gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Çilli Begonya Bakımı ve Benim Begonyam

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

begonya bakımı çilli begonya bakımı çilli çiçeği cilli çiçeği [​IMG]

Bunu annemden aldım kızlar o büyüttü bana devretti maşallah çok şeker bişey :)Narin ama biraz hanfendi :)

Çilli begonya (tırmanan begonya) bakımı:

Isı: Kış aylarında sıcaklık 15 derecenin altına düşmemelidir. Diğer zamanlar icin özel bir sıcaklık ayarlaması yapmak gerekmiyor.

Işık: Aydınlık yerde tutulmalı fakat direk güneş ışığı almamalı. Kış aylarında ise bir kaç saat sabah veya akşam güneşi alması gerekiyor. Arasıra saksının çevrilmesi tavsiye ediliyor.

Su Miktarı: İlkbahardan kışa kadar toprak nemli kalacak şekilde sulanmalı (iki sulama arasında toprağın biraz kurumasına izin verilmeli) kışın ise su miktarı azaltılmalıdır.

Saksı değiştirme zamanı: Her sene ilkbahar ayında toprağı değiştirilmeli. Eğer çiçeğin yaprakları rengini kaybediyorsa saksı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

arkadaşlar köklendirme işinde hiç başarılı olamadım köklenen begonyalarım(çilli) hep dikince öldü bende çeltigi kopardıgım gibi diktim biri tuttu ikisi hayat vaad ediyor şimdilik onlar da tutarsa bir ilke imza atmış olacagım kendi çapımda

Çilli Begonya Bakımı ve Benim Begonyam konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yaprak Güzeli Begonya

Yaprak Güzeli Begonya

yağlı begonya yağlı begonya bakımı yaprak güzeli yaprak güzeli bakımı çiçeği Yaprak Güzeli Begonya (Begonia Rex) Begonyagillerin örnek bitkilerindendir. Anavatanı Güneydoğu Asya'dır 30-50 cm kadar uzayabilen begonya bitkisi, çevresine 90 cm kadar yayılabilir. Kalp biçimli gösterişli yaprakları 30 cm kadar uzayabilir. Yapraklarında göz alıcı...
  2. Yalınkat Açan (Bahçe) Begonya

Yalınkat Açan (Bahçe) Begonya

Yalınkat Açan (Bahçe) Begonya (Begonia Semperflorens) Begonyagillerdendir. Anavatanı Güney Amerika'dır. Açık yeşil renkli iri yaprakları, ilkbaharda açmaya başlayıp kışa kadar açışlarını sürdüren beyaz, pembe veya kırmızı yalınkat çiçekleri vardır. Bu çiçekler bitkisine göre, tek tek veya ikili olarak açarlar. En fazla 30 cm'e kadar uzarlar....
  3. Katmerli Açan Begonya

Katmerli Açan Begonya

begonya bakımı begonya çiçeği bakımı katmerli begonyanın çiçeğinin Katmerli Açan Begonya (Begonia Elatior) Begonyagillerdendir. Anavatanı bilinmemektedir. Begonyaların yaprakları yeşil, kimi zamanda koyu kırmızı renkte olur. 35-40 cm kadar uzayabilir ve uzun yıllar çiçek açabilirler. Gül gibi katmerli olan çiçekleri koyu kırmızı, pembe, sarı veya...
  4. Yaprak Güzeli Begonya (Begonia Rex)

Yaprak Güzeli Begonya (Begonia Rex)

begonya çeşitleri ve bakımı yaprak güzeli çiçeği bakımı yaprağı güzel çiçeğinin yaprağı güzel çiçeği Begonyagillerin örnek bitkilerindendir. Anavatanı Güneydoğu Asya'dır 30-50 cm kadar uzayabilen begonya bitkisi, çevresine 90 cm kadar yayılabilir. Kalp biçimli gösterişli yaprakları 30 cm kadar uzayabilir. Yapraklarında göz alıcı biçimlerde lekeler taşıyan, bu yapraklarda kırmızı, pembe, krem,...
  5. Begonya çiçeği bakımı

Begonya çiçeği bakımı

Begonya çiçeğim çok kötü durumda bakımıda yapıyorum ama bir yerde hata yapıyorum sanırım:(

Sayfayı Paylaş