gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Cefa Kelimesinin Açıklaması

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

cefa, nedir, ne demektir, açıklaması, manası, ile ilgili bilgiler burada melekler

Sevgili melekler,
    Cefa ;incitmek, eziyet etmek, kötülük demektir.

Cefa hakkında ki hadisler,kelimeyi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır;

Hayâ îmândandır. Fuhuş (çirkin şeyler) söylemek cefâdandır. Îmân Cennet'e, cefâ Cehennem'e götürür. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)

Şu üç günah, îmânın gitmesine sebeb olur:

Birincisi, îmân nîmetine kavuştuğuna şükretmemek.
    İkincisi, îmânın gitmesinden korkmamak.
    Üçüncüsü, müminlere ezâ ve cefâ etmek. Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Haksız yere bir müslümanı incitmek, Kâbe'yi yetmiş defâ yıkmaktan daha büyük günahtır. (Hakîm-i Tirmîzî)

Peygamber efendimizin aklı o kadar çoktu ki, Arabistan Yarımadası'nda, sert, inatçı insanlar arasında gelip, çok güzel idâre ederek ve cefâlarına sabrederek, onları yumuşaklığa ve itâate getirdi. Çoğu eski dinlerini bırakıp müslüman oldu. (Yûsuf Sinânüddîn)

Her işe Besmele ile başla. Temiz ol. Dâimâ iyiliği âdet edin. Tembel olma. Namaza önem ver. Nîmete şükr, belâya sabret. Dünyâ rahatına aldanma. Kimseye kızma. Eziyet ve cefâ etme. (Akşemseddîn)

Cefa Kelimesinin Açıklaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Vitrektomi açıklaması ..

Vitrektomi açıklaması ..

Vitrektomi ya da diğer ismi ile pars plana vitrektomi 1 mm den daha ince çaplı kesici ve emici bir aletin gözün içine sokularak, göz arkasındaki jelin çıkartıldığı bir ameliyat şeklidir. Bu teknik ile birçok göz hastalığı tedavi edilir. Gözün arka boşluğundaki kanamaların temizlenmesi, retina (ağ tabaka) dekolmanlarının (ayrılmalarının) tedavisi, ağtabaka üzerinde gelişen zarların...
  2. Eza ve cefa

Eza ve cefa

İnsanlara eziyet ettiğini görmek onlardan eziyeti kaldırmaya, İnsanlara eziyetveren şeyi alıp bir kenara koymak iman olgunluğuna, Birinden eza ve cefa görmek ondan gelecek iyilik ve ihsana, Bir şeyden eza ve cefa duymak sıkıntı ve ıstırapların sona ermessine, kurtuluş ve refaha delalet eder.Rüyada birine eziyet ettiğini gören kişi bir iyilik yapar anlamındadır. Rüyasında eziyete uğradığını...
  3. rezene açıklaması

rezene açıklaması

Romalılar ın baştacı rezene, bilinen en eski şifalı otlardan biri. Akdeniz in bu faydalı bitkisi, Romalı gladyatörlerin başarı sembolü olarak da tarihe geçti. Güney Avrupa, Akdeniz, Cezayir, Mısır, Çin ve Rusya da gelişip serpilen rezene, dereotunun ikizi gibi görünse de aslında çok farklı. Fransızlar ın soslarında kullandığı rezene, Cezayir de ise ince ince doğranıp limon ve zeytinyağıyla...
  4. Orhan Gencebay - Her Cefa Beni Buldu

Orhan Gencebay - Her Cefa Beni Buldu

Aşk deryasından bir yudum su ver Belki derdimi şifa olur Vefa görmedim dünyadan Belki yardan vefa olur Her cefa beni buldu yazık ömrüme Boşa geçiyor ömrüm aşk bana haram oldu Aşkın gülse de benim yüzüme Gülmüyor artık bu gönlüm Dünyadan zevk almadan Geldi geçti bu ömrüm
  5. Kelimeler

Kelimeler

Kelimeler Bazen bir kulağımızdan girip diğerinden çıkan uçucu sesler, neleri getirip, neleri götürdüğü farkında bile olunamayan... Bazen de o kadar şiddetle sarsan ki benliğimizi yüklendiği anlamdan ötesini bize dahi taşıtmayan... KELİMELER En vefalı, En hayırsız, En zor bulunan, En yanı başımızda, En acıtan, En sevdiğimiz ve hep özlenen, hep aranılan. " Dost" Bazen gün...

Sayfayı Paylaş