gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirin

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

oyun hamuru kurursa ne yapmalı evde vakit geçirme oyunu Oyun hamuru hazırlayalım; Nasıl ki çocuğunuzun sağlığı konusunda sorumluluk almak için doktor olmanız gerekmiyorsa ,onun sanatsal etkinliklerine yardım etmeniz için “sanatçı” olmanız gerekmez. Sizin tek yapmanız gereken aşağıda yazan malzemeleri ölçerek çocuğunuzun önüne koymaktır. Çocuğunuz bütün bunları karıştırarak kendi hamurunu hazırlamaktan müthiş keyif duyacaktır. Eğer çocuğunuz malzemeleri kontrol edemiyorsa bazı durumlarda ona yardım edebilirsiniz.
    Yaptığınız oyun hamurları ile birlikte oynayın,oynarken de onunla bir şarkı söyleyebilirsiniz bu şarkı o andaki davranışlarınızı anlatan bir şarkı olabilir;
    Hamurumla oynuyorum
    Dokunuyorum, çekiyorum
    Sarıyorum
    Heykel yapıyorum
    Hamurumla oynuyorum
    Büküyorum, deliyorum gibi
    Çocuklar yumuşak nesnelerle oynamaktan, onları yoğurmaktan ve değişik şekiller ortaya çıkarmaktan çok hoşlanırlar. Onların bu ihtiyacını karşılamak, duygusal doyuma ulaşmaları ve sıkıntılarından kurtulmalarını sağlamak için yoğurma maddeleri en uygun malzemelerdir. Satın alınan model hamurları hem pahalıdır hem de dikkatli muhafaza edilmezse kolayca kurur. bu yüzden oyunu hamurunu evde yapmak hem kolay hem de ucuz bir yoldur
    Yoğurma malzemelerinin çocuğa sağladığı faydalarşunlardır:
    1) El becerileri gelişir
    2) El ve parmak kasları gelişir
    3) Yeni buluşlar ortaya çıkarır
    4) Yaratıcılıklarını geliştirir
    5) Sanata karşı ilgi duyarlar
    6) Güven duyguları gelişir
    7) Duygusal doyuma ulaşır
    Yoğurma maddeleri şunlardır;
    1) Kil
    2) Tuz seramiği
    3) Kağıt hamuru
    4) Talaş hamuru
    5) Plastilin
    Çocuklarınızla kolaylıkla yapabileceğiniz iki farklı oyun hamuru tarifi verelim.
    Kolay Oyun Hamuru
    Malzemeler
    1. Üç bardak un
    2. 1/4 bardak tuz
    3. Bir bardak su
    4. Birkaç damla gıda boyası
    5. Bir çorba kaşığı sıvı yağ
    Hazırlanışı
    Un ile tuz yavaş yavaş karıştırılarak bir bardak su eklenir. Hamur çok kuru olursa su, çok yapışkan olursa un eklenerek istenilen kıvama getirilir. Oyun hamurunu renklendirmek için karışıma gıda boyası veya toz boya katarak iyice karıştırılır; dilerseniz birkaç damla nane esansı, gülsuyu veya vanilya da katabilirsiniz.
    Bu hamuru naylon torbada bozulmadan uzun süre saklayabilirsiniz
    Tuzlu Hamur
    Malzemeler
    * Tuz
    * Un
    * Su
    * Sıvı Yağ
    HazırlanışıEşit ölçüde tuzla unu karıştırın. Biraz sıvı yağ ve su ekleyerek yumuşak ve esnek bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Bu hamuru kullandıktan sonra fırında ısıtarak sertleştirebilirsiniz ama tamamen sertleşmesi birkaç saat sürer. Daha sonra boyanıp cilalanabilir. Islak hamur ise bir naylon torbanın içinde haftalarca muhafaza edilebilir.

2. sule

sule Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirin
    bak bu cok guzel iste kizim hamur la oynamayi cok sever bende bazen yaparim kafama gore yada pogaca yaparken ayiririm ama bundan boyle syedigin gibi yapacam...cumartesi kizimin keyifli gunu o zaman supriz yaparim...tesekkurler arkadasim....:party:

Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türk anne çocuğa az vakit ayırıyor

Türk anne çocuğa az vakit ayırıyor

AB ülkelerinde annenin çocuğa ayırdığı zaman 8 saatken, Türkiye'de anneler çocuğa 3 saat zaman ayırabiliyor.. London School of Economics, AB Komisyonu'nun desteğiyle "Genişleyen Avrupa'da Sağlık ve Yaşam Koşulları" başlıklı araştırma yaptı. "Aday ülke" Türkiye'deki sağlık ve yaşam koşullarındaki eğilimlerin de ele alındığı raporda sağlık hizmetine ulaşmada...
  2. Çocuklara Vakit Ayırmak

Çocuklara Vakit Ayırmak

Yapılan araştırmalar özellikle ilk beş yaşta olmak üzere çocukların gelişimi üzerine anne ve babaların duygusal açıdan vakit ayırmasının çok önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bu yıllarda çocukların merkezi sinir sistemi gelişimine çok olumlu katkıları olduğu belirtilmektedir . Anne ve babanın günlük işlerin yoğunluğunu bir tarafa bırakıp sadece çocuklarına ayırdıkları vakit olması...
  3. çocuklara vakit ayırmak

çocuklara vakit ayırmak

Osman Abalı Uzman Doktor Yapılan araştırmalar özellikle ilk beş yaşta olmak üzere çocukların gelişimi üzerine anne ve babaların duygusal açıdan vakit ayırmasının çok önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bu yıllarda çocukların merkezi sinir sistemi gelişimine çok olumlu katkıları olduğu belirtilmektedir . Anne ve babanın günlük işlerin yoğunluğunu bir tarafa bırakıp sadece çocuklarına...
  4. evlerde keyifli yaşam alanları yaratın

evlerde keyifli yaşam alanları yaratın

Keyifli yaşam alanları... Eviniz yeterince büyük değilse ve dilediğiniz gibi dekore edemiyorsanız basit birkaç değişiklikle hem fonksiyonel, hem de keyifli ve dekoratif yaşam alanları yaratabilirsiniz. Renk ve ışık kullanımından mobilya seçimlerine kadar her şey evinizi olduğundan daha geniş gösterebilir; ancak seçimlerinizi yaparken nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz...
  5. Evde Oynanan Çocuk oyunları

Evde Oynanan Çocuk oyunları

Evde Oynanan Oyunlar nelerdir Evde Oynanan Çocuk oyunları Merhaba Melek'ler... Çocuklarınızla daha yakın olabilmek için, onlarla keyifli zaman geçirmek için evde oynanacak faydalı oyunlar hakkında sizlere bilmeniz gereken bilgileri ve önerileri aktarıyoruz bu yazımızda :) Çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz ailece hoş vekitler geçirebileceğiniz oyunlar genellikle Monopoly, tabu,...

Sayfayı Paylaş