gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Çevik Kuvvet’e numaralı kask

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Toplumsal olaylarda aşırı güç kullanan kasklı polislerin kimliklerinin belirlenememesi tepki alınca Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Pilot uygulamayla önümüzdeki futbol sezonunda Çevik Kuvvet’te görevli polislerin kaskına numara yazılacak ve talimatların dışına çıkanlar kolayca bulunacak. HÜRRİYET’in, İstanbul’da son iki yıldır 1 Mayıs gösterilerinde aşırı güç kullanan polislerin kimliklerininin belirlenememesi üzerine, güvenlik güçlerinin sicil numaralarının kıyafetlerinden kaldırılmasının yanlışlığını gündeme getirmesinin ardından, uyarıları dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü, Çevik Kuvvet polisinin kaskına numara konulmasına karar verdi.

ÖDP yöneticisi Masis Kürkçügil, 1 Mayıs 2007’de Taksim’de eşiyle birlikte yemek yerken Çevik Kuvvet’te görevli bir polis tarafından tokatlandı. Bu yılki gösterilerde de yere düşen bir genç kız polisce tekmelendi. DİSK, ÖDP ve diğer yerlerde aşırı şiddet kullanan polisler hakkında soruşturma açıldı. Ancak aşırı güç kullanan polislerin kimliklerinin belirlenmesi sıkıntı yaratmıştı.

Alman polisi örnek

Kamuoyunda, aşırı güç kullanılmasına ve bunu yapanların cezalandırılmamasına karşı gösterilen tepkiler üzerine emniyet harekete geçti. İlk aşamada sicil numaralarının Çevik Kuvvet polisinin elbiselerinin görünür bir yerine konulması planlandı. Ancak bu yöntemden, memurların terör örgütlerinin hedefi konumuna düşürüleceği gerekçesiyle vazgeçildi. AB ülkelerindeki uygulamaları belirlemek için kurulan heyet, İspanya, Belçika, İngiltere ve Almanya’daki sistemi inceledi. Emniyet, heyetin, "Almanya’daki gibi polislerin kasklarına, bölük, tim ve timin kaçıncı sırasında olduğunu belirtir numaralar yazılsın" raporunu benimsedi.

Önce statta

Buna göre önümüzdeki futbol sezonunun başlangıcında Çevik Kuvvet’te görevli tüm polislerin kaskına numara yazılacak. Yetkililer, "Buna göre 4. bölük, 2. tim 12. sıradaki bir personelin kaskında 4-2-12 şeklinde bir numara yazılacak. Aşırı şiddet kullanan görevli anında tespit edilecek. Amirinin talimatlarına uymayan bu görevliler hakkında da hemen işlem yapılacak" dedi. Eylül ayında 3 pilot ilde uygulama başlayacak. Bu illerin, toplumsal olayların en çok yaşandığı İstanbul, Ankara, Diyarbakır ya da Van olması bekleniyor.

kaynak:hürriyet.com

Çevik Kuvvet’e numaralı kask konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tolga Çevik

Tolga Çevik

1974 yılında İstanbul'da doğdu. 1996 yılında Central Missouri State University'nin Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Amerika'daki eğitimini tamamladıktan sonra Hadi Çaman Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Sırasıyla, "Küheylan", "Sen Beni Sevmiyorsun", "Kelebekler Özgürdür" ve "Kalbin Sesi" oyunlarının yanı sıra,...
  2. Çok ilginç motorsiklet kaskları

Çok ilginç motorsiklet kaskları

motorsiklet kaskları çocuk motor kaskı Mortorsiklet kullanıcıları için oldukça hayati önem taşıyan ve kullanan kişilerin mutlaka takması gereken kaskları sizlere çok farklı ve ilginç modellerle tanıtmak istiyorum:D Bu kasklar o kadar ilginç ki yani bunları takanı trafikte inanın bana düşünemiyorum tüm trafik kesin allak bullak olur:D İşin şakası bir yana arkadaşlar lütfen motorsiklet...
  3. Numaralı Lensler

Numaralı Lensler

Meleklerim numaralı lenslerin de renk seçeneği var..Kendim numaralı kullanmıyorum şimdi sizlerle birlikte numaralı lensler hakkında bilgi edinicem:)))) Numaralı kontakt lensler hem renkli hem de şeffaf olabilir. Şeffaf numaralı lenslerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; GÜNLÜK NUMARALI LENSLER: Bu lensler kısaca sabah takıp akşam çıkarıp attığımız lenslerdir. Bu tür lenslerin...
  4. 23 Numaralı Otobüs

23 Numaralı Otobüs

aşk hikayeleri, aşk, ayrılık,kırgınlık, mutsuzluk..aradığınız herşey burda melekler. ey aşk geçerken bizede uğrarmısın. Bıraktım herşeyi artık ! ne işitiyor nede cevapverebiliyorum.. Takatim kalmadı! Kalakaldı terminalde ey deli bu genç gönlüm.. Gelmiyor 23 numaralı sevgi otobüsü.. yaş yirmi iken bak oldu kırkdört ve ben halen bekliyorum, elimde bir küçük valizim vardı, onuda...

Sayfayı Paylaş