gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.023
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Chihuahua Cinsi ve Özellikleri

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  chihuahua özellikleri chihuahua bakımı satılık chivava özellikleri chiwawa Chihuahua
  Temel Özellikleri
  Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalardabir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

  Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

  Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklüolanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulakve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir.Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısatutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

  Neler Yapar?
  Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli veatılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. çevik oluşu ayakaltında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir.

  İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzleriniyalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır.Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmakister.

  Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitifpekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk,kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadarküçüktür.

  Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca birçocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi birazsabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini terciheder.

  Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşışüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çokiyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimivardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir.Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekleanlaşabilir.

  Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersizeihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalıtutulması hatalı olur.

  Tarihçesi
  Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpekırkıdır. Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye çin'dengetirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.

  Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk,eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları birinsanın avucunun içine bile sığabilir. Yarışmalarda uzun kürklü tipiaynı köpek olmasına rağmen kısa tüylü olanlardan ayrı değerlendirilir.Chihuahua popüler ve ekonomik bir ev köpeğidir.


  Familya: Arkadaş, kuzeyli sokak köpeğiDiğer Adları: Cihao, Chiuahua, çihao, şivavaRengi: Herhangi bir renkÇıkış Yeri: MeksikaÇıkış Tarihi: 1500'lerOrjinal İşlevi: Tören (merasim)Günümüzdeki İşlevi: ArkadaşOrtalama Ömür: 14-18 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 2-3/2-3 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 15-23/15-23 cm

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]

   
Chihuahua Cinsi ve Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boxer Cinsi ve Özellikleri

  Boxer Cinsi ve Özellikleri

  boxer özellikleri boxer köpek özellikleri baksır baksır köpeklerinin köpek cinsi Birinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunca kullanılmış, 1925'te yararlı bir köpek olarak tanınmıştır. En eski türlerden birinin küçük kırması olan Boxer'ın, çirkin yüz ifadesine bakıp kötülüğe bağlamamak gerekir. Kulak ve kuyruğu kısadır. Bedeni bol kaslı, burnu güçlü, kısa ve hafifçe yukarı kıvrıktır. Zeki,...
 2. Billy Cinsi ve Özellikleri

  Billy Cinsi ve Özellikleri

  Billy Temel Özellikleri Billy,estetik bakımdan çok dengeli, seçkin, soylu, güçlü ve hafif birköpektir. Gururlu, cesur, itaatkar ve yorulmak bilmez bir avcıdır. Avalanında, uzaktayken biraz kavgacılık eğilimi vardır. Neler Yapar? Mükemmel bir geyik avcısı olarak bilinir. Vadilerin içindenyankılanarak geçen çok hoş bir sesi vardır ve gördüğü avın önemini sestonundaki değişiklikliklerle...
 3. Beagle Cinsi ve Özellikleri

  Beagle Cinsi ve Özellikleri

  beagle bakımı beagle özellikleri cinsi bigıl av köpekleri bigil av köpeği Beagle Temel Özellikleri Beagleherkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir.Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin vesevecendir. çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle dearası iyidir, ama kedi gibi diğer hayvanlarla ve ev hayvanlarıylaküçüklükten beri...
 4. Harrier Cinsi ve Özellikleri

  Harrier Cinsi ve Özellikleri

  harrier özellikleri Harrier Temel Özellikleri Canlı, gözalıcı ve neşelidir. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur. Koklayarak iz sürer. Neler Yapar? İsmi bu cinsin özelliğini açığa vurur (harrier: tavşan tazısı). Neyaban tavşanı, ne de tilki ondan kaçıp kurtulabilir. Olağanüstü birkoku alma duyusu vardır ve çok kurnazdır. çok dayanıklıdır. Kovaladığıbir av eninde sonunda gücünü tüketerek...
 5. Kuvasz Cinsi ve Özellikleri

  Kuvasz Cinsi ve Özellikleri

  kuvasz özellikleri Kuvasz Temel Özellikleri Cesur, itaatkar ve naziktir. Sağlam yapılı ve bedeni orantılı bir köpektir. Neler Yapar? Yetenekli bir çobandır ve sürüyü kurtlara karşı savunur. Güzel ve nazikolduğu için günümüzde insan dostu olarak da değerlendirilmektedir. İyihuyludur, evin dışında yaşayabilir. Kökeni Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlar'dan bu yana bilindiğini iddia...

Sayfayı Paylaş