çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim

• Konbuyu başlatan kanatsız meleğimm
  • Başlangıç tarihi
K

kanatsız meleğimm

Forum Okuru
çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim
selamlar günümüzün en yazıkki en büyük sorunlarından biri şu internet bağımlılığı oldu... Eminim ki sadece benim değil birçok anne babanın da ortak sorunudur çocuğun tablet, akıllı telefon ve bilgisayar bağımlılığı...
benim oğlum 6 yaşında ve inanılmaz derecede bu tür oyunlara bağımlı hatta son günlerde çok hırçınlaştı geceleri uyuyamıyor sebebsiz ağlamaları oluyor kaç kez bunun önüne geçmeye çalışsamda olmuyor tableti elinden düşürmüyor sanki dış dünyayla bağlantısı kesilmiş gibi sürekli tablet elinde ve oyun oynuyor bu konuda neler önerirsiniz acaba... şöyle bir etrafıma bakıyorumda henüz küçücük bebeklerin elinde bile şu akıllı telefonlar var hatta çevremde bazı arkadaşlarım çocuklarına yemek yedirmek için tablet yada telefonlardan birşeyler açıp çocuğu izlerken onlara yemek yediriyor nereye gidiyoruz böyle yazık bu çocuklara iyice robotlaştılar normal çocuk oyunlarını bile bilmiyorlar sürekli teknolojik aletler ya ellerinde ya önlerinde

Ne yazık ki günümüz de birçok anne bananın ortak sorununa değinmişsiniz... Ama ben burada yine anne babaları sorumlu tutuyorum. bunu bende dahil birçok kişinin de yaptığını biliyorum bazen çocuklar yemek yesin, bazen misafirlerimizle rahat rahat oturalım yada çocuğun sesi çıkmadan otursun diye verdik ellerine tablet yada telefonları... sadece çocuklar değil maalesef yetişkinlerin de bu konuda sıkıntıları olmuyor değil artık yolda her yaştan kişinin elinde bir telefon internette geziniyor paylaşım yapıyor vs.

Anne babalar çocukları için mutlaka iyi bir örnek olmalı diye düşünüyorum uzmanlar zaten çocukların 3/4 yaşına kadar bu tür elektronik aletlerden uzak durmasını öneriyorlar şimdiki bebekler bile daha birkaç aylıkken televizyon izlemeye bayılıyorlar bihassa reklamları... birçok anne bebeğinin önüne telefon yada tablet açıp mamasını yediriyor durmadıklarında ağladıklarına ellerine telefonu veriyor...

Ama bu ilerde çocuklarda davranış bozukluğu dikkat dağınıklığı ve hiperaktive gibi durumlara yol açıyor. Zaten büyüdüğü zaman ne kadar esirgerseniz teknolojiden kaçması mümkün olmayacaktır en azından çocuk çocukluğunu yaşamalı bırakın çamurla oynasın evdeki tencere kapakları oyuncak yapsın ama mümkün mertebe belli bir yaşa kadar elektonik aletlerden uzak tutmalısınız...

İnternet bağımlılığı olan çocuklara uzmanların bir önerisi de nasıl ki 72 saatte detoks uygulanıyorsa sizde 72 saat boyunca evdeki tablet telefon gibi cihazların hepsini çocuğun gözü önünden uzak tutun mutlaka ilk zamanlar hırçınlaşıp ağlayacak ve inatlaşacaktır ama bu durumda sabırlı olmak gerekiyor çocuklarla birlikte uygulayabileceğiniz aktiviteler bulun, yaratın ve birlikte kaliteli zamanlar geçirmeye çalışın;)

Merhaba,

Maalesef internet bağımlılığı sadece çocuklar da yok.Yetişkinler de bile davranışsal bağımlılık söz konusu . Patlayan ve gelişen teknoloji çağı arasında sıkışmış bir nesil yetişiyor. En sinir olduğum şeyde anne ve babaların benim çocuğum çok zeki öyle bir telefon tablet pc kullanıyorki ben bile bilmiyorum demesi . Kusura bakmayın ama çocuğunuz iddia ettiğiniz gibi zeki değil.İlgisi yoğunluğu sürekli kullandığı şeyde olursa tabiki benimsiyecektir.

Uzmanlar elektronik eşyaların kaldırılması gerektiğini söyelesede bu herkes için mümkün olmayabilir. Bu yüzden çocuğunuzun ilgisini daha farklı yönlere çekmeniz lazım. Onun ilgisini nasıl çekebilrisiniz annesi olarak en iyi siz bilirsiniz. Çocuğunuzla sık sık zaman geçirmeye bakın . Onunla dışarıda gezintiler yapın. Parklara bahçelere götürün. Arkadaş edinmesi için ikamet ettiğiniz yerde yaşıtlarıyla buluşturun. El becerilerin den oluşan oyuncaklardan temin edin. Size soru sorduğu zaman geçiştirmeyin ilgi gösterin. Ebeveynlerin çoğu bu durumdan rahatsız olsada aslında bu ortamı yaratan kendileri. Başınız ağrıyınca , moraliniz bozuk olunca ,yalnız kalmaya ihtiyacınız olunca , yapılacak işleriniz olunca çocuğun eline tableti telefonu veriyorsunuz. Biraz siz ebeveynlerin de dikkatli ve disiplinli davranması lazım. Biz yapmanız gerekenleri vurguladık. Tabi bu alışkanlığın bir çok olumsuz yönleride var. Bunlarıda okuyup araştırarak bilgi sahibi olabilir , çocuklarınıza davranışta nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında da fikir edinebilirsiniz.

benim bir arkadaşım vardı ilk bebekleri olduğunda yattığı odaya telefon sokmayı bırak telefonla bile konuşmuyorlardı radyasyon yayıyormuş telefon oda bebeğe olumsuz etki ediyormuş diye hatta duyduğumda garipsedim açıkcası ne kadar pimpirikliler demiştim ama şöyle bir düşündüğümde haklılar diyorum şimdi.. ne yazıkki bu akıllı telefonlar internet yüzünden insanların birçoğuda çok duyarsız olmuş herkes olaya bile bakmadan o anları çekme görüntüleme derdine düşmüş sohbetlerin yerini ellerde telefonlar almış bir yere gidildiğinde bile ilk sorulan internet şifresi olmuş doğallıktan maneviyattan çok uzaklaşır olduk şu internetin getirisi olduğu kadar götürüsü de bir hayli fazla oluyor benim eşimin yeğeninde bu durum var çocuk bu sene okula başladı derslere dikkatini veremiyor okul öncesinde elinden tablet düşmezdi sürekli oyun oynardı anne babada çok ilgili değildi zaten yeterki başlarından gitsin sesi çıkmasın diye verirlerdi ellerine telefonu tableti şimdi derslerine kendini veremiyor diyede sinirleniyorlar

Geri