gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çikolata İnsanda Bağımlılık Yapar mı?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

çikolata, insanda bağımlılık yapar mı, tatlı, sebepleri, nasıl, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Çikolata benim için en büyük mutluluktur.Onsuz bir hayat düşünemiyorum.Bağımlısıyım diyebilirim.Peki bu bağımlılık insanda nasıl oluşuyor?

Bir çok besin ve madde kişilerin vücutlarında bir çok değişikliğin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu değişimler bazen olumlu sonuçlar doğururken bazen de kişilerin yaşamlarını etkileyen olumsuz bir hale bürenebilmektedir. Olumsuz hallerin başında kafein ilk sıralarda yerini almaktadır. Kişiler bu tür bir kimyasalı içinde bulunduran bir maddeyi tükettiği anda dikkati aşırı bir şekilde toplanır. Bunun sonucunda ise kişinin dikkat problemi azda olsa giderilmiş olur. Fakat bu maddenin vücuda girmesi ile bazı olumsuzluklarda meydana gelebilir. Bazen alınan maddeler olumlu sonuçlarıda doğurur bu maddelerin başında ise hiç şüphesiz çikolata gelmektedir.

İçinde bulundurduğu yaoılar sayesinde insanların sinirsel ve hormonsal anlamda mutluluğunu artıran bu yiyecek insanların vazgeçilmezi arasındaki yerini almıştır. İnsanlar çikolatayı yedikten sonra duyduğu o mutluluğu tekrarlamak için bu işlemi defalarca tekrarlayabilir. Bu tekrarlama işlemi kişilerin çikolataya olan bağımlılığını artıran bir sebep olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun sonucunda ise kişilerin bu türlü tatlı olan şeylere karşı hassasiyeti sürekli olarak devam etmektedir.

Çikolata İnsanda Bağımlılık Yapar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

BAĞLANMA NEDİR? Bağlanma; İnsanların kendileri için önemli olan kişiler ile güçlü duygusal bağlar kurma eğilimi nedenlerini açıklayan bir yaklaşımdır. Duygusal bağ kurma eğilimi ve gereksinimi, yeni doğan bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. BAĞLANMANIN GELİŞİMİ Bebekler 2 günlükken annelerinin suratlarını, birkaç gün sonra annelerinin seslerini ve kokularını...
  2. Alkol Bağımlılığı Bir Hastalık mıdır?

Alkol Bağımlılığı Bir Hastalık mıdır?

Alkolizm müzmin (kronik), tekrarlayıcı bir hastalıktır. Bu hastalık ilerleyicidir, yani gittikçe kötüleşebilir. Aralarda kendiliğinden ya da herhangi bir dış etkiyle belirtileri azalsa bile zaman içinde yeniden ortaya çıkabilir. Alkolizm; şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb diğer kronik hatalıklar gibi sürekli takibi gerektirir. Aralarda kriz durumları yaşanabilir. Alkoliklerde alkole karşı...
  3. Söyle Deniz suyu bağımlılık yapar mı ki?!?!

Söyle Deniz suyu bağımlılık yapar mı ki?!?!

Suya yazıldı bu yazı… Gökyüzünde parlak bir yıldız vardı… Saat, gece yarısı şarkılarının üçüncü perdesi… Uyuyorsun… Ben kelimeleri henüz indirmişim raflarından. Görsen, nasıl naz etti her biri. Sana ‘suya’ yazacağım sizleri deyince, hiç zorluk çıkarmadılar biliyor musun? Ben de son birkaç gündür neden tozlu rafları benim yazılarıma tercih ediyorlar diye düşünüyordum. Meğer, sensizlik...
  4. Beyaz çikolata mısınız bitter çikolata mı

Beyaz çikolata mısınız bitter çikolata mı

Çikolatadan çikolataya fark var. Tıpkı insanlar gibi. Hiç düşündünüz mü, çikolata olsaydınız hangi türden olurdunuz? Beyaz mı, bitter mi; belki bal badem, belki de fıstıklı... İnsanlarda nasıl bir tat bırakıyorsunuz? Merak ediyorsanız, test edin gerçeği görün! Beyaz çikolata mısınız bitter çikolata mı
  5. Kahve bağımlılık yapar mı ??

Kahve bağımlılık yapar mı ??

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, bazı insanların fazla kahve tüketmesinde genetik faktörlerin payı var. Amerikalı bilim insanları, bu sonuca varmadan önce 40 binden fazla kişinin genlerini inceledi. Bilim insanları iki DNA molekülünün, yüksek düzeyde çay, kahve, çikolata, gazlı içecekler ve kafein içeren başka bazı içeceklerin daha fazla tüketilmesine yol açtığını tespit etti. Bu moleküller;...

Sayfayı Paylaş