Çocuğunuzla Birlikte Resim Kitabı Yapın

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzla Birlikte Resim Kitabı Yapın
kitapla ilgili resimler kitap ile ilgili resimler
Niye çocuğunuz ile çok özel bir resim kitabı yaratmayasınız? Eğlenceli olmasının yanı sıra, sayfaları çevirip resimlerde ne gördüğünüzü konuştukça bu faaliyet dil becerilerini geliştirir.

Bir resim kitabını okumak ve bu konuda konuşmak, kelimeleri hareketler veya olaylar ile bağlamanın anlamlı bir yoludur ve bir çocuğun dil gelişiminde önemli bir adım oluşturur. Kelimeleri kağıda taşımak çocuğunuzun yazılı kelimeler ile konuşulanlar arasında ilişki kurmasını sağlar. Düşüncelerinde daha organize hale geldikçe basit bir olayı izleyebilir ve hatta sizin yardımınızla kendilerininkini yaratabilir.

Yaş aralığı

30 ay +

1. Adım

Küçük çocuğunuzun hoşlanacağı bir konuda veya paylaştığınız bir deneyim ile ilgili kendi resim kitabınızı yapın. Mesela Benim Ailem, Hayvanat Bahçesini Ziyaretim, veya En Favori Yiyeceklerim gibi.

2. Adım

Beraber kendi resim koleksiyonunuzdan fotoğraflar seçin veya magazinlerden resimler kesin. Bunları küçük boş bir kitaba yapıştırın veya A4 kağıtlarını katlayıp katlama yeri yakınından zımbalamak sureti ile kendiniz için bir kitap yapın. Her bir resmin altına basit metinler ekleyerek ne hakkında olduklarını açıklayın.

3. Adım

Okurken detaylara işaret ederek çocuğunuzun metin ile resimler arasında ilişki kurabilmesini mümkün kılın. Veya onlardan resimde bazı şeyleri bulmasını ve size işaret etmesini isteyin.

Gereksinimler

*Fotoğraflar
*Magazinlerden resimler
*Makas
*Küçük boş bir kitap
*Foto Albümü
*Katlanmış A4 yaprakları
*Zımba
*Kurşun kalem

Hileler

Ya da bir gazeteci gibi hareket ederek kendi gazetenizi yaratabilirsiniz.

alıntı

Geri