gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cehennemden Kurtulabilecek miyim?

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Mısır evliyasından "Fahr-ül Farisî" hazretlerine, talebesinden biri gelip; - Efendim, ben bir şeyden çok korkuyorum, diye arz edince sordu: - Hayırdır evladım, neden korkuyorsun?
    - Ahirette Cehennemden kurtulabilecek miyim acaba? Bunu düşünüp çok korkuyorum hocam.
    - İnşallah kurtuluruz oğlum.
    - İnşallah efendim, ama nasıl?
    Buyurdu ki:
    - Ümidimiz odur ki oğul, büyükler bize sahip çıkar ve şefaat ederler de inşallah kurtuluruz.
    - Ya sahip çıkmazlarsa efendim?
    - Merak etme oğlum. Biz bugün onlara sahip çıkarsak, onlar da o gün bize sahip çıkarlar.
    Biz onları dinlersek...
    - Anlamadım, nasıl yani?
    - Demem o ki oğul, biz o büyüklerin sözlerini dinler, nasihatlerine göre yaşarsak, onlara sahip çıkmış oluruz. O zaman onlar da bize sahip çıkarlar.

Bir gün de bir genç gelip;
    - Efendim, dünyada ve ahirette felaketlerden kurtulmak için ne yapayım? diye sorunca;
    - Bunun bir tek çaresi var, buyurdu.
    - O nedir ki efendim?
    - Kurtulanlarla beraber olmak.
    - Kurtulanlardan maksat kimlerdir ki?
    - Allahü teâlânın sevgili kullarıdır. "Ehl-i sünnet alimleri" ve "evliyalar" bunlardandır mesela.

Böyle zatlar yoksa?
    Delikanlı sordu:
    - Böyle zatlar yoksa efendim?
    - Onlar yoksa, kitapları var evladım. Onların kitaplarını okuyan da onlarla beraber sayılır.

Bir gün de bazı gençlere,
    - "Emr-i maruf", yani İslâma hizmet etmek kime nasip olursa, çok sevinsin, çok şükretsin, buyurdu.
    - Bu iş, çok mu sevaptır? dediler.
    - Elbette, buyurdu. Bir beldede küfre karşı "emr-i mâruf" yapılırsa, Allahü teâlâ o beldenin hak ettiği azâbı tehir eder. Emr-i maruf yapılmayan beldeye ise azab-ı ilâhî gelir..

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Cehennemden Kurtulabilecek miyim?
    emeğine sağlık

Cehennemden Kurtulabilecek miyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cehennem

Cehennem

Cehennem görmek sıkıntı ve zarurete, fısk ve günaha, küüfr ve gaflete, şer ve fesada, güven ve emniyet içinde olmamaya; Cehennemde yandığını görmek, ateşte olmayı gerektirecek söz ve fiillere, Cehennemin kapısından geri dönmek, büyük bir günahtan son andda dönmeye, Cehennem kapısını kapalı görmek, üzerinde ilahi rahmet ve mağfiretin haala devam ettiğine; Cehennem görmek dünyanın mansıp ve...
  2. cehennem karikatürleri

cehennem karikatürleri

cehennem karikatürleri
  3. cennetimi tercih edersiniz cehennemi mi.?? hangisi bedava hangisi parayla...

cennetimi tercih edersiniz cehennemi mi.?? hangisi bedava hangisi parayla...

Cennet Bedava-Cehennem Parayla "Bugün ölsem nereye giderim" diye her mü'minin muhasebe yapması gerekir. Hayatın akışına baktığımızda mü'minlerin böyle bir muhasebeye yanaşmadığını görüyoruz. Müslümanlar öyle acaibleşti ki, sormayın gitsin. Ne bu hâl, insan anlamakta güçlük çekiyor. İnanmış insan Cehenneme girmemek için nasıl yaşaması gerekiyorsa öyle bir çizgi takip etmesi...
  4. Ayetlerde CEHENNEM

Ayetlerde CEHENNEM

cehennemi bekleyen melek cehennemi anlatan ayetler Sevgili meleklerim, Cehennemin var olduğunu bilmeyenimiz yok, şimdi sizlere ayetlerde cehennemin varlığını işaret eden, ve yaptığı hata ve kötülüklerden dolayı burada insanların ceza çekeceğini anlatan ayetleri veriyorum. Umarım Cennet'e girenlerden olursunuz melişlerim benim. ... O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün...
  5. Cehennem Ebedi Değil mi?

Cehennem Ebedi Değil mi?

(Nebe suresi 23. âyetinde, sonsuz olarak değil, asırlar boyunca cehennemde kalınacağı bildiriliyor. Dolayısıyla, kâfirler de cehennemde ebedi kalmayacaktır) diyorlar. Bu doğru olabilir mi? Doğru değildir. Bahsedilen âyet-i kerimenin meali şöyledir: (Onlar orada ahkâb [hukublar, devirler] boyunca kalacaklardır.) [Nebe 23] Ahkâb, hukub kelimesinin çoğuludur. Hukub, birçok seneleri ihtiva eden...

Sayfayı Paylaş