Çatısı dar olup normal doğum yapanlar yapılabilir mi ?

Uzman SühaN

Administrator
Çatısı dar olup normal doğum yapanlar yapılabilir mi ?

ÇATISI DAR OLUP NORMAL DOĞUM YAPANLAR VAR MI Çatısı Dar Olup Normal Doğum Yapılır mı ?

Gebelik boyunca anne ve babaların karar veremedikleri doğum şeklinin nasıl olacağıdır. Yakın çevrelerinden bilgi alırlar, ama bazen yanlış karar vermelerine sebep olur.
Normal doğum ya da sezaryen doğum olarak iki seçenek vardır. Bu doğum şekillerini de avantaj ve dezavantaj yanları bulunmaktadır.
Gebe bayanlara, normal doğum olmadan önce kadın doğumcular çatı muayenesi yaparlar. Bu şekilde normal veya sezaryen için çatı muayeneniz olduktan sonra doktorunuz ile görüşerek aldığınız karar en iyisidir.

Doğum için en önemli olanlar anne, bebek ve yoldur. Çatısı dar olmak ne demek diyenler için şöyle yazalım, Çatı dediğimiz doğum kanalına girişindeki yol kastedilir. Çatım dar normal doğum olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim meleklerim. Buna siz değil malesef doktor karar verecek. Çatım dar nasıl anlarım da diyen kadınlarımız olabilir bu ancak doğumda anlaşılır kızlar. Bunu da doktorlar belirleyecekler. Doğum başladığında örneğin size normal doğum demiş olabilirler ama hoop sezeryana alınıyor olabilirsiniz.

Kadınların kimilerinde bebeğin geçiş yolu uygun genişlikte, kimilerinde de bu kanal, dar olabilmektedir. Tabii bu darlığın derecesi değişmektedir. Darlık ileri derece de, bebeğin geçmesine engel olabilecek durumda ise vajinal doğum gerçekleşemez ve sezaryene başvurulur.

Çatım Dar Normal İlişkiye Giremiyorum

Bu tamamen safsata arkadaşlarım. Bunun çatı darlığı ile uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Belki korkularınız var ve siz vajinismussunuzdur. Bunu da doktorunuz bilecek.

3.jpg

Gebe bayanlara, normal doğum olmadan önce kadın doğumcular çatı muayenesi yaparlar. Çatı muayenesi pelvik kemiklerin muayenesidir. Bu muayene de annenin rahat doğumunu kolay olmasını sağlamak içindir.

Genellikle 34. ile 38. haftalar arasında bu muayene yapılmaktadır. Jinekolojik muayenenin aynısıdır.
Doktorunuz iki parmağı ile alt bel kısmına yani vajinal bölgeye uygulanan bir muayenedir. Bazen rahim ağzı problemi ya da vajinada bir kist olasılığı varsa oda bu muayenede belli olur. Bu muayenede kanama ve ağrı olmaz. Bazen az miktarda pembe veya kırmızı kanama görülmektedir. Kanama olsa bile asla bir risk taşımaz.
Pelvis muayenesi yani diğeri adı ile çatı muayenesi bebek başının, geçtiği yol yani pelvise olan uyumuna bakılmaktadır. Doktorlar bu muayene ile yaklaşık tahmin ederler. Genetik bütün özelliklerine bu muayenede bakarlar.

Bebeğin iri ve duruş pozisyonuna bağlı olarak doktorda size doğum şekli nasıl olması gerektiğine dair tavsiye verir. Eğer pelvik muayenede çatı darlığı (pelvik darlık) olduğuna yani doğum yolunun normal doğuma imkan vermeyecek derecede dar olduğuna karar verilirse normal doğum hiç denenmeden sezaryen ameliyatı planlanır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz, yani çatı muayenesi her zaman doğum şeklini kesin belirleyemeyebilir bu durumda normal doğum denenir ve doğumun ilerlemesi esnasında yapılan muayeneler ile daha net karar verilebilir.
Doğum sırasında rahim ağzı açık olduğu için hem rahim ağzının açılma miktarı ve durumu hem de bebeğin kafasının pozisyonu, durumu değerlendirilebilir bu nedenle doğum esnasında yapılan çatı muyenesi daha net bilgi verir. Ancak doğumdan önce gebeliğin son haftalarında yapılan çatı muayenesi de ön fikir vermesi için ve belki de normal doğum yapamayacak hastalaların normal doğum denenmeden farkedilmesi için gereklidir.

Çatı muayenesi sırasında veya sonrasında ağrı, kanama olur mu?

Çatı muayenesi ağrılı bir muayene değildir. Hamileliğin son haftalarında vajina dokusunda esneme olduğu için gebe olmayan kadınlara göre daha rahat bir şekilde vajinal muayene yapılabilir. Kanama genellikle hiç olmaz, bazen lekelenme veya az miktarda pembe, kırmızı kanama olabilir. Kanama olsa dahi çatı muayenesinin bir zararı veya riski yoktur, aksine faydası vardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çatı darlığını doktor kontrol ederek muayenede söylüyor ama net bişi olmuyor görünürde normal doğum dediler bana hiç bir sorun yoktu ama ilk oğlumu dünyaya getirdiğimde beni sezeryan yapmışlardı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben de ilk oğlumu dünyaya getirdiğimde bana da sezeryan dediler çok minyon tipli bir kadınım. Sonra karar değiştirdiler normale geçtiler her yerimi kesip biçtiler halen doğum sonrası ağrılar yaşıyorum. O kadar zaman geçmesine rağmen keşke sezeryan olsaydı diyorum. 4 çocuğumun ilki normal oldu ( büyük acılar çektim ) Sonrakiler hep sezeryan dı.

İlk doğumunuz ise ve çok minyon tipli iseniz biliyorsunuz bunda sizin kararınıza daha doğrusu paranızın gücüne bakıyorlar. Eğer birileri sizinle ilgileniyor ise ve doktorun hamilelik sürecinde muayenehanesine gitti iseniz kendiniz karar veriyorsunuz hanımlar.

Geri