gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

çocuğunuza satranç öğretin..

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

Günümüzde okul öncesi dönemde çocuğun eğitimi önem kazanıyor. Hal böyleyken, uzmanlar hem eğlendirici, hem eğitici, hem de zeka geliştiren özellikleriyle satrancı ailelere tavsiye ediyor. [​IMG]

Gün geçtikçe okulöncesi eğitim programlarında sıklıkla rastlanan bir oyun/spor haline gelen satranç, çocukları hem eğlendiriryor hem de eğitiyor. Aileler ve eğitimciler de duruma kayıtsız kalmayıp çocuklarına en kısa zamanda bu oyunu öğretip çocuklarını bu spora yönlendiriyorlar.Siz de çocuğunuzun satranç öğrenmesini istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun ve önerilerimize kulak verin...

Zihni ve hayal kurma gücünü geliştirir

Çocuk oyun boyunca etkin bir düşünme pratiği içindedir. Hamle düşünür, oyun kurgular, nasıl yanıt alacağını hesaplar ve bu canlı süreci oyun sırasında hep yaşar.

Dikkati geliştirir

Oyunda yüz yüze kaldığı ve kalacağı pozisyonlar olması nedeniyle, istemediği sonuçlarla karşılaşmamak için dikkatini oyuna ve hamlelere yoğunlaştırmak durumundadır.

Öngörüyü geliştirir

Geleceğe dönük, eylemleri ile oluşacak sonuçları hesap etmek durumundadır " Eğer bu taşı oynarsam, yeni durumun bana yararı ve zararı ne olacak ?" sorusunu kendisine sorar.

Kapsamlı düşünmeyi öğretir

Strançta her yeni hamle, aynı zamanda binlerce yeni seçenek ve olasılık demektir. Çocuk tüm satranç tahtasını ya da eylem alanını gözden geçirmek, alacağı her kararın varacağı farklı sonuçlarını hesap etmek ve pek çok hamle seçeneği içinden kendine en uygun olanı bulup seçmek durumundadır.

Sabırlı olmayı öğretir

Çocuk hareketlerini ya da hamlelerini üstünkörü yapmanın ne gibi sonuçlar doğurduğunu kavrar. Bu nedenle acele karar vermeyip, durumu düşünüp analiz ettikten, birçok kere gözden geçirdikten ve iyice emin olduktan sonra harekete geçecektir.

Özgüven kazandırır

Düşünen, değerlendiren, cesaretle karar alan, uygulayan ve sonuç alan çocuk kendine güven kazanır. İşlerin kötü gittiği durumlarda hayal kırıklığına uğramamayı öğrenir. Yararlı bir değişiklik olabileceğini bekleme ve yeni çareler arama alışkanlığı edinir.

Yeni sözcük ve kavramlarla tanıştırır

Taşları tanıyıp onların nasıl hareket ettiğini öğrenir. Uygulama yaperken "düz, çapraz, arka, ileri, geri, yan, L biçimi, kare, mat, hamle, hareket..." gibi pek çok yeni sözcük ve kavram öğrenir.

Kurallara ve rakibe saygılı olmayı öğretir

Bir oyun olarak satranç, çocuğun ancak kurallara/ilkelere uyması koşuluyla sürebilecektir. Rakibin de bu kurallara uymasını bekler.

Zevk verir ve eğlendirir

Belki de en önemlisi, çocuğun oyun sürecini zevkle yaşaması ve eğlendiğini duyumsamasıdır.

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: çocuğunuza satranç öğretin..
    güzel paylaşımın için saol canım

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

emegine saglik canim,

4. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

10 yaşındaki oğlum okulda öğrendi seviyorda santrancın zeka kısmı daha çok ön plandaydı ama bak neler veriyormuş insana meğer öğreniyimde çocuklarımla bol bol oynayayım bari
    emeğine sağlık canım

çocuğunuza satranç öğretin.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuğunuza bunları öğretin...

Çocuğunuza bunları öğretin...

Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk almayı öğretin.Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde herşeyden sorumlu olduğunu öğretin. Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin...
  2. satranç

satranç

satranç sınav soruları
  3. Çocuğunuza Zaman Kavramını Öğretin

Çocuğunuza Zaman Kavramını Öğretin

zaman kavramı ile ilgili etkinlikler zaman kavramı örnekleri Çocuklar erken çocukluk dönemlerinde (0-6 yaş) zaman kavramını yetişkinlerin anladığı düzeyde anlayamaz ve bu konuda çeşitli problemler yaşarlar. Bu yaş periyodundaki bir çocuğa 10 dakika içinde hazırlanmalısın dediğimizde ya çok çabuk hazırlanıp “10 dakika hala bitmedi mi” sorusunu sorduğunu ya da yavaş hazırlanıp 10 dakika...
  4. satrancın çocuğa faydaları

satrancın çocuğa faydaları

satranç nasıl öğretilir çocuklara satranç nasıl öğretilir oyununun faydaları faydaları satrancın - Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur. - Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. -Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. - Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir....
  5. İçinizde ki Çocuğa Öğretin..

İçinizde ki Çocuğa Öğretin..

Nette dolaşan bir yazı,kimin yazdığını bilmiyorum. Sadece sizlerinde okumasını istedim. Her cümlesi ayrı güzellikte. İçine içine vuruyor insanın... İçinizdekine "insan" olmayı öğretin de denilebilir :) Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk...

Sayfayı Paylaş