cocuklar asik olurmu??

sule

Yeni Üye
Üye
cocuklar asik olurmu??
ağızdan öpüşme oyunları çocuklarda öpüşme ağız ağıza oyunları öğretmene aşık olma çoçuklar aşık olur mu
cocuklarda_ask.jpg

Çocuklar Aşık Olur mu?
Birçoğunun yanıtı ‘evet!’ Özellikle kendi cinsiyetlerini farkettikleri, karşı cinsi merak ettikleri 3- 7 yaş arasında…Çocuklara göre hissettiklerinin adı ‘aşk!’ Üstelik bu aşkı, bazen öğretmenleri ve anne-babaları görmeden verdikleri öpücükle ilan bile ediyorlar.
Koltukta oturarak karşıladı işten dönen annesini. Hemen yanına çağırdı ve kulağına fısıldadı : ‘Sana bir sır vereceğim. M.Can bana, ben de ona aşık oldum’ dedi. 6 yaşındaki Elvan’ın aşkı, sınıf arkadaşıydı. Annesi bir süre şaşkınlıktan tepki gösteremedi. Bu arada kızı itiraflara devam ediyordu. ‘Beni tuvalette dudaklarımdan ufacık öptü ve evlenme teklif etti. Ben de kabul ettim. Ama küçük olduğumuz için şimdi evlenmeyeceğiz!’ Bir şok daha. Azarlasa, bir daha hiçbir duygusunu paylaşmayacak. Ama şu dudaktan öpüşme işi hiç hoşuna gitmedi. ‘Dudaktan öpüşmek pek sağlıklı değil. Şu evlilik kararı için de çok erken’ diyebildi. Aynı sırrı paylaştığı babası, sinirli bir şekilde ‘Bir daha duymayayım’ demekle yetindi.
Çocukların Aşkı Başka
Benzer olaylar birçok ailede yaşanıyor. Peki anne-baba bu duyguları nasıl karşılamalı? İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği uzman psikologu Derya Toparlak, ‘Ben aşığım, Can, Burcu’ya aşık şeklindeki sözler, çocukların çevreden öğrendikleri kalıplar. Kavram olarak yetişkinlerin kullandığı anlamda aşk değil’ diyor. Toparlak, ‘Çocukların aşk dedikleri duyguları okul öncesi 5- 6 yaş ve ilköğretim başlangıcında daha sık görülüyor. Okul öncesi dönemde 3 yaş civarında çocuklar yetişkinleri taklit ederler. Annecilik , babacılık, gelin-damat olma sık gözlenen oyunlar’ diyor. Peki kız ve erkek çocuklar arasında fark var mı? ‘Aslında gelişimsel olarak bu yaş çocuğu birbirine benzer özellikler gösteriyor. Ama gözlemler bu sözleri erkek çocukların daha çok kullandığı yönünde. Bunun nedeni de çevre tarafından erkek çocuklara bu konuda daha çok soru sorulması olabilir.’

