Çizgi roman okumanın faydaları:

M

Misafir

Forum Okuru
1- Çizgi roman kahramanları milliyetçidir yani vatan severdir. (Bakınız: Tarkan, KaraMurat, Teksas, Tommiks, Kaptan Swing) Hiç bir çizgiroman kitabında vatana ihanet yoktur. Vatanına ihanet edenlere ne olacağı çok iyi belirtilir. Bu sayede Okuyucuya vatanseverlik aşılar.
2- Hiçbir Çizgiroman'da okuyucuya kötü alışkanlıklara teşvik yoktur. (Örnek: Arkol, Uyuşturucu, Hırsızlık.. vs gibi) Bu tarz şeylerin kötü olduğu vurgulanır ve kötüler mutlaka cezalandırılır.
3- Tüm Çizgiromanlarda iyi ve kötü keskin bir kılıç gibi birbirinden ayrılmıştır. Okuyucuya iyilerin her zaman kazanacağı vurgulanır ve kötülerin bir şekilde mutlaka cezalandırılacakları vurgulanır. Bu sayede okuyucuyu bilinç altı yoluyla iyiliklere teşvik eder.
4- Çocuklar için çıkan Çizgiromanlar'da çocukları okumaya teşvik eder. Çizgiromanın resimlerine bakan çocuklar konuşma balonlarındaki yazıları merak ettikleri için okumayı daha çabuk öğrenir.( Bu uygulama şuan abd yapılmaktadır)
5- Çizgiroman okuyan insanlar arasında yapılan bir incelemeye göre Çizgiroman okuyucuların koleksiyoner oldukları, kötü alışkanlıklarının olmadığı ve nerdeyse 0 (sıfır) suça karıştıkları tespit edilmiştir.
6- Çizgiroman okumak aynı zamanda insanların hayalgücünü geliştirir.
Bu kadar madde bence yeter umarım ama yetmezse büyük bir zevkle ek yaparım...
Çizgiroman dünyada çok gelişmiş bir sektördür ve iyi bir yatırım aracıdır. Çizgiroman uyarlamaları olan kahramanlar sinemalarda büyük hasılatlar elde etmişlerdir.Dizileri çok seyredenler sıralamasındadır bizdede bir dönem KARA MURAT,TARKAN'ın dizileri çok seyrediliyordu. Türkiye'de bile çocuk ürünlerinde bu kahramanları görmek mümkündür ve işin ilginç olan tarafı Türkiye'de nerdeyse çizgiroman kahramanı ürünlerini almamış çocuk yok gibi. (Dergisini, kitabını almasa bile kırtasiye ürününü mutlaka almıştır.)
Türkiye'de yani ülkemizde ne yazıkki TARKAN ve KARAMURAT'ın kırtasiye ürünleri, kitapları, çocuk kostümleri ve oyuncakları, figürleri yok. Tarihimize sahip çıkamadığımız gibi bunlarada sahip çıkmıyoruz..
Son dönemde ülkemizde Milliyetçiliği aşılayan Çizgiromanlar yayınlanmaya başladı bilmeyenlere bu kitapların isimlerini yazıyorum.
1- ATATÜRK'E SUİKASTLER ve İSTİKLAL MAHKEMELERİ (Suat Yalaz'ın hazırladığı Belgesel ÇizgiRoman)
2- ÇANAKKALE DESTANI (MaviMedya yayıncılığın çıkarmış olduğu 10 kitapdan oluşan bir seridir.)
3- KADIN KAHRAMANLAR (MaviMedya yayıncılığın çıkarmış olduğu 5 kitapdan oluşan bir seridir.)
4- GALATASARAY-FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ DESTANI (3 Büyüklerin Çanakkale Savaşı İle ilgili destanı üç ayrı kitapdan oluşuyor)
5- SON OSMANLI YANDIM ALİ (Hatta filmide güzel iş yaptı)
Yukarda adlarını yazdığım çizgiromanlar Yakın Tarihimize Danga Vuran Çizgiromanlardır.
Bu çizgiromanlar tarihsel gerçeklere ve belgelere uygun olarak hazırlanmıştır.
...Destanlaşmış kahramanlıklar olağanüstü çizgilerle anlatılmakta. Yurdunu düşmana çiğnetmemek için canlarını verenlerin yaşatılması bunlar. Çocuklarınız, torunlarınız ve hatta kendiniz için bunları okuyun...
...Bu ülkenin birliğini, dirliğini savunan ve koruyacak olan herkese tavsiye ederim. BURHAN AYERİ
Nickle ilgili burdan bir arkadaşa açıklama yapmıştım ama kenPARKER adı hakkında burda bir kere daha açıklama yapayım ilk önce kenPARKER nedir merak edenler [Sadece üyelerimiz linkleri görebilir. Kayıt için tıklayın...] bilgi edinebilirler.
Türkiye'ye internet geldiğinden beri ben bu nicki kullanıyorum İXİR'den öncede vardım sonrada hala varım. Hatta meil adresim ve şuan aklıma gelmeyen tüm adreslerde bu nick var. En sevdiğim çizgiroman kahramanı olmamasına rağmen (en sevdiğim Zagor, Mister NO ve TEKS) karakteri bana uygun olduğu için bu nicki kullanıyorum. kenPARKER çizgiromanlarında PARKER hiç bir zaman ana karakter değildir olaylara sonradan katılır kazen kaybeden olur. Yanlız yaşar dağlar ve uçsuz bucaksız ovalar :) (düz ova değil), ormanlar onun evidir en yakınları atı ve uzun tüfeğidir. Doğrudan yanadır ama istemeden bazen suçlu durumundada kalır. Ağbisi öldürüldüğü için intikam yemini etmiştir ve kötülere ve suçlulara karşı nefret duyar.
Buda heralde kenPARKER için yeterlidir dahada merak edenler olursa çizgiromanlarını gönderirim.
---
Çizgiroman, roman okuyun okumak insanı sıkıntılarından uzaklaştırır ve aynı zamanda yeni birikimler elde etmesini sağlar

Geri