gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Çocuğumun velayetini nasıl alırım

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba.Sorudan da anlayacağınız gi,bi boşanıyorum ve çocuğumu eşime vermek istemiyorum.Velayet için ne gibi koşullar lazım, ne yapmalıyım?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Çocukların velayeti ve anne babaların yapması gerekenler...
    En önemli değişiklik Eski 263. maddenin düzenlemesiydi. Eski düzenlemeye göre; ana baba velayeti birlikte yürütür. Eğer anlaşamazlarsa babanın oyu üstündür diye bir düzenleme vardı. Bu hüküm kaldırıldı. Artık ana baba velayeti birlikte yürütecekler.

Yine ana baba evli değilse, velayet anaya aittir hükmü getirildi. Eskiden evlilik dışında doğan bir çocuğun velayetini hakim isterse anaya isterse babaya verebiliyor, isterse vasi tayin edebiliyordu. Yeni düzenlemede esas olarak velayet ananındır. Ancak haklı nedenlerle hakim velayeti anadan alabilir, bu durumda çocuğu babaya verebileceği gibi vasi de tayin edebilir.

İlginç bir düzenleme de 338. madde ile getirildi. Buna göre; eşler ergin olmayan üvey çocuklarına da özen ve ilgi göstermekle yükümlüdürler. Yani eşlerden her biri ergin olmayan diğerinin çocuğuna da özen ve ilgi gösterir. Yine 338. maddenin 2. fıkrasına göre; kendi çocuğu üzerinde velayetini kullanan eşe diğer eş uygun bir şekilde yardımcı olur; durum ve koşullar zorunlu kıldığı ölçüde çocuğu ihtiyaçları için onu temsil eder. Bu da çok önemli bir yeni düzenlemedir.

Bir diğer önemli değişiklikte Eski Yasanın 262. madde de yer alan tedip hakkı tedip hakkı kaldırıldı.

340. maddede de çocuğun bedensel ve zihinsel durumunun da eğitilmesinde mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilmiştir.

Çocuk malları ile ilgili olarak yasada bir karmaşa varmış gibi kanıya kapılmak mümkün ama aslında dikkatli incelendiğinde bir karmaşa yok.

Hakim çocuğun hangi tarafa bırakıldığı takdirde daha iyi yetiştiriceleğine, daha iyi eğitim ve öğretim sağlanacağına ve çocuğun genel olarak faydasına olacağına inandığı tarafa oçocuğun velayetini bırakır.

Çocuğumun velayetini nasıl alırım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boşanırken Çocukların Velayeti Kimde Kalır ?

Boşanırken Çocukların Velayeti Kimde Kalır ?

boşanma davasında coçuk kimde kalır boşanan çiftlerde çocuk kimde kalır boşanma davalarında çoçuk boşanan çiftlerde çocuk velayeti boşanınca Evli çifler boşanmaya karar verdiğinde eğer çocukları varsa akla hemen bu soru gelebilir.Boşanma sonrası mahkeme çocukların velayetini kime, neden verir.. Kanunlarımıza göre boşanma noktasında çocukların velayet durumu şu biçimde belirlenmiştir....
  2. 5 yaşındaki çocuğun velayeti

5 yaşındaki çocuğun velayeti

iyi günler. benim 5 yaşında çocuğum var. ben eşimden ayrılmak istiyorum. ama çocuğumun velayetini ben almak istiyorum.ama onlar vermezler diye cesaret edemiyorum.eşim içki kullanıyor.bana velayetin verilme ihtimali nedir
  3. velayet için çocuğun yaşının önemi olur mu?

velayet için çocuğun yaşının önemi olur mu?

Selam arkadaşlar. Benim sorum şu , boşanma durumunda çocuğumuzun velayetini almak istersek, hakimin kararında çocuğun yaşının bir önemi olur mu ?
  4. Boşandıktan sonra doğan çocuğun velayeti kime verilir?

Boşandıktan sonra doğan çocuğun velayeti kime verilir?

Selamlar. Ben boşanma durumundayım ve hamileyim. Ne yazık ki bebeğim boşandıktan sonra doğacak. Bu durumda velayeti kime verilir? Herhalde bana öyle değil mi ?
  5. Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?

Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?

Boşanma davasında çocuk velayeti kime verilir,çocuk velayeti nelere göre verilir,boşanan çiftlerin çocuklarının velayeti kime düşer,boşanan eşlerin çocuklarının velayeti, Eğer tarafların müşterek çocukları varsa, hakim boşanma davasında velayet konusunda bir karar verecektir. Bu karar, çocuğun hangi tarafta ruhsal, kişisel, sosyal gelişimini daha sağlıklı bir şekilde geliştirebileceği...

Sayfayı Paylaş