gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Çocuğunuzu abartılı şekilde sevmeyin

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

Aydın Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Psikoloji Danışmanı Ece Ercan,''Ailenin aşırı hoşgörüsü, sevgisi ve çocuğa olan düşkünlüğü çocuğu bencil yapar'' dedi. Ercan, çocukların belirli dönemlerde hayattan edinmeleri gereken deneyimlerini edinememeleri durumunda yaşama ve çevresine uyum sağlamakta güçlük çekebildiklerini ifade etti.

Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu tavırla büyütülen çocukların, hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamadığının altını çizen Ercan, aileden uzak yaşamanın çocuk için oldukça olumsuz etkiler yaratabildiğini ifade etti.

Ercan, anne ve babasından ayrılmak istemeyen çocukların toplumda dışlanabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu tür çocuklar, toplumda beceriksiz, çekingen ve sakar görülür. Ailenin aşırı hoşgörüsü, sevgisi ve çocuğa olan düşkünlüğü çocuğu bencil yapar. Çocuk dünyanın merkezi olarak kendisini görür. Daima dikkat çekmeye ve etrafındaki kişileri kendi emri altında tutup, hizmet ettirmeye çalışır. Arkadaş çevrelerinde lider olmadığı zamanlar dışlanırlar. Çocuk kendini topluma kabul ettirmek için zaman zaman isyankar davranışlar sergileyebilir.''

Anne ve babaların çocuğa doğal yaşam fırsatını vermesi gerektiğine dikkat çeken Ercan, bu çocukların psikolojik ve sosyal yönden gelişimi için yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

Ercan, ''Çocukların girişimci, sosyal ve olgun bir kişi olması için imkanlar sağlamalıyız. Çocuklar hayatları boyunca kendi ayakları üzerinde durabilmelidirler. Bunu çocuğa farklı yöntemlerle aşılamalıyız'' dedi.

AA

Çocuğunuzu abartılı şekilde sevmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sevmeyİn Benİ

Sevmeyİn Benİ

Cesaretiniz yoksa sevmeyin beni! Mesafeler aşacaksa duygularınızı, kaçacaksanız bucak bucak benden, arkadaşım olarak kalmayı isteyip itiraf edemeyecekseniz sevginizi SEVMEYİN BENİ!!! Sevgi oyuncak oldu herkesin elinde. Kalpler hep yaralı, gözler yaşlı. Seven bırakıyor, sevilen hergün kırılıyor parçalanıyor... Neden bütün bunlar? Cesaret istemez mi aşk? Biraz tutku, şefkat, sadakat istemez...
  2. beni sevmeyin...

beni sevmeyin...

resimrehberi.com
  3. çocuklarınızı ısırarak sevmeyin

çocuklarınızı ısırarak sevmeyin

Minik çocuklar sevimli hareketleriyle çoğu zaman yetişkinlerin kanını kaynatır. Birçok insan ise sevgisini ifade etmek için genelde ya bebekleri ısırarak ya da sıkarak severler. Ancak bu davranışın birçok zararı bulunuyor.Isırmadan önce düşünün!!!!:) Çocuklar sevilirken genelde öpülür, sıkılır ya da ısırılır. Halbuki ısırarak sevmek, çocuğun dişlerini çıkardığı bir dönemde çocuğun da...
  4. Çocuğumu doğru bir şekilde nasıl eğitirim?

Çocuğumu doğru bir şekilde nasıl eğitirim?

bu konu;çocuk eğitimi,çocuk gelişimi hakkında bilgiler vermektedir Sevgili anneler çocuğunuza doğru eğitim verdiğinizden eminmisiniz?Çocuklarınızı üzmeden,korkutmadan nasıl eğiteceğinizi biliyormusunuz? Zamane çocukları ,daha atılgan,daha meraklı,daha çok soran,daha kurcalayan daha asi dir..Hani teknolojik çocuk diye adlandırırsak isabet etmiş oluruz.Bilim adamlarının yapmış olduğu...

Sayfayı Paylaş