gebe
  1. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0

Çocuk yaşta makyaj psikolojiyi bozuyor

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

zmanlar, daha çocuk yaşta östrojen hormonu içeren makyaj ürünlerinin kullanılmasının, hormon dengesini bozarak erken ergenliğe yol açtığını, bunun da birtakım fizyolojik ve psikolojik olumsuz sonuçlarının bulunduğunu bildirdi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.... Dr. Tamer Tetiker, “oyun çocuğu” denebilecek yaştaki bireylerin bile yaşlarıyla bağdaşmayan kozmetik malzemelerini kullandıklarının gözlendiğini söyledi. Prof. Dr. Tetiker, çeşitli ülkelerde yapılan bilimsel araştırmaların yanı sıra üniversite polikliniklerine başvuran hastalardan elde ettikleri deneyimlerin, bu kozmetik ürünleri kullananların ergenliğe daha çabuk girdiklerini ortaya koyduğunu belirtti.

“Dudak kalınlaştıran” ya da “silikonlu’ diye tabir edilen ruj başta olmak üzere bazı makyaj malzemelerinin östrojen (kadın cinsiyet hormonu) içerdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Tetiker, bunun da çocukların daha erken yaşta ergenlik dönemini yaşamalarına yol açtığını bildirdi.
    Prof. Dr. Tetiker, ergenliğin, çocukluktan genç kızlığa adım atıldığı bir dönem olduğunu, bu dönemde bedensel gelişim ve kişilik gelişiminin hızlandığını, kızlarda 9-10 yaş arası başlayan bu değişimin 18 yaşına kadar sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:
    “Katkı maddelerinin yoğun olarak kullanıldığı herkesçe biliniyor. Gerek gıdaların raf ömrünün uzatılması, gerekse katkı maddeli gıdalar, özellikle çocuk gelişiminde olumsuz etki yapıyor. Bazen tüketimi kaçınılmaz olan bu gıdaların yanı sıra bir de kozmetik kullanımıyla zaten var olan metabolizma sorunları büyüyor, ergenliğe erken giriliyor.”

Ergenlik bitmeden kozmetik kullanılmamalı
    Prof. Dr. Tetiker, ergenlik döneminin fizyolojik ve psikolojik birçok soruna yol açtığını, bu nedenle bu dönem tamamlanmadan makyaj malzemesi kullanımını önermediklerini belirterek, şunları kaydetti:
    “Ergenlik dönemine erken girilmesi öncelikle psikolojik sorunları artırır. Vücudundaki değişimin yanı sıra ruhsal yönden de çalkantılı olan, çabuk sinirlenen, uyum sorunları yaşayan kız çocukları, erken ergenliğe bağlı olarak, âdet (regl) görmeye de erken başlar. Bu dönem, gelişimin son noktasıdır.
    16 yaşa kadar uzayabilen ilk adet dönemini erkene almak gelişimin de durmasına neden olur. Bu dönemde çocuğun genetik faktörlerin de etkisiyle boyu kısa ise adet döneminden sonra hızlı gelişim olmaz ve kısa boylu kalabilir.”
    Prof. Dr. Tetiker, bazı kız çocuklarının da yine genetik faktörlerin etkisiyle göğsünde yeterince gelişim olmaması halinde piyasada reçetesiz, bolca satılan göğüs büyütücü kremlere bile başvurabildiklerini söyleyerek, şöyle devam etti:
    “Bilinçsizce kullanılan kozmetikler ciltte alerjik reaksiyonlar, aşırı tüylenme, yüzde kollarda, sırt ve bel bölgelerinde istenmeyen tüyler oluşturabiliyor. Ergenlikteki hormon değişimine bağlı sorunlar hakkında bize başvuran ebeveynlere, çocuklarını, hormonlu ve katkı maddeli gıdaların yanı sıra bilinçsiz kozmetik kullanımından da uzak tutmalarını tavsiye ediyor.”

2. miss angel

miss angel Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    bilgler için teşekkürler cnm. anne babaların bu konuda daha bilinçli olması gerekli tabiki en başta. umarım çoğu anne baba bunun zararnın farkındadr...

Young bride bunu beğendi.
Çocuk yaşta makyaj psikolojiyi bozuyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Televizyon Çocuğumun Psikolojisini Bozar mı?

Televizyon Çocuğumun Psikolojisini Bozar mı?

Günümüzde televizyon (TV) artık hayatımızın çok önemli parçalarından biri olmuş durumda. Bir kuşak öncesinde tek kanallı, siyah-beyaz, günde üç-dört saat yapan; iki kuşak öncesinin çocukluğunun bilmediği TV’nin çocuklar üzerine etkilerini uzun vadeli bilmenin olanağı yok aslında. Ancak öte yandan, son yıllarda, özellikle TV’nin çocuğun hayatında gireli daha uzun yılların geçtiği ülkelerde,...
  2. Renklerin Çocuk Psikolojisinde Önemi

Renklerin Çocuk Psikolojisinde Önemi

çocuğun gelişiminde müziğin önemi mavinin önemi eğitimde renklerin müziğin çocuğun gelişimindeki eğitimde renkler Renklerin Çocuk Psikolojisinde Önemi Renk denilince hepimiz kendimize göre bir takım yorumlar yaparken ve renklerin dünyasını, doğru, yanlış veya bencilce ifade ederken, rengin doğru tarifinde; renk aynen ses gibi bir titreşim ve frekans hadisesidir. Renk öncesinde enerjinin...
  3. içinizdeki çocuk kaç yaşında??

içinizdeki çocuk kaç yaşında??

içinizdeki çocuk kaç yaşında Kişilik Testleri:İçinizdeki çocuk kaç yaşında benim sonucum: İÇİNİZDEKİ ÇOCUKLA YAŞITSINIZ İçinizdeki çocukla beraber büyüdünüz, bu nedenle sizinle aynı yaşta. Çünkü uyum denen şeyin duayenisiniz. Ortam ve insanlarla hep uyumlusunuz. Her çağınızı doya doya yaşıyorsunuz (yaşadınız). Hiçbir konuda aşırılıktan eser yok. En gelişkin duygunuz gerçekçilik. Hayalini...
  4. çocukların psikolojileri alt-üst eden şarkılar

çocukların psikolojileri alt-üst eden şarkılar

benim adım mikrop mikrop,karnım hep tok hep tok neden diye sormayın,kirli çocuk pek çok neden diye sormayın,kirli çocuk pek çok " (çocuk nasıl kirliliğe özenmez) -üşüdüm üşüdüm a benim canım üşüdüm -kürkünü giy kürkünü giy a benim canım kürküm yok -alsana alsana a benim canım alsana -param yok param yok a benim canım param yok -çalsana çalsana a benim canım çalsana -nereden nereden a...
  5. 4 Yaş Çocuk Gelişimi

4 Yaş Çocuk Gelişimi

4 yaş, çocuk gelişimi, nasıldır, özellikleri, alınacak tedbirler, büyüme hızı, ile ilgili bilgiler burada melekler Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalışırken yaşlarına göre gelişimlerini de göze almalıyız melekler :) Her yaşa uygun eğitim vermek ,çocukların psikolojik ve de fizyolojik gelişimi açısından çok önemlidir. Aşağıda ki makale 4 yaş gelişimi hakkında bizi...

Sayfayı Paylaş