşeceğine işaret eder.
  2. Yavuz Bingöl - Çarşambayı Sel Aldı

Yavuz Bingöl - Çarşambayı Sel Aldı

Çarşambayı sel aldı Bir yar sevdim el aldı aman Keşke sevmez olaydım Elim koynumda kaldı aman Oy neyimiş neyimiş aman Kaderim böyleymiş Çarşamba yollarında Kelepçe kollarında aman Allah canımı alsın O yarin kollarında aman Oy neyimiş neymiş aman Kaderim böyleyimiş
  3. Orhan Hakalmaz - Çarşambayı Sel Aldı

Orhan Hakalmaz - Çarşambayı Sel Aldı

Çarşambayı sel aldı bir yar sevdim el aldı aman aman Bir yar sevdim el aldı Keşke sevmez olaydım elin koynun da kaldı aman aman Elin koynun da kaldı Oy neyimiş neyimiş aman aman Kaderim böyleimiş Gizli sevda çekmesi aman aman ateşten gömlekimiş Çarşamba yollarında kelepçe kollarımda aman aman kelepçe Kollarımda Allah canımı alsın o yarin kollarında aman aman o yarin Kollarında Oy neyimiş...
  4. çarşamba'yı sel aldı-nota

çarşamba'yı sel aldı-nota

çarşambayı sel aldı notaları çarşambayı sel aldı nota carsambayi aldi notalari carsambayi aldi nota flüt notaları Alıntı...
  5. Vietnam'da sel can aldı!

Vietnam'da sel can aldı!

Kaybolan kişiler de var... Vietnam'ın kuzeyindeki bölgelerde şiddetli yağışların neden olduğu seller ve toprak kaymaları sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu. Yetkililer, şiddetli yağışlar sonucu ortaya çıkan seller ve toprak kaymaları sonucu evlerin yıkıldığını, kara yollarında hasar meydana geldiğini belirtti. Bac Kan kentinde önceki günkü şiddetli yağışlar sonucu...

Sayfayı Paylaş