gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Çeşm-i Bülbül

Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

çeşm i bülbül vazosu çeşni bülbül çeşmi vazosu seramik çeşmi
    Çeşm-i bülbül (Bülbülün gözü), 18. yüzyılın sonunda III. Selim’in Mevlevi dervişi Mehmet Dede’yi cam tekniklerini öğrenmek için Venedik’e göndermesi sonucunda ortaya çıkmış bir cam işleme sanatıdır.

Mehmet Dede opal cam tekniğini öğrendiği Venedik’ten dönüşte Beykoz’da bir atölye açmış, Dede’nin Venedik’ten getirdiği bu tekniğin geliştirilmesiyle çeşm-i bülbül ortaya çıkmıştır. Bu değerli ürünün imalatını yaygınlaştıran kişi ise Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa'dır.

Çeşm-i Bülbül, yaratılışında kullanılan özel camcılık teknolojisinin yanısıra, uzun işlemler ve yaratıcılık gerektiren bir üründür. Başlıca özelliği, ince ve renkli cam çubukların yüksek ısıda eriyip, su gibi olmuş camın içine yerleştirilmesidir. "Dönerek burulan" çizgiler, o cam formu biçimlendiren ustanın hünerini ve üslûbunu yansıtırlar.
    Çeşm-i bülbül olarak adlandırılan ürünler arasında vazo, sürahi, şekerlik, kase ve tabak gibi formlar bulunur.

2. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Çeşm-i Bülbül

Son düzenleme: 27 Kasım 2007
  3. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
  4. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Çeşm-i Bülbül

[​IMG][​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Çeşm-i Bülbül konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bülbül

bülbül

Orta Anadolu yöresi 1960’lı yıllardan itibaren ismi bağlama ile birlikte anılan, sadece geniş halk kesimlerinde değil, ciddi musiki çevrelerinde de taktir ve hayranlıkla dinlenen Neşet Ertaş’ı farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Çünkü o da aslında tam bir yöre sanatçısı, yani mahalli bir sanatçı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde...
  2. Bülbül

Bülbül

Varlıklı, hayat dolu kadına, zengin erkeğe; hitabeti düzgün insana; güzel Ku'an okuyan kimseye; Kötü ortamda görülen bülbül şarkıcı kadın ve erkeklere, Kafes ya da sıkıntılı mahalde görülen bülbül, dili yüzünden sıkıntıya düşen insana delalet eder.Evlilikte ve aşkta mutluluk işaretidir. Rüyada bülbül güzel, mutluluk, verecek haberdir. Evlilikte ve aşkta mutluluk belirtisidir. Bülbül ötüyorsa...
  3. Aşık Mahzuni Şerif - Çeşm-i Siyahim

Aşık Mahzuni Şerif - Çeşm-i Siyahim

Aşık Mahzuni Şerif - Çeşm-i Siyahim işte gidiyorum çeşmi siyahim önümüze dağlar sıralansa da sermayem derdimdir hey hey sevetim ahım karardıkça bahtım karalansa da haydi dolaşalım yüce dağlarda dost beni bıraktı ah ile zarda ötmek istiyorum hey hey viran bağlarda ayağıma cennet kiralansa da canımı bağladım zülfün teline dost beni bıraktı elin diline güldü mahzuni nin hey hey...
  4. Çeşm-i bülbül

Çeşm-i bülbül

Çeşm-i bülbül "Çeşm-i Bülbül" tarih içindeki ve günümüzdeki önemi, yaratılışında kullanılan özel camcılık teknolojisine kadar uzun işlemler ve en önemlisi yaratıcılık gerektiren bir üründür. Kimliğini oluşturan ince ve renkli cam çubukların yüksek ısıda eriyip, su gibi olmuş camın içine yerleştirme işlemidir. "Dönerek burulan" çizgiler, tamamen o cam formu biçimlendiren...
  5. Bülbüller

Bülbüller

Sesinin güzelliği ile ün kazanmış olan ötücü bir kuş türüdür. 15-16 cm uzunluğunda, yumuşak gagali bir kuş türüdür, gaga canlı yem yiyecek şekilde evrimleşmiştir. Küçük böcekler, larvalar, solucan vb. gibi canlı yemleri ve küçük yabani meyveleri tüketirler. Bilinen pekçok cinsi vardır. Beyazkulak, kırmızı kulak, siyahkafa, sarikuyruk bülbül gibi. hayvanlar.org

Sayfayı Paylaş