gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Celal Bayar

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

3.Cumhurbaşkanı GÖREV SÜRESİ

22 MAYIS 1950
    27 MAYIS 1960

1883 yılında Bursa Gemlik ilçesinin Umurbey köyünde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra memuriyet hayatına atıldı. Adalet, reji ve bankacılık sahasında memuriyet görevlerinde bulundu. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet'in ilânından sonra İttihat ve Terakki çalışmalarına katıldı. Bu cemiyetin İzmir Şubesi Genel Sekreterliğini yaptı.

12 Ocak 1920'de toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi'ne Saruhan Sancağı Milletvekili olarak katıldı. Türk Millî Mücadelesinin başlaması ile birlikte Anadolu'ya geçerek bu harekete fiilen katıldı.

Bu mücadelenin kazanılması sırasında Batı Anadolu'da faaliyet gösterdi. Aynı zamanda Birinci Büyük Millet Meclisi'nde Bursa Milletvekili olarak görev aldı. 1921'de İktisat Vekili oldu.

Lozan Barış Konferansı'na müşavir göreviyle katıldı. 1923 seçimlerinden sonra İkinci Büyük Millet Meclisi'ne İzmir Milletvekili olarak girdi.

1924 yılında Yş Bankası'nın kurulmasında önemli rol oynadı. İktisat Vekilliği görevinde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda mücadele adamı, politikacı ve iktisatçı olarak temayüz etti. 1937-1939 yılları arasında Başbakanlık yaptı. 1943 yılına kadar İzmir Milletvekili olarak siyasî hayatını sürdürdü.

Çok partili siyasî hayata geçilmesi üzerine 1946 yılında arkadaşları ile birlikte Demokrat Parti'yi kurdu ve başkanlığına getirildi. Partisinin 1950 seçimlerini kazanmasından sonra aynı yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin üçüncü Cumhurbaşkanı seçildi. (22 Mayıs 1950)

10 yıl boyunca sürdürdüğü bu görevden 27 Mayıs harekâtı ile 1960 yılında ayrıldı.

Yassıada Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi. (15 Eylül 1961)

Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi. Yassıada'dan Kayseri Bölge Cezaevi'ne nakledilen Bayar, 7 Kasım 1964 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakıldı.

22 Ağustos 1986 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

alıntı

Celal Bayar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Celal Bayar Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi

Tarihçe 11 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Celal Bayar Üniversitesi akademik ve kurumsal kimliği ile ulusal ve uluslar arası alanda kalite sembolü olma yolunda hızla olgunlaşmaktadır. Sadece Manisa ve çevresi ile Türkiye genelinde değil, uluslararası bilimsel yayın ortamında da kurumun adı geçmeye başlamıştır. Akademik ve idari kadrosunun el ele vererek elde ettiği bu niteliksel gelişme,...
  2. Eser Bayar _ Eledim

Eser Bayar _ Eledim

Eledim eledim höllük eledim aynalı beşikte canan bebek beledim büyüttüm besledim asker eyledim gitti de gelmedi yavrum buna ne çare bir güzel simadır aklımı alan aşkın sevdasını canan sineme salan bizi kınamasın ehli din olan yandı yüreğim de yavrum buna ne çare Söz&Müzik: ANONİM Düzenleme: ERCAN SAATÇİ, REHA FALAY
  3. Eser Bayar _ Dualar

Eser Bayar _ Dualar

ne günahım var ne de bir suçum yine yalnızım yine suçsuzum bitmiyor geceler hasretlik heceler sensizlik ne zor gel gönlüme sor hep karalar geçmiyor fırtınalar yaralar beni bu hatıralar hep beklerim gelmek bilmez baharlar geri getirmiyor seni bana o rüyalar ne günahım var ne de bir suçum allahım nedir benim kusurum bitmiyor geceler hasretlik heceler sensizlik ne zor gel de bana sor hep...
  4. Eser Bayar _ Ayrılmam Ölmeyince

Eser Bayar _ Ayrılmam Ölmeyince

ayrılamam ölmeyince canım tenden gitmeyince o yar bana dönmeyince ben ölürüm ben ölürüm ben ölürüm yaşayamam böyle bilinsin bu yazıyı kendim yazdım mezarımı kendim kazdım senin hasretinden başka yar sevemem yar sevemem ölürüm ölürüm yaşayamam ki kaldırımlar taşlara ağlar ilkbahar da kışlara ağlar hele bir de gün çökünce geceler de yıllara ağlar hep Söz&Müzik: YILDIZ TİLBE Düzenleme:...
  5. "Celal" Cem'e Çelmeyi Taktı !

"Celal" Cem'e Çelmeyi Taktı !

Bu konu; celal ile ceren ve cem yılmaz filmleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, vizyonun en iddialı iki yerli yapımı "Celal ile Ceren" ve "CM101MMXI Fundamentals" fena kapışıyorlar. İlk üç günün izlenme rakamlarına bakıldığında ise Şahan Gökbakar'ın Cem Yılmaz'ı solladığı görülüyor. Önümüzdeki günler ne gösterir bilinmez ancak şimdilik "Celal"...

Sayfayı Paylaş