gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

çocuğunuza söylemeniz gereken ilk 10 şey

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Sevgili arkadaşlarım, Çocuklarımızla konuşurken onlarında bir birey olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.Konuşalım ki sağlıklı,mutlu ,karekteri güçlü çocuklar yetiştirebilelim.İşte söylememiz gereken o sözler

Ne olursa olsun seni seviyorum.
    Çocuklarınızın onları koşulsuz sevdiğinizi bilmelerini sağlayın. Onları sevmeniz için her zaman iyi, başarılı ya da akıllı olmaları gerekmediğini vurgulayın. Onların başarı ve başarısızlıklarını sevin.

Sana saygı duyuyorum.
    Çocuklar da saygıyı hak ederler! Çocuklarınıza saygı gösterdiğinizde, onlara başka insanların değer ve sınırlarına saygı duymayı da öğretirsiniz.

Kararını destekliyorum.
    Onlara zarar verecek birşey olmadığı sürece kararlarını destekleyin. Hayal ve hedefleri ebeveynleri tarafından desteklenmediği için ömür boyu gücenme ve pişmanlık duygularıyla yaşayan pek çok yetişkin vardır.

Seni dinliyorum.
    Hüküm vermeden ve eleştirmeden dinleyin. Kendinizi referans göstermeden dinleyin. Yalnızca dinlemek niyetiyle dinleyin. Söylediklerini anlamanız, birşeye bağlamanız ya da beğenmeniz gerekmez. Yalnızca dinleyin.

Günüme renk katıyorsun!
    Çocuğunuzun, yaşamınıza ne kadar çok neşe kattığını bilmesini sağlayın. Onlara bir lütuf olduklarını gösterin.

Benim çocuğum olduğun için çok şanslıyım.
    Onlara, hayran olduğunuz eşsiz niteliklerden bahsedin. Beceri ve yeteneklerini sizinle paylaşmalarını teşvik edin.

Biraz daha anlatsana.
    Zararsız sorular sorun. Konuşmalarından keyif aldığınızı hissettirin. Dikkatinizi verdiğinizi göstermek için, tonlama ve vücut dilinden yararlanın. Söylediklerine karşı ilgili olun; ama sözlerini kesmeyin.

Anlamak istiyorum.
    Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlamadıysanız, bunu ona söyleyin. Sizinle paylaşmasını isteyin; ama zorlamayın. Kendi isteğiyle size gelmesini sağlayın.

Teşekkür ederim.
    Onların sorumluluğunda bile olsa minik şeylerden dolayı minnet duyduğunuzu gösterin. Siz sormadan birşey yaptıklarında teşekkür edin.

Sana yardım edeyim.
    Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı varsa, yanında olun. Sevgi ve ruhunuzla orada bulunun.

Alıntı

çocuğunuza söylemeniz gereken ilk 10 şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocukların Yemesi Gereken 10 Gıda

Çocukların Yemesi Gereken 10 Gıda

çocukların yemesi gereken besinler bebeklerin yemesi gereken balıklar çocukların gerekenler bebeklerin balık bebeklerde balık yeme Çocuklara yemek yedirmek zordur heleki konu sebze yemekleri olunca bu iş daha da zorlaşır...Ama her çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için yemesi gereken 10 önemli yiyecek var... Onlar nelermi diyorsanız işte cevabı... Besleyici ve dengeli beslenmeyle çocuklarınızın...
  2. çocuk deyince aklına ilk gelen şey nedir

çocuk deyince aklına ilk gelen şey nedir

çocuk deyince evet melekler çocuk deyince aklınıza ilk gelen şeyi yazarmısınız ilginç şeyler çıkacağına eminim ben masumiyet diyorum
  3. Çocuğunuz Boncuk Yuttuysa İlk Yapmanız Gereken Ne ?

Çocuğunuz Boncuk Yuttuysa İlk Yapmanız Gereken Ne ?

Çocuğum Boncuk Yuttu Ne Yapmalıyım Çocuğum Boncuk Yuttu Ne Yapılması Gerekir Sevgili melekler, çocuklar büyürken türlü badireler geçirerek büyürler. Herşeye meraklı, herşeyi kurcalayan ve bulduğunu ağzına atan çocuklarımızı çok dikkatli takip etmeliyiz. Çocuklar bir dönem özellikle herşeyi ağızlarına sokarlar. Buı dönemde en sık rastlanılan sorunların başında para yutmak, boncuk yutmak...
  4. Çocuğunuz yapmaması gereken bir şey yaptığında

Çocuğunuz yapmaması gereken bir şey yaptığında

Çocuklarınızın istemeden kendisine ve başkalarına ait eşyalara zarar vermesini engellemek için daha 3 yaşına girmeden neyin boyanıp neyin boyanmayacağını, neyin yırtılıp yırtılmayacağını söyleyerek bu sınırı çizmelisiniz. Küçük çocukların çevresini algılama ve onlara nasıl davranacağını çözme sürecinde ailelere tavsiyelerde bulunan Dr. İbrahim Bilgen, şunları anlatıyor: Çocuğunuz nelere...
  5. Çocuğunuza  söylemeniz gereken sihirli cümleler

Çocuğunuza söylemeniz gereken sihirli cümleler

Çocuk gelişiminde annenin fonksiyonu,Çocuk eğitimi,Çocuk nasıl yetiştirilir,Çocuklarınıza söylemeniz gereken cümleler,sağlıklı bir çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklarımıza sevgimizi sürekli hissettirmenizin ve söylemenizin gelişimlerinde ve yetişkin olmalarında ne kadar önemli rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Sadece sevgi sözcüklerini kullanmadan da onları sevdiğimizi göstermenin birçok...

Sayfayı Paylaş