gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cebrail (a.s.)'ın Hocası

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Cebrail (a.s.)'ın Hocası Birgün Server-i Enbiyâ 's.a.v.' mescidde oturmuş idi. Cebrâîl aleyhisselâm geldi. Sultân-ı Enbiyâ, hazret-i Cebrâîl ile söyleşirdi. Eshâb-ı kirâm mescide gelip, Seyyid-i kâinâtı meşgûl görüp, bildiler ki, hazret-i Cebrâîl ile söyleşir. Sükût edip, oturdular. O sırada hazret-i Alî 'r.a.' içeri girip, selâm verip, yerine oturdu. Hazret-i Osmân 'r.a.' gelip, selâm verip, yerine oturdu. Sonra Ebû Bekr 'r.a.' gelip selâm verdikde, hazret-i Cebrâîl aleyhisselâm ayak üzerine kalkdı. Sultân-ı Enbiyâ hazretleri de ayak üzerine kalkdı. Eshâb-ı kirâm, Server-i kâinâtı ayak üzere kalkdığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret etdiler. Zîrâ Fahr-i âlem, Eshâb-ı güzînden kimseye ayak üzerine kalkmamışdır. Sonra bu husûsu, hazret-i Resûl-i ekremden sordular. Buyurdular ki:
    - Ebû Bekr-i Sıddîk mescide girip, selâm verdiği zemân, Cebrâîl aleyhisselâm Ebû Bekr-i Sıddîka ta'zîm için ayak üzerine kalkdı. Ben de ayak üzerine kalkdım. Sonra, yâ kardeşim Cebrâîl, Ebû Bekre ne için ta'zîm etdiniz, diye sordum.
    Dedi ki:
    - Yâ Resûlallah! Ebû Bekre ta'zîm bana vâcibdir. Zîrâ Ebû Bekr benim hocamdır. Ben sordum,
    - Neden dolayı hocandır.
    Cebrâîl aleyhisselâm dedi ki:
    - Yâ Muhammed 'sallallahü aleyhi ve sellem'! Hak Sübhânehü ve teâlâ, Âdem aleyhisselâtü vesselâmı yaratdığı zemân, meleklere, hazret-i Âdeme secde ediniz, diye emr etdi. Benim hâtırıma geldi ki, secde etmiyeyim. Ben ondan efdalim. Zîrâ ki, o balçıkdan yaratılmışdır, dedim. Bunun üzerine olmağa niyyet eyledim. O zemân ki, Ebû Bekrin rûhu arş altında nûrdan bir köşk içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebû Bekrin rûhu çıkdı.
    Bana dedi ki,
    - Yâ Cebrâîl secde eyle. Sakın muhâlefet etme. Bunu üç kerre tekrârladı. Arkama üç kerre eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibr ve enâniyyet ve inâd gitdi. Âdeme secde eyledim. Benden kibr ve enâniyyet, iblîse intikâl edip, Âdeme secde etmedi. Ebedî tard edilip, mel'ûn oldu ve ben de ebedî se'âdete kavuşdum. Yâ Muhammed 'sallallahü aleyhi ve sellem'! Ebû Bekr bu şeklde bana hoca olmuşdur, dedi.
    .

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Cebrail (a.s.)'ın Hocası
    emeğine sağlık

Cebrail (a.s.)'ın Hocası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hz. Adem ile Cebrail a.s arasında geçen bir olay...

Hz. Adem ile Cebrail a.s arasında geçen bir olay...

hz adem ile ilgili kıssalar Hz. Adem bir gun bakti ki sag elinin bas parmaginda bir beyaz buyuyecek nokta zahir olmus. Bu bana bir itab olmasin? dedi. Bu anda Cebrail indi. Hemen Cibril'e sordu: -Ya kardes Cebrail, ben ne gunah isledim ki bu bende hasil oldu? Buna bir ilac soyle. Benim bu yuzden hatirim bulanmistir. Cebrail a.s: -Hak teala buyuruyor ki bu bes kelimeyi desin, sifa ondadir....
  2. Cebrail (a.s.)

Cebrail (a.s.)

Vahiy meleğini görmek sonunda şehid olarak ölmeye, bu dünyada izzet, şeref ve yüceliğe ermeye, emin ve güvenilir olmaya, doğru söylemeye, Onu görmek astronomi, din ve dünyanın diğer ilimlerine, Onu üzüntülü görmek şiddet ve azaba delalet eder.Cebrail (A.S.)'i sen olarak kendisine bir nasihata yahut vasiyete yahut da müjdeye ait söz söyledigini görse o kimse, seref ve izzete, kuvvet müjdeye...
  3. Rasulullah (a.s) ın 24 Saati

Rasulullah (a.s) ın 24 Saati

Hiç merak ettik mi acaba, canımızdan çok sevmemiz gereken ve -inşallah- sevdi?imiz Hz. Rasulullah (sav) bir gününü nasıl geçiriyordu? Ne zaman yatıyor, nasıl kalkıyor ve bütün gün boyunca neler yapıyordu? Peki O’nu niçin sevmemiz gerekti?ini de biliyor muyuz? Güçlü bir iman ve derin duygularla ba?lı oldu?umuz peygamberimizi, ilim ve şuur yönüyle de tanımak ve bilmek, bizi gerçek kullu?a...
  4. Cebrail(a.s) ilk vahyi getirdiğinde "oku"dan kastı neydi

Cebrail(a.s) ilk vahyi getirdiğinde "oku"dan kastı neydi

cebrailin ilk vahyinin sırrı ilk vahiy hakkında bilinmeyenler peygamberimzi ve ilk vahiy hakkında bilinmeyenler bilgiler hepsi burada Ne yüce bir dinimiz var ki yeryüzüne indirdiği ilk ayet bile "oku" diyor.Tabi ilk vahyin inişinin Peygamberimiz(s.a.v) tarafından bizzat anlatılışı bugüne dek bizlere de ulaşmıştır.Ama anlayamadığımız çeliştiğimiz noktalar oluyor bazen ve ilk vahiy ile...
  5. Hz. Yusuf (a.s)'ın Duası

Hz. Yusuf (a.s)'ın Duası

hz. yusuf'un duası Yusuf (a.s)'ın Duası Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu yazımızda Hz. Yusuf (a.s)'ın duasını sizlerle ve Yusuf (a.s)'ın duasını isteyen tüm misafirlerimiz ile paylaşıyoruz. Kuranda hz. yusuf'un duaları şöyle gecer (Yusuf) Dedi ki:"Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları...

Sayfayı Paylaş