gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Cevat Hamit Dereli Resimleri

Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

dereli resimleri cevat dereli cevat eserleri hamit
    Cevat Dereli

Cevat Dereli (Cevat Hamit Dereli) (d. 1900, Rize - ö. 23 Temmuz 1989, İstanbul), Türk ressam.
    1924 yılında Sanayii Nefise Mektebi'ni bitirdi. Devlet Resim Yarışması'nı kazanarak Paris'e gitti. 1924 ile 1928 yılları arasında Julian Akademisi'nde çalıştı. 1929'dan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim öğretmeni olarak görev aldı. Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'nin kurucularındandır. D grubu ressamları arasına katıldı. İkinci Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nin birincilik ödülünü kazandı. İlk resimlerinde empresyonizmin etkileri görülür. Fakat sonraki eserlerinde Türk minyatürlerinden de faydalanarak değişik bir üslûp kazandığı görülür. Türkiye içinde ve dışarıda bir çok sergiye katıldı. İstanbul'un doğasını konu alan figüratif anlayıştaki resimleriyle tanınan ressam Cevat Dereli 23 Temmuz'da İstanbul'da öldü.

[​IMG]Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 840x631 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın[​IMG]

Cevat Hamit Dereli Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. süpet mario hamit

süpet mario hamit

**daaaaaan*** (baba zıplayıp kafayı tavana vurur) - aman,aman bey naaptın sakin ol - hanım dur mantar çıkacak ordan biliyorum, 2'nin 3'ü burası,hak mantarı var orda - bey ne diyosun, telaşlanıyorum bak - dikkat! kaplumbağa,zıpla hemen zıpla!! - ayyy aay ay ayyy nerde hani? - telaş yapma,zıpla üstüne basıp yana kay,böceklere doğru tepiklerim ben onu sonra - bey korkuyorum... -...
  2. Hamit Görele Bilgi ve Resimleri

Hamit Görele Bilgi ve Resimleri

hamit görele ADALARDAN RENGARENK ŞEMSİYELER YÜKSELİR Hamit Görele ismi en çok rengarenk şemsiyeli kadın figürleri ile ada resimlerini çağrıştırır bende. Bir taraftan rüzgarda şişmiş pupa yelkenler denizde yarışırken sanki raksedercesine ellerinde allı morlu şemsiyeleriyle salınarak yürüyen endamı güzel kadınlar yelkenlilere nisbet yapmaktadır. Sanatçı, Kübizm ve Konstrüktivizm'den...
  3. Dereli Kaplıcaları

Dereli Kaplıcaları

dereli kaplıcaları kütahya dereli emet kaplıcaları kütahya kaplıcası Dereli kaplıcaları hakkında sizlere gerekli olan bilgileri ve kaplıcanın faydalarını sunuyorum Bulunduğu yer : kütahya Su sıcaklığı :41°C Emet İlçe’sinin 27 km. kuzeyindedir. Sular, etrafı çam ve meşe ormanlarıyla kaplı bir dere içinden kaynar. Suyu içilir. Banyosundan romatizma, nevralji ve kadın rahatsızlıklarından...
  4. Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan

abdülhak hamit tarhan abdülhak hamit tarhan, abdülhak hamit tarhan eserleri, abdülhak hamit tarhan hayatı, abdülhak hamit tarhan edebi kişiliği, yazarlarımızın hayatı 2 Ocak 1852’de İstanbul’da doğdu. Hekimbaşı Abdülhak Molla'nın torunu, tanınmış tarihçi ve Tahran Büyükelçisi Hayrullah Bey'in oğlu. Kısa süre Rumelihisar Rüşdiyesi’ne devam etti. Yanyalı Tahsin Hoca ile Edremitli Bahaeddin...
  5. Cevat Kurtuluş kimdir

Cevat Kurtuluş kimdir

cevat kurtuluş kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar. Merhaba Melek'ler... Bu yazımızda usta oyuncu Cevat Kurtuluş ve hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere... Cevat Kurtuluş Oyuncu | 20 Haziran 1922 - Ankara Cevat Kurtuluş sinemaya, 1960 yılında çevrilen başrolünü Muhterem Nur'un oynadığı "Yak Bir Sigara" isimli film ile...

Sayfayı Paylaş