Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır acaba:S

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır acaba:S
Kızlar hiç düşündünüz mü Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır bu çiçeklerin genetiği ile mi ilgilidir merak ettim, çiçek bakımıyla ilgili arkadaşlarım varsa aranızda beni aydınlatırsa sevinirim.

Çiçeklerin Renklerinin Farklı Olması

Çiçeklerin Genetiği

Çiçeklerin reklerinin farklılaşması genetiklerindeki değişimle ilgilidir. En temel düzeyde, organizmalardaki kalıtım, günümüzde genler adını verdiğimiz ayrık özellikler aracılığıyla meydana gelir. (Bir özelliğin büyüklüğü iki, veya birkaç değer etrafında toplanmışsa bu özellik ayrıktır; eğer sürekli bir değerler dağılımı gösteriyorsa, süreklidir) Bu konuda gözlemde bulunan ilk kişi, bezelye bitkiside kalıtımsal özelliklerinin ayrışımı üzerinde çalışmış Gregor Mendel olmuştur.

Çiçek rengi üzerine yaptığı araştırmalarda, Mendel her bir çiçeğin ya mor ya beyaz olduğunu, ara bir renk olmadığını gözlemledi.Bunun sebebinin de genetik olduğunu yaptığı deneylerle ispatladı.

çiçekler nereden isimlerini alır

çiçekler nereden isimlerini alır
insanlar doğduklarında kendi isimlerini gerçekten seçme şansı bulamazlar, aynı şey çiçeklere de oluyor. Yeni bitki çeşitleri keşfedildiğinde, genellikle bir isim vermek yetiştiriciye bağlı.. Genelde isimler çiçeğin özelliklerine göre veriliyor.Kimilerinin ise bir hikayesi var. Mesela Lale Ferhat ile Şirin öyküsüne dayanmaktadır. Ferhat şirinin aşkından çöllere düşüyor ve ağlıyor çöldeki kum tanelerine dökülen göz yaşlarından kan kırmızı bir çiçek yani lale oluşuyor. Çiçeklerin çoğunun hikayesi vardır. Diğer bir örnek bebek orkidesi çiçeğe baktığınızda kundaklanmış bir bebeği anımsatıyor hatta o kadar çok benziyor ki tüyleriniz ürpere bilir.

Geri