gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çocuğunuzun Zeki Olmasını İstiyor musunuz?

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

çocuğunuzun zeki olması için, ne yapmalısınız?, yapılması gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Her anne çocuğunun en iyi şartlar altında yetişmesini,en iyi eğitimi almasını,kısaca her şeyin en iyisini yaşamasını ister.Bunlar bizim sağlayabileceğimiz imkanlarla ilgilidir.Ya çocuğumuzun zeka gelişimi?Onun için de yapabileceğimiz şeyler var.Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Zülfiye Çakır'a kulak verelim:

Bebeğe ninniler, şarkılar, tekerlemeler söylenmesi gerektiğine dikkat çeken Zülfiye Çakır, şöyle konuştu: "Telaffuz ettiği sözcükler anlam kazanmaya başladığında kelimeleri net ve doğru bir şekilde söyleyerek ona model olun. Bebeksi konuşmalardan kaçının. Mutlaka çocuğunuza, oyun oynamasına ve konuşmasına uygun ortamlar oluşturun." Çakır, ilerleyen dönemde çocuğunuzun, yaşıtları ile vakit geçirip oynamasını sağlamanın önemine dikkat çekerek, şu önerilerde bulundu: "Çocuğunuzun konuşma ve sesli mesajlarını dinleyerek ona uygun cevaplar verin. Konuşurken nesnelerle ilgili açıklayıcı bilgiler verin, 'mavi arabayla oynayalım mı?' gibi. Çocuğunuzun işaretlerle gösterdiklerini, sözel olarak anlatmaya yönlendirin."

Ebeveynlerin, 3 yaşından küçük çocuklara televizyon izlettirmemeleri gerektiğini belirten Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Zülfiye Çakır, çocukların bu dönemde uzun süre televizyon karşısında durmasına izin verilmemesini istedi. Bebekle birlikte resimli hikâye kitaplarına bakılmasını tavsiye eden Çakır, çocuğun konuşmaya başladığında anlattığı şeylere önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Çocuğunuzun Zeki Olmasını İstiyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. zeki çocuk

zeki çocuk

Üniversite yemekhanesine giren bir öğrenci tüm yerler dolu olduğundan gidip üniversite profesörünün oturduğu masaya oturmuş. Profesör kaşlarını çatarak: " Okuzler ve kuslar ayni masada oturamaz!" Ogrenci: "O zaman ben ucuyorum..." Profesor cevaba cok sinirlenmis, sinavda ogrenciye takmis ve sinavini basarisiz gecmesi icin elinden geleni yapmis. Yanliz...
  2. Çocuğunuzun zeki olmasını ister misiniz?

Çocuğunuzun zeki olmasını ister misiniz?

Pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları anne-babaları iyi örnek olmaları konusunda uyarıyor. Çocukların pek çok şeyi izleyerek öğrendiğini belirten pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları anne-babaları iyi örnek olmaları konusunda uyarıyor. Birkaç basit noktaya dikkat ederek çocuğunuzun zekasını açmanız mümkün... Onunla konuşun. Araştırmalara göre, bebeğinizle konuşma şekliniz farklıdır ve...
  3. Miyop Çocuklar Daha Zeki Oluyormuş

Miyop Çocuklar Daha Zeki Oluyormuş

zeki çocuğun özellikleri zeki çocuklar miyop göz Sevgili melekler, yapılan pek çok araştırma miyop çocukların derslerinde daha başarılı olduklarını ortaya koymuş. Ben de bir miyop olarak derhal bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim :D:D Ben demiyorum, uzmanlar diyor :D:D Buyrun yazımıza.. Yapılan pek çok çalışma, çocuk miyopların zeka katsayılarının normal popülasyona göre 7-8 kat daha...
  4. Bebeğinizin Daha Zeki Olmasını İster misiniz?

Bebeğinizin Daha Zeki Olmasını İster misiniz?

bebeğinizin zeki olması için bebeğin zeki olması için bebeğin zeki olması ne yapılmalı Sevgili melekler, anne karnındaki bebeğin zeki olması, sadece genetik faktörlere bağlı değildir. Bebeğinizin daha zeki olabilmezi için sizin de anne adayı olarak yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Mesela hamilelik döneminde bebeğe müzik dinletmek, yeteri kadar kilo almak, düzenli beslenmek ve spor yapmak...
  5. Miyop Çocuklar Daha Zeki Oluyor!

Miyop Çocuklar Daha Zeki Oluyor!

miyop göz miyoplar daha zeki Sevgili melekler, yapılan bilimsel araştırmalar miyop olan çocukların diğer çocuklara oranla daha zeki olduklarını ortaya çıkardı. Uzağı görememe kusuru olan miyoplu çocukların zekası ortalama bir zekaya oranla 7 kat daha fazlaymış. Okul başarısı daha yüksek olduğu otaya çıkan miyopların, aynı zamanda pratik düşünme yeteneklerinin olağanüstü olduğu...

Sayfayı Paylaş