gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Cevdet Sunay hakkında bilgi var mı

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar başbakanmıydı cumhurbaşkanımıydı :S Cevdet Sunay hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen...

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Eski devlet adamı ve cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, 1899 yılında Trabzon'da doğdu.1930 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Silahlı Kuvvetlerde çeşitli görevler alarak 1949'dan itibaren Generallik rütbelerinde hizmet verdi.
    1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 1966 yılında, bu görevinden ayrılarak Cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğüne seçildi.

Cemal Gürsel'in rahatsızlığı sebebiyle görevden ayrılması üzerine, 28 Mart 1966'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin beşinci Cumhurbaşkanı seçildi.

Yedi yıllık görev süresini tamamladıktan sonra 1973 yılında Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrıldı.

22 Mayıs 1982 tarihinde vefat etti.

Cevdet Sunay hakkında bilgi var mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cevdet Sunay

Cevdet Sunay

5.CUMHURBAŞKANI GÖREV SÜRESİ 28 MART 1966 28 MART 1973 1899 yılında Trabzon'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askerî Lisesi'nde yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında, subay adayı olarak eğitim kampına katıldı. Aynı yıl Filistin cephesinde görev aldı. 1918 yılında Mısır'da İngilizlere esir düştü. Esaretten döndükten sonra, Kurtuluş Savaşı'na...
  2. Üç Ayların Önemi hakkında bilgiler var mı

Üç Ayların Önemi hakkında bilgiler var mı

Üç Ayların Önemi nedir lütfen bana Üç Ayların Önemi hakkında bilgi verin arkadaşlar.
  3. Bram Stoker'ın eserleri hakkında bilgi var mı

Bram Stoker'ın eserleri hakkında bilgi var mı

Bram Stoker'ın eserleri hakkında bilgi var mı
  4. Abalı Dede hakkında bilgi var mı

Abalı Dede hakkında bilgi var mı

Kızlar merhaba, ben Abalı Dede diye bir türbe olduğunu öğrendim.Bu türbe nerededir?Abalı Dede kimdir ve nelere şifası olduğuna inanılır ?
  5. 1461 Trabzon hakkında bilgi var mı

1461 Trabzon hakkında bilgi var mı

Ben futbol karşılaşmalarını seyretmeyi seven bir bayanım ama dün karşılaşma isimlerine göz atarken 1461 Trabzon diye bir takım duydum, ilk defga duydum nedir necidir bu takım, bildiğimiz Trabzonspor değil herhalde ? ?

Sayfayı Paylaş