gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Coca Colanın bu sırrını biliyor muydunuz?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

coca colayı kim buldu kola kolayı kim buldu kolanın icadı buzlu kola Bir kola tutkunu olarak kolanın sırlarına pek kulak asmam:DYok şundan üretildi yok bundan hiç takmam.Ama artık eskisi gibi içmiyorum.İçsemde en kalitelisini içiyorum.Diyeceksiniz ki kaletili olduğunu enrden anlıyorsunuz.?Buyrunuz... [​IMG]

Kola tutkunu olmasanız bile şişedeki kolayla teneke kutudaki kolanın farkını bilirsiniz...
    Kolanın tadı pet şişede ayrı, cam şişede ayrı, teneke kutuda ayrıdır... Kimi cam şişedeki tadı sever kimi teneke kutudaki...Peki en kaliteli kola hangisidir?
    İşte bilim adamları çok merak edilen bu soruya kafa yordu ve yanıtı buldu...

Plastik ve tenekede bulunan kimyasallarla kola içindeki kimyasallar küçük de olsa etkileşime giriyor ve bu durum tadın değişmesine sebep oluyor. Sonuçta en saf kola cam şişedeki kola...
    Kolanın tadını değiştirmeden koruyan şeklinin cam şişe olduğu belirtiliyor. Ürünün ışık altında ya da rafta bekleme süresi de aynı oranda tadına etki eden etmenlerden.
    Coca-cola yetkilileri nasıl satılırsa satılsın her tür kolanın aynı kola olduğunu belirtiyor. Tercihin şahısların tat algısına göre değiştiğini, yöntemin her formda aynı şekilde olduğunu belirtiyor.
    Kolanın içine atılan buz da tadını değiştiriyor. Kimine göre de teneke kutu, plastik ya da cam şişede farklı olduğu kanısı psikolojik algı nedenleriyle farklılaşıyor.

Instutite of Food Technologists üyesi Sara Risch, üretim formülünün her üründe aynı olduğunu fakat sözkonusu farklılığın bazı nedenlere dayanabileceğini açıklıyor. Örneğin teneke kutularda polimer dolayısıyla lezzetin bir parça emilim gösterebileceğini, plastikteki Asetaldehit maddesinin tada karışabileceğini bu tür kimyasal etkileşimlerin bir parça da olsa farklılık yaratma ihtimali olduğunu belirtiyor.

2. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    ilginç banada bazen farklı geliyor gerçekten ben en çok plastik şişedekini seviom ama epeydir içmiom da.

3. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Kola pek içmem hatta hiç içmem diyebilirim senede bir:D

4. damla19

damla19 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ana kız tugcem hiç kolA İÇİLmez mi bn cok ierim.evet gerckten farkı oluo.

5. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    Okadar icilmeyecek/yenmeyecek seyler varki meleklerim :)
    Eminim gün boyunca Coladan daha zararli seyler bile tüketiyoruzdur :)

Saglikli/sagliksiz, eger tadi hosunuza gidiyorsa Afiyet olsun :D:D:D:D

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben çok seviyorum kolayı ama epeydir içmiyorum

Coca Colanın bu sırrını biliyor muydunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Biliyor musun...?

Biliyor musun...?

BİLİYORMUSUN... KENDİ DİRSEĞİNİN YALAMANIN MÜMKÜN OLMADIĞINI? EĞER KUVVETLİCE HAPŞIRSAN BİR KABURGANI KIRABİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRMANI BASTIRMAYA ÇALIŞSAN KAFANDAKİ YADA BOYNUNDAKİ BİR KAN DAMARININ ÇATLAYA BİLECEĞİNİ VE BUNDAN ÖLEBİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRIRKEN GÖZLERİNİ AÇIK TUTMAYA ÇALIŞSAN DIŞARI DOĞRU FIRLAYABİLECEKLERİNİ? DOMUZLARIN VÜCUT YAPILARININ ONLARIN GÖKYÜZÜNE BAKMALARININ İMKANSIZ...
  2. Biliyor musunuz???

Biliyor musunuz???

Sizlerle birazdan paylaşacağım konu gerçek olup Türkiye'nin en kalabalık metropol kentlerinden biri olanİstanbul'da öğretmenlik yapan bir arkadaşımızın mektubudur.Türkiye'nin acı gerçeklerini gözler önüne seren konuları dile getiren hatta bunları birebir yaşan bu öğretmenimizin mektubunu sizlere aktarıyorum Öğretmenimiz adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin...
  3. Coca Colanın Yapılışı içindekilerin sırrı ortaya çıkmış

Coca Colanın Yapılışı içindekilerin sırrı ortaya çıkmış

colanın içindekiler coca colanın içindekiler coca cola yapılışı cocolanın yapılışı Dikkat ederseniz arkadaşlarım bu coca colanın içindekiler yıllardan beridir sırdı ( ki bana göre hala sır haber asparagastır büyük ihtimal ile ) Ama birileri bunu çözmüş yada çözdüğünü idda ediyorlar. Eskiden eczanelerde ilaç niyetine satılan coca cola şimdilerde hemen hemen her evde ve içen herkesin bildiği...
  4. Iphone'un Bu Özelliklerini Biliyor musunuz ?

Iphone'un Bu Özelliklerini Biliyor musunuz ?

İphonenin Bilinmeyen Özellikleri nedir İphonenin Gizli Özellikleri Iphone kullanan meleklerimiz ve sayın misafirlerimize iphone ile ilgili bilinmeyen bazı özelliklerden bahsedeceğiz. Tabi bu özelliklerden faydalanabilmeniz için iOS 5 yüklü bir iPhone'a ihtiyacınız olduğunu da hatırlatalım :tik: Bir iOS geliştiricisi olan Conrad Kramer'ın ortaya çıkardığı bu saklı özellik ile iPhone'lar...
  5. Coca Colanın Nihayet Formülü Bulundu

Coca Colanın Nihayet Formülü Bulundu

coca colanın formülü kolanın formülü nedir kolanın içinde neler var Yıllardır büyük bir sır olarak saklanan ve cevabı muamma olan coca colanın formülünü bulduğunu iddia eden bir vatandaş ortalığı karıştırdı. Dünyayı ayağa kaldıran coca colanın formülü acaba gerçek mi? Georgia'da yaşayan ünlü bir kimyagerin evinden çıkan antikaları satın alan Cliff Kluge, eline geçen kutuların içinde...

Sayfayı Paylaş