gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Cevap şimdi gelebilirse sevinirim

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Deprem sırasında evde ve sınıfta neler yapabiliriz????????

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

DEPREM SIRASINDA NELER YAPILMALI?
    Eğer deprem sırasında bina içinde bunuluyorsa kesinlikle panik yapılmaması gerektiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

"Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık, çamaşır-bulaşık makinesi ya da çelik kasa gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanılmalıdır. Baş, iki elin arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalı, sarsıntı geçene dek beklenmelidir.

Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır. Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanaları kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir. Diğer güvenlik önlemleri alınmalı ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzeme alınarak derhal bina daha önce tespit edilen yoldan terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir. Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşılmalı, kesinlikle asansör kullanılmamalı, asansörde bulunuluyorsa kat çıkış düğmesine basarak asansör terk edilmelidir.

Okulda bulunuluyorsa sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına eller başı korur biçimde oturulmalıdır. Eğer deprem sırasında bina dışında bulunuluyorsa enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalı, açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır. Deniz kıyısından uzaklaşılmalı, binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları, sıvalar ve toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır. Deprem sırasında araç kullanılıyorsa ve bulunulan yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalınmalıdır. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalı, kontak anahtarı yerinde bırakılıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir."

Cevap şimdi gelebilirse sevinirim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Coşkun Sabah - Gel Gelebilirsen

Coşkun Sabah - Gel Gelebilirsen

Bir sevgi ver bana gönül dünyam bomboş Nasılda harabım hayallerim bomboş Gel gelebilirsen sev sevebilirsen Aşk verebilirsen başka şey istemem Susuz kalmış bir çiçek toprak gibiyim Sevgiye muhtacım ne olursan gel (Mevlana gibiyim kim olursan gel) Gel gelebilirsen sev sevebilirsen Aşk verebilirsen başka şey istemem
  2. Başta korkunç gelebilir ama değil...

Başta korkunç gelebilir ama değil...

Kendisi Bünyan'li olmayan, politika ile de ugrasmis ve halen Kayseri'de isadami olan birisi, Bünyan kiyiciginda, Kayseri Malatya kara yolu üzerinde, lokantasi olan bir benzin istasyonuna gider ve orada alabalik la bir ufak raki ister. Dönüste yürüyüş mesafesindeki Bünyan'a gitmek için meyhanemsi lokantadan çikar ki, dişarisi hem zifiri karanlik ve hem de korkunç bir kar-tipi...
  3. rüyamı yorumlarsanız sevinirim:)

rüyamı yorumlarsanız sevinirim:)

Ben rüyamda bir sürü asker qörüyorum bizim mahalleye qeliyorlar bi olaydan dolayı ama askerlerin kamufilajları yeşil deqil sarı qibi benim yanımda da bir arkadaşım var onunla beraber askerleri takip ediyoruz ama bizi fark ediyorlar o sırada benım ayaqıma bal bulaşıyor az boz deqil bende ustüne çorabımı qiyiniyorum başka yere qeçmesin diye sonra eve qitmek için duraqa ilerliyoruz durakta bir...
  4. belki aptalca gelebilir ama...

belki aptalca gelebilir ama...

merhaba ya benim dertim kardeşim ya beni taklit edip duruyor bıktım artık ondan ben alp kırşan ı seviyordum o da seviyorum dedi ben şimdi murat boz u seviyorum dedim şimdide onu seviyorum diyor. aslında ben ona sordum kimi seviyorsun diye o da dedi ki mustafa sandalı tamam dedim ertesi günde bana ben öyle bişey demedim murat bozu seviyorum dedim diyor. sevmesine kızmıyorum ama sürekli beni...
  5. yardımcı olrsanız sevinirim

yardımcı olrsanız sevinirim

Tam 8 Gün Önce Kız Arkadaşımla İlişkiye Girdik Ve İlk Hafta Belirtilerine Baktım göhüs uçlarında hassasiyet,Yorgunluk ,Miğde bulantısı Baş Dönmesi ,Akıntı YazıLIYOR bunların hiçbiri yok Sadece Sık idrara çıkma varmış. bu arada ilişkiye girerkende korunduk ve bakirelik vardı hamile kalma olasılığı varmıdır yardımcı olursanız sevinim Şimdiden teşekkür ederim. . ..

Sayfayı Paylaş