Öğretmnelere Çok İş Düşüyor

Okula gitmeyen çocuklarda da görülse anaokulu ve okul çocuklarında bu tip davranışlar daha sık gözleniyor. Çocuklar b irbirlerinden duydukları ve izledikler bu tür davranışları daha kolay öğrenip, taklit ediyorlar. Derya Toparlak, ‘Bu konuda öğretmenlere daha çok iş düşer. Çocukla tüm gün birlikte oldukları ve olayın gelişiminin nasıl olduğunu bildikleri için daha kolay müdahale ederler. Bu davranış problem haline geliyorsa okul- aile işbirliği gerekir’önerisinde bulunuyor.
Ağızdan Öpüşme Hasta Olursun
Yeni Dünya Koleji psikoloğu Cavidan Bilgin, 3-6 yaşında çevresine merak duymaya başlayan çocuğun, çevresindeki grup içinde bir seçim yapmasını doğal buluyor. ‘Zaten yaşadıkları da sevgi aslında. Bazen çok belirgin davranışları gözardı etmek, üzerinde çok fazla durmamak, ilgiyi dağıtmak da gerekebilir’ diyor. Ağızdan öpüşme isteği sık rastlanıyor bu yaşta. ‘Ağızdan öpüşme hasta olursun. Yanağını, elini öp demek doğrusu. ‘Aşık oldum’ dediğinde, ‘Tabii arkadaşını seveceksin’ denmeli. ‘Farklı’ derse de ‘Çünkü o senden farklı’ diye açıklamalı. Yasaklama ve özendirmeden kaçınmak önemli. Mahrem davranışlar çocukların önlerinde yapılmamalı.’
Birkaç Aşk Hikayesi
6 yaşındaki Kağan Yüksel’e ‘Sevgilin var mı?’ dedik. ‘Evet 3 sevgilim var. Ankara’da Beril, Aydın’da Rabia, sitemizde de Senem’ diye cevapladı bizi. ‘Senem dışındakileri çok özlüyorum. Telefonla görüşüyoruz. Tatillerde gördüğümde de anne babam görmeden, gizli gizli öpüyorum. Eee o kadarı olacak tabii…’ diyor. 5 yaşındaki Berke Beşer yakın arkadaşı aynı yaştaki Doğukan Karakuş ise Yasemen’e aşık. ‘Aşk, arkadaşlık, sevgi. Oyuncakları bile paylaşmak. Yasemenle Ninja kaplumbağlarımı paylaşıyorum. Ona sakız kutusundan çıkan bir kolye hediye ettim’ diyor. Berke annesinden Yasemen’e özel bir armağan almasını istemiş. Annesi ‘Sadece Yasemen’e değil, tüm sınıfa alabilirsin’ deyince ister istemez razı olmuş. Ama sadece onun için özel olan Yasemen’e değil, diğer arkadaşlarına da armağan vermek onu mutsuz etmiş. Tüm gün asık suratla dolaşmış durmuş. 6 yaşındaki Uygar Ercan aşk acısı çekiyor. Şimdi göremediği Ecrin’i çok özlüyor. ‘Geceleri rüyalarıma giriyor. Mektupla, telefonla ulaşmayı denedim olmadı’ diyor. 6 yaşındaki Ömer Kuşdemir şimdiye kadar Dilara ve Gizem’e olmak üzere iki kez aşık olmuş. Şimdi Yasemen’i beğeniyor. Aynı sınıfta değiller ama aynı servisle okula geliyorlar. ‘Çok kibar kız. Serviste uslu duruyor’ diyor.
Anne-Baba Nasıl Davranmalı
Tutarlı, abartısız ve anlayışlı bir yaklaşımla onları dinleyin. ‘Bu yaşta aşk olmaz, ayıp değil mi?’ tavrı ile kendisini suçlamasına neden olmayın. ‘Arkadaşını diğer kişilerden daha çok sevdiğin ve beğendiğin için aşık olduğunu söylüyor olmalısın’ gibi bir yaklaşım, çocukta anlaşılmış olmanın rahatlığını yaratır. Üstünde durulmaz normal seyrine bırakılırsa kısa bir süre sonra düzelecek ya da en azından şiddeti azalacaktır. Bazı durumlarda çocuğun aşırı huzursuz olduğu, bu olayı takıntı haline getirdiği görülebilir veya çocuklar birbirini bunaltıyor olabilir. Bu durumlarda daha dikkatli olmalı. Cinsellikle ilgili taklit davranışlarının geçici olduğu ve çocuğa özenle yaklaşılması gerektiği unutulmamalıdır. kaynak;edasuner.com

mlekler okulu

çocuklar aşık olamaz hem de küçük çocuklar aşık olamaz çünkü onlar daha küçücük aşık olurlarsabelki de anneleri görürse onlar yandı olur annelri çok ama çok kızar aşık olamazlar ben de küçüğüm 2. sınıfa gidiyorum seviyomuyum bilmiyorum eve gelince yada okuldayken erkeler hakına seviyomuş gibi şeyler düşünüyorum ama sevmiyorum düşmanım erkekle bile aynı şeyi düşünüyorum ama yok sevmiyorum belkide seviyorumdur ama içimden geliyor ben öpüşm oyunlarına daldım belki ondandır galiba

saçmalamayın ailem beni öldürür aşık olduğumu söylesem

Geri