gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Çocuğunuza asla tutmayacağınız sözler vermeyin!

Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu; çocuğunuza tutamayacağınız sözleri vermeyin hakkında bilgi vermektedir
    Çocuk eğitimi oldukça değerli ve hassas bir konudur. Anne babaların çocuk eğitiminde yaptıkları küçük hatalar çocuklarının kişilikleri üzerinde izler bırakacaktır. Uzmanlar bu konuda ebeveynlere yardımcı olacak bilgiler sunuyor. Topluma daha sağlıklı bireyler sunabilmek için uzmanlara kulak verelim.

Çocuk Gelişim Uzmanı Zülfiye Çakır, çocuk yetiştirmenin boş bir levhayı işlemek gibi olduğunu söyledi. Çocuğunailenin ve çevrenin katkısı ile şekillendiğini dile getiren Çakır, "Her çocuk farklı kişiliğe sahiptir ve ayrı bir ferttir. Zihni, fiziki, psikolojik ve sosyal gelişim için farklı kapasitesi vardır. Çocuğunuzun kendi potansiyelini bütünüyle fark etmesi, onunla aranızdaki iletişime bağlıdır. Çocuklarımızın kendine güvenen, yaşına uygun becerileri yerine getiren, sağlıklı fertler olmaları için biz anne ve babalara büyük görevler düşüyor" dedi.

Anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Çakır, "Çocuğunuzu sevin, ona sarılın, başını okşayın, önemli olduğunu hissettirin ve ona sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuzla verimli vakit geçirin. Geçirdiğiniz zamanın süresi değil içeriği önemlidir. Birlikte oyunlar oynayın, yemek yapın, yürüyüşe çıkın ve daha az televizyon seyredin. Çocuğunuzu sabırla dinleyin. Sizden ayrı fikirleri olduğunda da onu dinleyin ve fikrini önemseyin" diye konuştu.

"TUTMAYACAĞINIZ SÖZLER VERMEYİN"
    Ebeveynlerin çocuklarına seçenekler sunmasını tavsiye eden Çakır, "Yaptığınız davranışların sebebini ona açıklayın. Çocuğunuzun deneyerek, yaşayarak öğrenmesine fırsat tanıyın. Aşırı korumacı tutumdan sakının. Zorlamayın, sıkmayın, boğmayın, onun kişiliğini zorla değiştirmeye çalışmayın, sabırla ve emekle onu kazanabilirsiniz. İyi davranışa ödül, kötü davranışa eğitim verin. Çocuğunuza her zaman dürüst olun. Pembe de olsa yalanlar söylemeyin, yapamayacağınız sözler vermeyin" şeklinde konuştu.

Çocuğunuza asla tutmayacağınız sözler vermeyin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ateşli çocuğa aspirin vermeyin

ateşli çocuğa aspirin vermeyin

bebeklere aspirin verilirmi Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşegül Olalı Küçükarap, anne ve babaları ateşli çocuklara aspirin vermemeleri konusunda uyarıyor. Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Hizmet içi eğitim programlarına devam ediyor. Hastanenin Konferans Salonu'nda "Ateşli Çocuğa Yaklaşım" konulu seminer veren...
  2. Çocuklara Konferans Vermeyin

Çocuklara Konferans Vermeyin

ÇOCUKLARA KONFERANS VERMEYİN, OYUNLARLA ÖĞRETİN... Yazan: Esra Tüzün Kuma bir yazı yazdıysanız, bir süre sonra yazı uçup gider. Ama bir taşa kazıyarak yazdıysanız kalıcı olur... Çocuğunuzun da kalıcı öğrenmesini sağlamak istiyorsanız, dersini konferans verir gibi anlatmak yerine, oyunlarla renklendirerek öğretin. Çünkü çocuk için en önemli ve en ciddi işi oyundur, konferans değil!.....
  3. Ateşli çocuğa aspirin vermeyin

Ateşli çocuğa aspirin vermeyin

İçinde bulunduğumuz ve ateşli solunum yolları enfeksiyonlarının adeta salgın şeklinde insanları ve özellikle de çocukları yataklara düşürdüğü şu günlerde dikkate alınması gereken bir hastalık var; Reye Sendromu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, grip olan 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verildiğinde ortaya çıkan ve vücudun...
  4. Çocuklarda Astım

Çocuklarda Astım

Çocuklarımızın her türlü hastalıktan uzak olmasını isterken, maalesef ismi bile ürkütücü gelen bazı hastalıklar çocuklarda sık görülmekte.Bunların başında "Bronşial Astım" dediğimiz hastalık gelmektedir. Astım, okul devamsızlığına neden olan hastalıklar arasında ilk sırayı almaktadır. Astım, ağırlık düzeyine gore kendi kendine veya tedavi ile düzelebilmektedir. Solunum yollarının...
  5. Ateşli Çocuğa Aspirin Vermeyin!

Ateşli Çocuğa Aspirin Vermeyin!

Amann dikkat!!meleklerim çocuklarınıza aspirin sakın vermeyinçBen bir kaç arkadaşımd agörmüştüm.Aspirini kırıp veriyorlardı çocukalrına.Meğer o küçücük hapın ne zararları avrmış.Aman dikkat meleklerimm!!! Ateşli Çocuğa Aspirin Vermeyin! İçinde bulunduğumuz ve ateşli solunum yolları enfeksiyonlarının adeta salgın şeklinde insanları ve özellikle de çocukları yataklara düşürdüğü şu...

Sayfayı Paylaş