gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Cengiz TOPEL

Konu, 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

CENGIZ TOPEL TRABZONLU TUTUN EKSPERI HAKKI BEY'IN OGLU'DUR. BABASI'NIN GOREVLI OLDUGU IZMIT'TE 2 EYLUL 1934 TARIHINDE DOGDU. ANNESI MEBUSE HANIM'DIR . AILE'DE DORT KARDESIN UCUNCUSUDUR. ILK OKULA BANDIRMA II. ILKOKUL'UNDA BASLADI , BABASI'NIN GONEN'E TAYINI ILE OMER SEYFETTIN ILKOKUL'UNDA DEVAM ETTI. KADIKOY YELDEGIRMENI OKUL'UNDA ILK VE ORTA OGRENIMINI TAMAMLADI. LISE OGRENIMINI, HAYDAR PASA LISE'SINDE BASLAYIP KULELI ASKERI LISESI'NE DEVAM EDEREK 1953 YILINDA BITIRDI. 1955 YILINDA KARA HARP OKULU'NU BITIRIP ASTEGMEN OLARAK ORDU SAFLARINA KATILDI.

KUCUK YASLARDAN BERI HAVACILIGA OLAN MERAKI SONUCU HAVA SINIFINA AYRILDI. PILOTAJ EGITIMI ICIN KANADA'YA GONDERILDI . KANADA'DAKI EGITIMINI BASARIYLA TAMAMLAYARAK 1957 YILINDA YURDA DONUP MERZIFON HAVA USSU'NDE GORECE BASLADI. 1961 YILINDA ESKISEHIR I. ANA JET USSU'NE ATANDI . 1963 YILINDA YUZBASILIGA TERFI ETTI .

8 AGUSTOS 1963 YILINDA RUMLAR'I TURK HALKI'NA ISLEDIKLERI INSANLIK DISI EYLEMLERDEN CAYDIRMAK ICIN ESKISEHIR'DEN KIBRIS'A, 4'LU FILO KOMUTANI OLARAK GONDERILDI. UCUS ESNASINDA UCAGI YERDEN ISABET ALARAK DUSURULDU . PARASUTLE ATLAMAYI BASARDI, FAKAT RUMLAR TARAFINDAN ESIR EDILEREK BARBARCA YAPILAN ISKENCELER SONUCU SEHIT EDILDI . KIBRIS'TA ILK HAVA HARP SEHIDIMIZ OLAN CENGIZ TOPEL'IN HASTENEDE HAYATINI KAYBETTIGI ACIKLANDI , ANCAK ISRARLI GIRISIMLER SONUCU 12 AGUSTOS 1964 TARIHINDE RUMLARDAN ALINABILDI .

KIBRIS'TA , ADANA'DA , ANKARA VE ISTANBUL'DA TORENLERDEN SONRA 14 AGUSTOS 1964 TARIHINDE EDIRNE KAPI'DAKI SAKIZAGACI HAVA SEHITLIGI'NDE TOPRAGA VERILDI .

ORNEK BIR INSAN , MUKEMMEL BIR ASKER OLAN CENGIZ TOPEL'IN MANEVI VARLIGI ONUNDE TURK MILLETI VE TURK HAVACILIGI SUKRAN VE SAYGIYLA EGILIR .

Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.

Cengiz TOPEL konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kıbrıs Şehidi Cengiz Topel

Kıbrıs Şehidi Cengiz Topel

şehide namara cengiz topel işkence resimleri cengiz topele yapılan işkenceler topel işkence kıbrıs CENGİZ TOPEL Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz TOPEL Trabzonlu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey'in oğludur.Babasının görevli olduğu İzmit'te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu.Annesi Mebuse Hanım'dır. Ailede dört kardeşin üçüncüsüdür. İlkokula Bandırma II. İlkokulunda başladı, babasının Gönen'e tayini ile Ömer...
  2. Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov

HAYATI VE ESERLERİ Cengiz Törekuloviç Aytmatov 12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan'da Şeker adlı bir köyde doğdu.Babası Törekul Aytmatov at yetiştiricisiydi. Kırgızistan'a,dağlık yörelere Ekim devrimi daha yeni ulaşıyordu. Yazarın çocukluk yılları sistemin yeni yeni yerleşmeye başladığı yıllararastlar.Geçmişe bağlı yaşlı neslin yanında yeni düzene ayak uydurmuş genç kuşak da...
  3. Cengiz İmren - Namerdim

Cengiz İmren - Namerdim

Yıllar sonra seni tesadüfen bulmuşum Ay sen benim minik serçem, benim yavru kuşum x 2 Adını dağlara, taşlara yazmışım ah Aşkımı dört aleme yaymazsam namerdim, namerdim Sana kötü bakamam, kıymazsam namerdim Tırnağımdan saçıma inan seninle doğruyum ahh Seninle yeşerdi bahçem çağladı suyum x 2 Kaybetme korkusuyla hırçınlaşırsa ruhum ahh Sana kötü bakamam, kıymazsam namerdim namerdim Aşkımı...
  4. Cengiz İmren - Kolay Mı

Cengiz İmren - Kolay Mı

Çok sevmiştim aslında Değerimi bilmedin Bir kerecim olsa da Gelip bir şey demedin Nasıl gittin ey zalim geri dön! Bilsen nasıl sevmiştim oy Nasıl da güvenmiştim İnsan gibi yüzüme gülmedin, gülmedin.. Senden sonra kimseyi Sevmedim, sevemedim oy Çekip gitmek kolay mı, kolay mı ayrılmak!!! Sana kırgın değilim Gücenmişim aslında Göğe bakan başımı Yere eğdin sonunda Nasıl gittin ey...
  5. Cengiz İmren - Bulut Oldum

Cengiz İmren - Bulut Oldum

Görsen ne haldeyim Kırık dökük, eski püskü viraneyim İnsaf bi çareyim!!! Hem yaralı, hem yıkılmış bir haldeyim Öyle bahtsız, öyle yalnız, mutsuzum ki... Ne yaptımsa ne ettimse kavuşmadık Bulut oldum göklerde Yağmura döndüm yağdım yerlere Karıştım sellere.. Bir kuş oldum göklerde Hiç yorulmadan seni aradım Unutamadım! Bir bilsen çok ağladım...

Sayfayı Paylaş