gebe
  1. destina_

destina_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Çayın canı ben çeker

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

Sabah, henüz, kapağı açılmamış bir gazoz kadar sakin dururken; çayın canı 'beni' çeker! Çayın demi; demliğin ağzından bardağın içine, bardağın ağzından içime dökülür... Ben, fısıldarım; içine!
    Duyuyor musun?
    .....
    Kim duyar, kimbilir; ben konuştukça!
    Susmak;
    Dağlar gibi konuşmaktır! ..
    Sabah, henüz, kapağı açılmamış bir gazoz kadar sakin dururken; çayın canı 'ben' çeker!
    Bense hâlâ; üstünde dumanlar, ve altında dalgalar oynaşan, ak saçlı bir ulu dağ kadar sessizce otururum, hayâlinin başında!

Başımda yeller, dışımda eller dolaşır...
    Tırmalanırım; tırmanıldıkça! ..
    İçim kanar;
    Sızarım çaylara doğru!

Bir kızıl çay akar denize kadar; içimden gelip... Bir kızıl çay akar demliğin dudağından... Bir kızıl çay bulaşır dudağıma, bardaktan...
    Durur çarkı saatlerin;
    Kurur dudağım!

Kurur; dudağımda ne varsa, ve kurur kelimeler! ..
    Durdukça vakit, ve senin hayâlin durdukça karşımda.
    Bir martı; son caklamasının tam ortasında durdukça heykel gibi, kaskatı; Salacak'la Sarayburnu arasında... Ben çözülemem...
    Çözülmez kelimeler!

Bu sabah, yine çayın canı beni çeker!
    Bir kızıl çay akar denize doğru içimden, bir kızıl çay akar demliğin dudağından, bir kızıl çay bulaşınca dudağıma, bardaktan... Durur saatler... Kurur kalır dudağım; tadı bilinmez!

Ben, konuşurum kendi kendime; duymazsın...
    Bilmesem de kimler duyar, ben konuştukça... Bilirim... Bilirim ki susmak;
    Dağlar gibi konuşmaktır!

...Muammer Erkul...

Çayın canı ben çeker konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Candan Erçetin - Ben Böyleyim

Candan Erçetin - Ben Böyleyim

uzgunum aci sozlerim icin uzgunum seni kirdigim icin haklisin bana darilsan bile beni terketsen bile ne yapayim ben boyleyim uzgunum olanlar icin uzgunum mutlu yillarim icin askimiz lekesiz olmaliydi supesiz olmaliydi affedemem ben boylemem ister vur ister oksa ister tut ister yolla ister sev ister zorla ben boyleyim
  2. candan erçetin-ben kimim

candan erçetin-ben kimim

Ben Kimim? Az mıyım çok muyum? Var mıyım yok muyum? Ben neyim? Masal mıyım gerçek miyim? Kaç mıyım göç müyüm? Hiç miyim suç muyum? Ben kimim? İbret miyim cinnet miyim? Hiçlikler içinde kanayan yürek Yokluklar içinde savaşan beden Boşluklar içinde karışan zihin Güçlükler içinde değil miyim? Yoksa� Yoksa� Her ihanete akıl erdiren Her cehalete kılıf uyduran, Her esarete fiyat biçtiren Sen değil...
  3. Canım Sevgılım Benım

Canım Sevgılım Benım

Canım Sevgilim Benim Sauna'ya giden bir grup genc erkek, soguk havuzda dinlenirlerken bir cep telefonu calar. Bir adam telefonu acar. Ortam cok gurultuludur; telefonun obur ucundaki kadin sesini zorlukla duyar. - Sevgilim. Meltem'le disardayim. Biraz once cok guzel bir kurk gordum. 400 milyon liracik. Senin kredi kartindan alabilir miyim? N'oooolur, alabilir miyiiiiimmmm? - Tabi canim. Al....

Sayfayı Paylaş