gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Cemal Gürsel

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

4.CUMHURBAŞKANI GÖREV SÜRESİ

27 MAYIS 1960
    28 MART 1966

1895 yılında Erzurum'da doğdu. İlk öğrenimini Ordu ilinde yaptı. Daha sonra öğrenimini Erzincan ve İstanbul'da askerî öğrenci olarak sürdürdü.

1915-1917 yıllarında Topçu Subayı olarak Çanakkale Savaşlarına katıldı. Filistin ve Suriye cephesinde bulundu.

Türk İstiklal Harbinin Batı cephesindeki bütün savaşlarına katıldı. 1929 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi.

1946 yılından itibaren Orgenerallik rütbesi dahil çeşitli general rütbelerinde hizmet yaptı. 1958 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Bütün bu görevleri sırasında meslekî bilgi ve karakteri ile ordunun ve halkın sevgisini ve güvenini kazandı.

27 Mayıs 1960 harekâtının lideri olarak kabul edildi. Yeniden demokratik düzene dönülmesinde ve 1961 Anayasası'nın hazırlanmasında önemli rol oynadı. Halk oyuna sunulan ve kabul olunan bu Anayasa gereğince, 10 Ekim 1961 tarihinde yapılan seçimlerden sonra teşekkül eden Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin dördüncü Cumhurbaşkanı olarak seçildi. 1966 yılında başlayan rahatsızlığının devamı ve görevini engellemesi üzerine, Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı görevi sona erdi. 14 Eylül 1966 tarihinde vefat etti.

alıntı

Cemal Gürsel konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cemal Süreya

Cemal Süreya

Asıl adı Cemalettin Seber. 1931 yılında Erzincan’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi (1954), Maliye Bakanlığında müfettiş muavini ve müfettiş olarak çalıştı. 1965’te istifa ettiyse de 1972’de Ankara’da gene aynı işe döndü, bir ara İstanbul’da Darphane Müdürlüğü yaptı (1975-1976), emekli oldu.İlk şiiri Mülkiye dergisinde (Ankara, 8 Ocak 1953) çıkan Cemal Süreya buluşları ve söyleyiş...
  2. Nedim Gürsel

Nedim Gürsel

Nedim Gürsel (d. 5 Nisan 1951, Gaziantep), yazar. İktisatçı Seyfettin Gürsel'in kardeşidir. İlköğretimini Balıkesir 6 Eylül İlkokulu’nda tamamladı. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Yazıları 1960'ların sonlarından itibaren edebiyat dergilerinde yer almaya başladı. 12 Mart muhtırasının ardından bir yazısı gerekçe gösterilerek yargılandı. Bu olayın ardından Fransa'ya geçti. Sorbonne...
  3. Ece Gürsel ve Teoman

Ece Gürsel ve Teoman

bir süre önce hakkında olumlu konuşan Ece şimdi ise Teomanı yerden yere vurdu..... 'O ALKOLİKLE İŞİM OLMAZ!' ECE GÜRSEL, 'ÇOK BEĞENİYORUM' DEDİĞİ TEOMAN HAKKINDA BU KEZ SERT KONUŞTU: 'ONUNLA İŞİM OLMAZ ÇÜNKÜ ALKOLİK VE BENDEN KISA!..' Geçtiğimiz günlerde Teoman'ı beğendiğini söyleyen Ece Gürsel, ünlü şarkıcının 'Belasını arıyor' sözüyle neye uğradığını şaşırmıştı. Bu cümlenin altında...
  4. Gürsel Tekin kimdir?

Gürsel Tekin kimdir?

Sabahtan belli haberlerde bu isimi duyuyorum, arkadaşlar gerçekten merak ediyorum Gürsel Tekin kimdir acaba? Bilgi verebilir misiniz?
  5. Cemal süreya kimdir?

Cemal süreya kimdir?

1931’de Erzincan’da doğdu. 9 Ocak 1990’da İstanbul’da yaşamını yitirdi. Asıl ismi Cemalettin Seber. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevleri yaptı. 1982’de müşavir maliye müfettişliğinden emekli oldu. Ağustos 1960’ta başladığı ve yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini,...

Sayfayı Paylaş