gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Çıban Tedavisi Nasıl Olur ?

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

çıban nasıl geçer,çıban nasıl iyileşir,çıban tedavisi nasıl olur,çıban nasıl giderilir,çıban en hızlı nasıl geçer,çıban hakkında bilgiler çiban-nedir-300x176.jpg

Kişi çıbanını hem doğal drenaj yapmak hem ağrıyı dindirmek için sıcak kompres uygulayarak evde kolayca tedavi edebilir. Çıbanlar iki haftadan kısa sürede kendiliğinden iyileşir.
    Çıbanın üzerine nemli ve sıcak bez koyulması, çıbanın içindeki iltihabın akıtılmasını ve daha çabuk iyileşmesini sağlar. Çıbanın bulunduğu bölgeyi nemli ve sıcak bir bezle nazikçe gün boyunca birçok kez nemlendirin. Çıbanı asla sıkmaya çalışmayın. Çıbanı sıkarsanız enfeksiyon yayılıp daha da kötüleşir.
    Kanlı çıban ya da çıban çok büyükse (bazı çıbanlar golf topu büyüklüğünde olabilir), tedavisi içindeki iltihabın kesi yoluyla boşaltılması ve antibiyotik kullanımıyla mümkündür:
    Kesi ve drenaj
    Doktorunuz ilk olarak büyük bir kan çıbanının veya çıbanın başını küçük bir kesiyle açarak içindeki iltihabı boşaltır. Bu uygulama ağrıyı azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır ve iz kalmasını önler. Yoğun olan ve tamamen boşaltılamayan enfeksiyonlarda çıbanın içinde kalan irinin akmaya devam edebilmesi için gazlı bezle sarılması gerekir.
    Antibiyotikler
    Doktorunuz, ciddi ve dirençli enfeksiyonların ya da MRSA’nın yol açtığı enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olması açısından antibiyotik kullanmanızı tavsiye edebilir. Bunun yanı sıra antibakteriyel sabunlar da bulunur.
    Temizlik, enfeksiyonun yayılmasını önlemede çok büyük önem taşır. Çıbana dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Havlu ya da el bezinizi tekrar kullanmayın ve kimseye kullandırmayın. El bezi, havlu, giysi ve çarşaflar ya da diğer eşyaların çok sıcak suda yıkanması gerekir. Sargı bezlerinin sık sık değiştirilmesi ve ağzı sıkıca kapatılmış poşetlere konularak atılması gerekir.

Çıban Tedavisi Nasıl Olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sarılık tedavisi nasıl olur

Sarılık tedavisi nasıl olur

sarılık, belirtileri, tedavisi, nedir, nedenleri, hakkında bilgi, nasıl bulaşır, değerleri, testi, tedavi yöntemleri Yaygın ve bilindik hastalıkların arasında yer alan sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda. Halk arasında, viral hepatitle, sarılık karıştırılır ve her sarılık ” viral hepatit” zannedilir. Halbuki sarılık bir hastalık değil belirtidir. Birçok...
  2. PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

Bu konu; pko tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, nedeni tam olarak bilinmeyen ve kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromudur. Genelde genç kızlarda ve ergenlik döneminde görülen bu rahatsızlığın, kız çocuğunun anne karnında olduğu dönemden itibaren beyindeki hormonların birtakım faktörler nedeni ile yanlış programlanması sonucunda ortaya...
  3. burun kırığı tedavisi nasıl olur

burun kırığı tedavisi nasıl olur

Ya kızlar arkadaşımın burnu kırılmış dra gittiler ben merak ediyorum nasıl tedavi olacak :S
  4. Geniz eti tedavisi nasıl olur

Geniz eti tedavisi nasıl olur

Arkadaşlar geniz etim olduğunu tahmin ediyorum.Dra gitmeden önce kendimce araştırma yapıyorum, eğer bu geniz etiyse nasıl tedavi olacağım, ameliyat şart mı ?
  5. reflü tedavisi nasıl olur

reflü tedavisi nasıl olur

Merhaba. Babama reflü olabileceğinin söylemiş aile hekimi.Şimdi tam teçhizatlı bir hastaneye gidecez ama reflü ise eğer nasıl bir tedavi süreci geçirecek ?

Sayfayı Paylaş