gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çocuğun Yabancı Cisim yutması

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

para yutmak çocukların para yutması yutulması boncuk yutmak yutan çocuğa ne yapılır
    Çocuğun Yabancı Cisim yutması
    Hazırlayan: Dr. Bülend Özbilgin Yabancı cisimle oynayan bir çocukta aniden gelişen solunum (nefes) sorununun, nefes borusuna kaçan yabancı bir cisim nedeniyle olabileceği düşünülmelidir.
    Neler yutuyorlar?
    Ayçiçeği, kabak, karpuz çekirdeği,
    Nohut, fasülye ve mısır tanesi,
    Fındık ve fıstık,
    Plastik maddeler,
    l iğne, türban iğnesi,
    Kalem ucu, ağaç parçası,
    Boncuk,
    Kemik ve çeşitli maddeler,
    Oyuncak parçaları.

Belirtiler
    Boğulma ve solunum durması
    Öksürük ve tıkanma
    Hızlı nefes alma
    Nefes almada zorlanma
    İç çekme
    Morarma
    Akciğer sorunları
    Dikkat
    Koşullar ne olursa olsun, çocukların yemesi ve oynaması için, boğulmalarına neden olabilecek yabancı cisimlerin çevrede bulundurulmaması en etkin önlemdir.
    Bunun İçin:
    Çocuğun l, plastik parçalarla oynaması önlenmeli,

Çocukların çevrelerinde katı sebze ve meyveler bulundurulmamalı,

Karpuz, kavun ve zeytin çekirdeği gibi küçük ve sert maddeler çocuklardan uzak tutulmalı,

Çocuklara, çekirdekli gıdalar, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirilmeli,

Çocuğun ağzında yiyecek varken konuşması önlenmeli, bu durumda iken ağlatılmamalı, güldürülmemeli,

Anneler çocuklarının altını değiştirirken, türban iğnelerine ve kundaklamada kullanılan iğnelere dikkat etmelidir.

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

misine yuttum
    plastik yuttum 1 santim boyunca misineyle dişimin arasında oynarken bogazıma kaçtı sanırım bogazıma takıldı beni rahatsız ediyor ne yapmalıyım

Çocuğun Yabancı Cisim yutması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bogazda Yabanci Cisim

Bogazda Yabanci Cisim

Bogaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılır. Aksi takdirde çocuksa baş aşa ı tutularak, büyükçe iki kürek kemi i arasına vurularak yardım edilir
  2. Kulakta Yabanci Cisim

Kulakta Yabanci Cisim

Kulaga nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir. Özellikle böcekler hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir. Su ile şişen tahıllar ve kuru baklagillerin çıkarılması çok zorlaşır. Bazen kula ı temizlemekte kullanılan pamuk, çöpler kulakta kalabilir. Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için sivri, uzun cisimler sokmak do ru de ildir....
  3. Çocuklar yabancı dili daha çabuk öğreniyor

Çocuklar yabancı dili daha çabuk öğreniyor

Yabancı bir dili öğrenmek için en uygun yaşların 8-9 yaşları arası olduğu anlaşıldı. Bu yaşlarda beyin, yeni bilgiler öğrenmeye daha açık olduğu için, çocukken yabancı dil öğrenmek de daha kolay oluyor. İtalya ve Almanya’da yürütülen ortak bir araştırma sonucunda, çocukluk yaşlarında her yeni bilginin olduğu gibi, yabancı dilin de daha kolay öğrenildiği ortaya çıktı. Yabancı dil öğrenmeye...
  4. Yabancı

Yabancı

Birazda şiir meleklerim.
  5. Küçük Çocuklarda Yabancı Cisim Merakı!

Küçük Çocuklarda Yabancı Cisim Merakı!

çocuklarda yabancı cisim yutma, kulağa ve buruna sokulması, ilkyardım, yapılması gerekenler, acil durumlar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuk yetiştirirken bir anlık gafletimiz dönüşü olmayan felaketlere yol açabilir.Bu yüzden çocuğumuzu gözümüzün önünden ayırmamakta fayda var.Ama kaza bu,o kadar dikkat etmemize rağmen bazen kazalar kaçınılmaz...

Sayfayı Paylaş